خبر های جدید

اسلام هراسی، صنعتی چندمیلیون دلاری

آن‌چه دموکراسی آمریکا را تهدید می کند
اسلام هراسی، صنعتی چندمیلیون دلاری

بر اساس گزارش مشترک اخیر شورای روابط آمریکایی ـ اسلامی (CAIR) و دانشگاه کالیفرنیا، برکلی در سال های ۲۰۰۸ و ۲۰۱۳ بیش از ۲۰۰ میلیون دلار برای ترویج “ترس و نفرت” از مسلمانان توسط سازمان های مختلف در ایالات متحده هزینه شده است.

در این گزارش آمده است که ۷۴ گروه از جمله فمنیست ها، مسیحیان (افراطی)، صهیونیست ها و سازمان های برجسته خبری منابع مالی اسلام هراسی را تامین می کنند یا این پدیده را پرورش می دهند. ویلفردو عمر رویز، سخنگوی شورای روابط آمریکایی ـ اسلامی به الجزیره می گوید: «اسلام هراسی خود یک صنعت تمام عیار است. افرادی هستند که از این راه میلیون ها دلار درآمد دارند. آنها اغلب خود را به عنوان کارشناسان مسائل اسلام معرفی می کنند در حالی که واقعا این طور نیست. این افراد با این ادعا که مسلمانان متعلق به جامعه آمریکایی نیستند و هرگز نمی توانند شهروندانی وظیفه شناس و قابل اعتماد باشند، به فضای بی اعتمادی در افکارعمومی آمریکا دامن می زنند.»

رویز می گوید که اسلام هراسی دو خطر عمده را ایجاد کرده است: افزایش جرایم ناشی از تنفر نسبت به مسلمانان و تدوین قوانین ضد اسلامی. برای مثال، تنها در یک سال اخیر جرایم ناشی از تنفر نسبت به مسلمانان افزایشی ۵۰۰ درصدی داشته است. مساجد تخریب شده اند و چندین تهدید بمبگذاری علیه گروه های مسلمان مطرح شده است. حتی مقام های ایالت فلوریدا تلاش کرده اند که جلوی هر گونه اشاره به تاریخ اسلام در کتب مدارس را بگیرند.

در گزارش اخیر شورای روابط آمریکایی ـ اسلامی و دانشگاه برکلی آمده است که از سال ۲۰۱۳ میلادی ۸۱ لایحه و اصلاحیه با هدف جلوگیری از اجرای شعائر مذهبی مسلمانان یا بدنام کردن این اعمال تدوین شده که ۸۰ درصد از این لوایح و اصلاحیه ها را نمایندگان جمهوری خواه به قانونگذاران ایالتی ارائه کرده اند.

در این گزارش آمده که سناتور آلن هایس در یکی از مطالبی که منتشر کرده، نوشته است: «خطر حمله شریعت اسلام، روش زندگی مذهبی، سیاسی و صلح آمیز ما را تهدید می کند. نسل من را در برابر این ایدئولوژی که به کشورمان حمله ور شده و ماسکی مذهبی بر چهره دارد، حفظ کنید. این فتنه است: آنها مصمم هستند که دولت و کشور ما را سرنگون کنند.»

میرا نیگاز (Meira Neggaz)، مدیر اجرایی موسسه سیاست اجتماعی، اندیشکده ای که در ایالات متحده مستقر است به الجزیره می گوید، نتایج یک نظرسنجی که در مارس منتشر شده، نشان می دهد یک نفر از هر پنج مسلمان آمریکایی تبعیض را به صورت منظم تجربه کرده اند، در حالی که بیش از نیمی از آنان با نوعی تبعیض روبه رو شده اند. به گفته او، البته گروه های و اقلیت های مذهبی دیگر از جمله یهودیان نیز با برخی تبعیض ها روبه رو هستند اما بسیار کمتر، تنها حدود پنج درصد.

میرا نیگاز همچنین یادآوری می کند که افزایش احساسات ضد اسلامی بیشتر با گفتمان سیاسی حاکم بر ایالات متحده ارتباط دارد تا حوادث تروریستی که در این کشور روی داده است. او می گوید: «در جریان رقابت های انتخاباتی در سال های ۲۰۰۸ و ۲۰۱۲ شاهد افزایش تحرکات اسلام هراسی بودیم که هیچ ارتباطی نیز به حوادث تروریستی نداشت. ما همین حال و در جریان کارزارهای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ نیز شاهد شرایط مشابهی هستیم. اما باید به یاد داشته باشیم که اسلام هراسی بخشی از یک واکنش گسترده تر علیه اقلیت ها در ایالات متحده است و قانونگذارانی که به دنبال تدوین قوانینی علیه مسلمانان هستند، علیه دیگر گروه های اقلیت نیز اقدام می کنند.»

مدیر اجرایی موسسه سیاست اجتماعی می گوید: «حداقل در ۳۲ ایالت لوایح و مباحث قانونی مربوط به قوانین ضدشریعت و ضد خارجی ها مطرح شده است و بر اساس تحقیقاتی که انجام داده ایم، ۸۰ درصد از قانونگذارانی که از این نوع لوایح حمایت می کنند، از قوانین مربوط به محدود کردن حقوق سایر گروه های اقلیت و آسیب پذیر هم حمایت می کنند.»

نیگاز تاکید می کند، اسلام هراسی تهدیدی است که دموکراسی ایالات متحده را نشانه رفته و تمام ساکنان این کشور را تحت تاثیر قرار می دهد. او می گوید: «تبعیض مذهبی غیرقانونی است و باید رویه های قانونی وجود داشته باشد که بتوان به آن رسیدگی کرد.»

منبع: الجزیره / تحریریه دیپلماسی ایرانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا