خبر های جدید

آلمان به زودی بزرگ ‌ترین جامعه مسلمانان اروپا را خواهد داشت

آلمان به زودی بزرگ ‌ترین جامعه مسلمانان اروپا را خواهد داشت

بنا بر نتیجه پژوهشی که در بنیاد کنراد آدناوئر انجام شده، آلمان به خاطر موج ورود پناهجویان، در آینده نزدیک از نظر جمعیت مسلمانان در صدر کشورهای اتحادیه اروپا قرار خواهد گرفت. تاکنون فرانسه چنین جایگاهی داشت. خبرگزاری آلمان روز چهارشنبه (۱۳ ژانویه/۲۳ دی)، نتیجه تحقیق بنیاد مطالعاتی-آموزشی کنراد آدناوئر در باره پیامدهای ورود آوارگان و پناهجویان به این کشور را منتشر کرد. در این پژوهش آمده که آلمان در آینده نزدیک به بزرگترین جامعه مسلمانان در اتحادیه اروپا مبدل می‌شود.

تا کنون، فرانسه با حدود ۱۰ درصد، بیشترین میزان جمعیت مسلمان را در بین کشورهای اروپایی داشته است. در تحقیق بنیاد آدناوئر آمده که در جریان ورود پناهجویان به اروپا، به تعداد مسلمانان حاضر در آلمان که در سال‌های گذشته حدود چهار میلیون نفر بود، یک میلیون نفر افزوده شده است. در سند این بنیاد که به حزب دمکرات مسیحی آلمان نزدیک است، قید شده که چنین افزایشی به مراتب از پیش‌بینی‌های قبلی بیشتر است.

در پژوهشی که اداره فدرال مهاجرت و پناهجویی در سال ۲۰۰۹ انجام داده بود، سهم مسلمانان در کل جمعیت آلمان برابر با ۵درصد بود. پیش‌بینی می‌شد که این سهم در سال ۲۰۳۰ به ۷درصد برسد. در تحقیق بنیاد آدناوئر، برآورد شده که ترکیب مسلمانان در آلمان نیز به زودی تغییر خواهد کرد. در این ارزیابی آمده که از این پس اسلام در آلمان کمتر با ترک‌ها و ترکیه شناخته خواهد شد و بیشتر چهره عربی آن بارز می‌شود. در توضیح این برآورد اشاره شده که بخش اعظم ۱/۱ میلیون پناهجویی که در سال ۲۰۱۵ به آلمان آمده‌اند، از کشورهای سوریه، عراق و افغانستان هستند.

مطابق آمارهای رسمی، تا کنون ۶۳درصد مسلمانانی که در آلمان زندگی می‌کنند، ترک بوده‌اند. بنیاد آدناوئر تاکید می‌کند که با موج ورود عراقی‌ها، سوری‌ها و افغان‌ها، ترکیب اسلام در این کشور ناهمگن‌تر و متنوع‌تر خواهد شد. چنین پیامدی این پرسش را پیش می‌کشد که مسلمانان عرب‌تبار در آینده چگونه خود را متشکل و سازماندهی خواهند کرد و این امر روی نفوذ انجمن‌ها و کانون‌های مسلمانان آلمان که تا کنون در دست ترک‌ها بوده چه اثری خواهد گذاشت.

http://fa.shafaqna.com/news/100005

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا