خبر های جدید

حذف نشان ویژه از آثار نویسندگان اهل سنت

حذف نشان ویژه از آثار نویسندگان اهل سنت

دفتر توسعه‌ کتاب و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با صدور نامه‌ای به درخواست برخی از نویسندگان اهل سنّت‌ مبنی بر حذف برچسب «ویژه اهل سنّت» یا «بر اساس منابع اهل سنّت» پاسخ داد.

براساس اعلام دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، این عنوان در کتاب‌های مرتبط به این مؤلّفان‌، در دوره کنونی (دولت یازدهم) برداشته شده است و دیگر این‌که‌ عنوانِ «بر اساس منابع اهل سنّت» فقط در کتاب‌های فقه احکام، عقاید دینی و تاریخ اسلام و نه موضوعات دیگر آورده می‌شود.

متن نامه دفتر توسعه‌ کتاب و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به شرح زیر است:

«بررسی کتاب در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در چارچوب قانون مصوب‌ شورای عالی انقلاب فرهنگی صورت می‌گیرد. بر این اساس، به منظور رعایت کامل حقوق مصرح در اصول ۱۲ و ۱۳ قانون اساسی و مصوبات‌ شورای عالی انقلاب فرهنگی (انتشار آثار مذاهب اسلامی و ادیان شناخته شده در این اصول) از انتشار آثاری که به یکی از ادیان و مذاهب مورد تأیید‌ در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران اهانت کند، جلوگیری می‌شود. همچنین تمامی آثار منتشره برادران اهل تسنّن‌ در موضوعات مختلف سیاسی، اجتماعی، فلسفی، ادبی و… مستقل از باورهای نویسنده، مجوز انتشار می‌گیرد.

از آنجا که ‌گاه آثار فقهی، کلامی و تاریخ اسلام برادران اهل سنت به جهت تفاوت با دیدگاه مذهب رسمی کشور، با مشکل صدور مجوز مواجه می‌‎شدند، در تدبیری به منظور حمایت از چاپ این نوع آثار، با مصوبه هیئت نظارت بر کتاب (منصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی) مقرّر‌ گردید در کتاب‌های اعتقادی، فقهی و تاریخ اسلام از عبارت براساس منابع اهل سنت استفاده گردد.

هیئت نظارت با دلایلی همچون سهولت و سرعت در بررسی و امکان عرضه گسترده‌تر این آثار در سطح جامعه، به تصویب این قاعده مبادرت نموده است. لازم به ذکر است هیئت نظارت بر ضوابط نشر که یک نهاد مستقل از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است (منصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی)، در دولت یازدهم نسبت به حذف عبارت ویژه اهل سنت از روی جلد کتب برادران اهل سنت رأی داده بود و هم اکنون ناشران ملزم به آوردن چنین عبارتی نیستند.»

منبع: خبرآنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا