خبر های جدید

سوگند به قرآن نخستین زن مسلمان در کنگره آمریکا

سوگند به قرآن نخستین زن مسلمان در کنگره آمریکا

«ایلهان عمر»، سیاستمدار دموکرات سومالیایی‌تبار مقیم آمریکا به عنوان اولین زن مسلمان به تازگی با سوگند به قرآن کریم کار خود را در کنگره این کشور آغاز کرد.»، ایلهان عمر در ماه نوامبر سال گذشته میلادی(آبان‌ماه) با کنار گذاشتن رقیب جمهوری‌خواه خود به عنوان نماینده مینه‌سوتا در مجلس نمایندگان – یکی از دو بخش کنگره آمریکا – انتخاب شد.
وی اولین مسلمان آمریکایی سومالیایی تباری است که به عنوان یک قانونگذار در آمریکا خدمت خواهد کرد.
ایلهان عمر ۳۴ ساله در سخنرانی خود بعد از پیروزی اعلام کرد: من هرگز از مبارزه برای برقراری دموکراسی همگانی دست بر نخواهم داشت و هدف من شکوفایی و برقراری عدالت در مینه‌سوتا است تا همه بتوانیم به آن افتخار کنیم. من هرگز از جنگیدن برای شما دست برنمی‌دارم و امیدوارم که شما هم برای من چنین کنید.
روز سوم ژانویه (۱۴ دی ماه) ایلهان عمر در ساختمان کنگره ایالت مینه‌سوتای آمریکا با سوگند بر قرآن کریم مسئولیت خود را رسماً عهده‌دار شد که با تبریک‌ها و تشویق‌های حامیانش همراه بود.
اسد زمان، مدیر اجرایی جمعیت آمریکایی‌های مسلمان مینه‌سوتا می‌گوید: فکر می‌کنم انتخاب یک زن مسلمان آمریکایی ـ سومالیایی باحجاب به عنوان نماینده قانونگذاران مینه‌سوتا حرف‌های زیادی برای گفتن دارد.
ایلهان عمر در سن ۱۲ سالگی به همراه خانواده‌اش به آمریکا مهاجرت کرد؛ پس از آنکه به خاطر جنگ‌های داخلی سومالی ۴ سال را در اردوگاه پناهجویان آفریقایی گذراند.
جنگ‌های داخلی سومالی زمانی آغاز شد که ایلهان عمر ۸ سال داشت. وی می‌گوید: یک شب شبه‌نظامیان تلاش کردند وارد خانه ما شوند و از بیرون، خانه را به رگبار بسته بودند. من و خانواده‌ام خانه و زندگیمان را در حالی ترک کردیم که از کنار اجساد مردگان و آوارگان رد می‌شدیم.
وی می‌افزاید: دیگر جایی نداشتیم و حتی برای برآوردن احتیاجات اولیه مانند جایی برای خواب و یا استحمام دچار مشکل بودیم. من آب می‌آوردم و خانواده‌ام برای جایزه یک «شیلینگ» به من می‌دادند که با آن به یک سالن تئاتر موقت می‌رفتم و فیلم می‌دیدم.
ایلهان عمر می‌گوید: برای من این پیروزی به معنای مقابله با «تعصبات» است. آمریکا سرزمین مهاجران است. اکثر مردم برای فرصت بهتر و یا امتحان‌کردن یک شانس دیگر به اینجا آمده‌اند. زمان آن است که برای ساختن این کشور به گونه‌ای که دلخواهمان است تلاش کنیم.

منبع: ایکنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا