خبر های جدید

کاریکاتور شارلی ابدو علیه پناهندگان و آلان

 کاریکاتور شارلی ابدو علیه پناهندگان و آلان

هفته نامه طنز “شارلی ابدو” چاپ پاریس از موضوع ورود پناهجویان به اروپا، به عنوان سوژه ای برای کاریکاتورهای خود استفاده کرد. این هفته نامه مشهور فرانسوی در کاریکاتورهای خود علیه پناهجویان و به ویژه کودک ۳ ساله سوری (آیلان) که به هنگام مهاجرت در دریا غرق شد مطلب منتشر کرده است.

دفتر هفته نامه فرانسوی هشت ماه قبل به دلیل انتشار کاریکاتورهایی درباره حضرت محمد (ص) پیامبر اسلام از سوی افراد مسلح مورد هدف حمله مسلحانه قرار گرفت و در اثر آن دست کم ۱۲ کاریکاتوریست و دو پلیس کشته شدند. این کاریکاتورها از سوی بسیای از رسانه ها مورد انتقاد قرار گرفته و نژادپرستانه توصیف شده اند.

شارلی ابدو این بار با سوژه سازی از تصاویر “ایلان کردی” کودک ۳ ساله سوری مساله پناهندگان سوری را به شکلی طنز مطرح کرد.

“لورن سوریسو (ریس)” سردبیر هفته نامه با به تصویر کشیدن کودکی بر روی سطح آب نوشت : “پیشنهاد ویژه: دو وعده غذایی برای کودکان به قیمت یک وعده” و در بالای تصویر نیز نوشت: “بسیار نزدیک به هدف …”

ریس در تصویر دیگر تحت عنوان “دلیل این که اروپا مسیحی است” با انتشار کاریکاتوری از مردی که بر روی آب راه می رود و کودکی که غرق در آب شده تاکید می کند مردی که بر روی آب راه می رود مسیحی و کودکی که غرق در آب شده مسلمان است.

وی با این کاریکاتور در صدد است اعلام کند کسی که ارزش زنده ماندن دارد مسیحی است نه مسلمان.

اما کاریکاتور سوم که باز هم توسط ریس طراحی شده حاوی تصویری از تابلوی یک حیوان دریایی است که با اشاره به جسد بی جان ایلان بر روی آن عبارت “به جزیره کودکان خوش آمدید” نوشته شده بود. در همین راستا، “امانویل شونو” کاریکاتوریست مجله لیبراسیون با انتشار کاریکاتور دیگری باعث بیان انتقادات زیادی علیه خود شد.

شونو تصویری از کودک غرق شده ای را طراحی کرد که کیف و کتاب مدرسه بر روی جسدش قرار گرفته اند و بر بالای آن نوشته شده است “آغاز سال تحصیلی جدید”.

وی در دفاع از خود مدعی شد “این تصویر کاریکاتور نیست، نقاشی تمسخر آمیز نیز نیست، بلکه در نظر داشتم به کودکی که غرق در آب شده در حالی که سایر کودکان بر روی نیمکت های مدرسه نشسته اند، ادای احترام کنم.”

منبع: عصر ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا