خبر های جدید

بیانیهٔ جماعت دعوت و اصلاح درباره اعدام شیخ نمر باقر النمر

بیانیهٔ جماعت دعوت و اصلاح درباره اعدام شیخ نمر باقر النمر

بسم الله الرحمن الرحیم
در شرایطی که التهاب و تشنج به دنبال سلسله‌ای از جنگ‌های تحمیلی، منطقه و جهان اسلام را فراگرفته است، خبر اعدام شیخ نمر موجب تأسف و بهت و حیرت فراوان گردید. این‌که محتویات پروندهٔ قضایی ایشان که منتهی به اجرای چنین حکم خشن و سخت‌گیرانه‌ای شده چه بوده است، یک شأن تخصصی قضایی است؛ اما آنچه هویداست، اجرای چنین مجازاتی در مورد شخصیتی با ویژگی اجتماعی و هویتی خاص و دارای اعتبار و جایگاه مذهبی خاص در میان اتباع مذهب خویش، اقدامی است تنش‌زا که به‌ویژه در شرایط کنونی منطقه، از ظرفیت بالای تشنج‌آفرینی برخوردار است.
در مشرق زمین و به‌خصوص در برخی از کشورهای اسلامی، حق آزادی بیان و حق برخورداری از دادرسی عادلانه و شفاف، به‌ویژه در مورد فعالان حقوق و آزادی‌های هویتی و شهروندی و کنشگران مدنی، در بیشتر موارد نادیده گرفته می‌شود و افراد گاهی در یک‌روند مجهول و پر شائبه در معرض اتهامات کلیشه‌ای و به دنبال آن احکام سنگین قرار می‌گیرند. یکی از علت‌های اصلی شکل‌گیری و استیلای رویکردهای افراطی و خانمان‌برانداز در منطقه، بی‌اعتنایی به مطالبات برحق هویتی و برخورد حذفی با فعالان حقوق شهروندی است. بدون تردید قداست بخشیدن به زمامداران و شیوه‌های زمامداری، برنتابیدن نقد و مطالبه گری و ایجاد و توسعهٔ خطوط قرمز پرشمار، پیمودن راه را بر دلسوزان و کنشگران مسالمت‌جو دشوار می‌کند و درعین‌حال زمینه را برای افراط‌گرایان و خشونت‌طلبان هموار می‌سازد.
ما بر این باوریم که جهان اسلام اکنون بیش از هر زمان دیگری نیازمند غلبه دادن ندای مدارا و خردورزی و اجتناب از تعصب و تفرقه است و همهٔ حکومت‌ها، شخصیت‌ها، احزاب و تریبون‌ها در این زمینه مسؤولیت دارند. در همین راستا، جماعت دعوت و اصلاح عموم هم‌وطنان فرهیخته را به خویشتن‌داری و حرکت در چارچوب قانون و ارزش‌های اخلاقی و انسانی فرامی‌خواند.

جماعت دعوت و اصلاح
٩۴/١٠/١٣

نمایش بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا