كردستان

حكومتهاي كرد پس از اسلام

حكومتهاي كرد پس از اسلام

حامد بهرامي

كردان نيز چون ديگر اقوام خاور ميانه در قرن اول هجري آغوش خويش را مشتاقانه به سوي اسلام گشودند و با احساسي زيبا خير مقدمي گفتند صادقانه . چرا كه راه رهاي و مساوات خود را از همام دريچه مي ديدند و بس به همين دليل در راه آن همت گماشتند و چون تفكر قوم گراي و ناسيو نا ليسم در آن زمان جاي نداشت گاه به ورت مستقيم و گاه غير مستقيم بر مناطق خود حكم راندند و حتي گاهي در گستره ي بسيار وسيعتري خارج از مناطق خود حكومت تشكيل داده اند .

 

حال جهت آشناي عزيزان فهرست وار و مختصر به تعدادي از آنها اشاره خواهيم نمود

 

1-     سالاريه در آذربايجان بزرگ .

 

2-     راوديه در آذربايجان بزرگ تا زمان مغول

3-     دوسته كي و مرواني :در ديار بكر تركيه و ارمنستان تا452هجري

4-     حسنويه :در شهر زور و تمام كردستان

 

5-  ايوبي از 567تا 648 ه –ق در مصر شكل گرفت و بيشتر شپه جزيره عرب و فلسطين و لبنان و سوريه و كردستان تركيه را در بر گرفت .ايوبيان از طايفه راودي اهل اربيل «هولير » بودند 6

 

 

6-  زنديه 1163تا 1209 ه. كريم خان زند از طوايف زند در شيراز به حكومت رسيد وبر تمام ايران به جزخراسان حكومت نمود

 

7-  اردلان :1220تا 1867 م. بابا اردلان از كردان تركيه احمد آباد شهر زور را پايتخت خود قرار داد و در زمان خان احمد خان موصل و بغداد و سنندج و كرمانشاه نيز تحت فرمان رواي او قرار گرفت و در 1284 ه. با دسيسه هاي حكومت ايران اين حكومت سقوط نمود

 

8-  حكومت سوران در قرن دهم به وسيله ي امير عيسي در رواندز پاگرفت و بر بسياري از مناطق كرد نشين عراق سوريه و تركيه حكومت نمود با فتنه ي انگلستان و حمله ي عثماني در 1836 م .فرو ريخت

 

9-  امارات بابان 1650تا 1851 م. در سليمانيه پا گرفت و حدود سه قرن ادامه يافت و با حمله هاي ايران و عثماني و فتنه هاي داخلي رهبري شده از سوي بريتانيا در 1851 م. خاتمه يافت .

 

10-حكومت شبانكاره :كهع از نيمه قرن پنجم تا نيمه قرن هشتم در جنوب فارس و كرمان سلطنت نمود ند و در 756 ه. –با حمله ي آل مظفر منقرض گرديد .

 

11-جمهوري كردستان :به رهبري پيشوا قاضي محمد در دو بهمن 1334 شكل گرفت اما با دسيسه هاي شوروي و حكومت پهلوي و با اعدام آن بزرگواران به پايان رسيد .ميتوان از حكومتهاي ديگري چون

 

12شداديه 13فضلويه 14 خورشيدي 15 براخوي 16 آزيزان 17 خيزان 18 شيروان 19 ساسون 20بتليس 21 زازكي 22 هكاري 23بادينان 24 بانه و …نام برد .

 

——————————-

 

منبع : سلام با كردستان

 

مؤلف : حامد بهرامي

 

انتشارات : پرتوبيان

برچسب ها

‫۴ نظرها

 1. جناب سپهر عزیز، وقتی بخش زیادی از مردم لک خودشان رو کورد میدانند، پانلورها این وسط چی میگن؟ لک ها به صورت تاریخی بخشی از کوردها بودند و این حرف ها که لک لور هست یا جدای از کورد هست، مربوط به دو سه سال اخیره. مرحوم ططری که کورد لک کرماشانی بود در مجلس فراکسیون کوردهای کجلس رو تأُیس کرد و هرجا میرسید میگفت من کورد هستم، و میدانید که پانکورد هم نبود و خودش از بنیانگذاران بسیج عشایر جمهوری اسلامی بود. حالا چطوری یه شبه لک ها از کورد جدا شدند، لابد شما میدانید و برادران!

 2. با سلام الکی تو اینترنت سرچ کردم حکومت های کردتبار و رفتم تو ویکی پدیا که هرچی چشم چشم کردم هیچ حکومت کردتبار نبود.نمی دونم چرا وقتی لر یا بلوچ یا.. سرچ میکنی تو ویکی پدیا تاریخ بعد از اسلام و قبل از اسلام داره ول کرد تنها قومی هست که فقط تاریخ بعد اسلام داشت.
  زیاد چیزی درباره حکومت نمیونم فقط میدونم کرم خان یه لرلک بوده که اینجوری که من زندگی نامشو همین نیم ساعت پیش خوندم گفته من لرم نمیدونم چطور شد کرد.
  عزازان کرد جعل تاریخ اصلا خوب نیست.
  همه اقوام محترم هستند ولی وقتی تاریخ جعل میکنند مثل پانتورک ها احترامشونو از دست میدن.
  خوشم میاد به قوم کرد احترام گذاشته میشه ولی لطفا این احترامو با جعل تاریخ خراب نکنید.
  بژی کورد نه پانکورد

 3. با سلام خدمت برادر کاک حامدبهرامی
  اولا فرارسیدن ماه مبارک رمضان را به تمامی مسلمانان جهان تبریک می گویم
  مطالبی را که شما ذکر کردید واقعا ما را به بسیاری از مسائل آشنا کرد
  درواقع ما از گذشته کرددرآئین مذهبی چیزی نمی دانیم
  ونمی دانیم اسلام چگونه وارد منطقه ما شد
  اگر مطلبی دراین زمینه دراختیارتان هست برایم به این وبلاگ بفرستید
  ممنونم اگر این لطف رادر حق من انجام دهید
  منتظر خواهم ماند
  http://www.1385arezona.blogfa.com این وبلاگ من است
  hawalallaarezona@gmail.com واین نیز ایمیلم
  جواب را به هر قسمت که خواستی بفرست
  باتشکر فراوان دلیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا
بستن