خبر های جدید

کُردها قصد دارند از صحنه سیاسی عراق کنار بکشند

کُردها قصد دارند از صحنه سیاسی عراق کنار بکشند

نماینده کرد تبار مجلس عراق در پی تصویب بودجه سال ۲۰۱۸ این کشور از ارزیابی گزینه کناره گیری کلی از سیاست در بغداد از سوی نمایندگان احزاب کرد خبر داد.

عادل نوری، نماینده کرد تبار مجلس عراق در نشست خبری پس از تصویب بودجه سال ۲۰۱۸ این کشور اظهار داشت: “کردها در حال ارزیابی گزینه کناره گیری کامل از فعالیت‌های سیاسی دولت مرکزی عراق هستند که شامل کناره گیری از مقام ریاست جمهوری و وزارتخانه ها نیز است”.

وی همچنین تصریح کرد: “تصویب این بودجه علی رغم تحریم های صورت گرفته تنها یکی از عوامل طرح احتمالی کناره گیری است. شرکا گزینه دیگری جز کناره گیری از سیاست برای ما نگذاشتند”.

گفتنی است لایحه بودجه ۲۰۱۸ عراق که «ریاضت اقتصادی» و کاهش سهم اربیل از بودجه در آن پیش بینی شده و به دلیل اعتراض گروه های سیاسی مختلف رای گیری در مورد آن بارها به تعویق افتاده بود٬ در مجلس نمایندگان این کشور با اکثریت آرا به تصویب رسید.

این لایحه بودجه که در عراق به بحرانی سیاسی تبدیل شده است٬ علی‌رغم بایکوت نمایندگان کُرد مجلس این کشور تصویب شد. این بودجه که تقریبا ۱۰۴ تریلیون دینار (۸۸ میلیارد دلار) پیش بینی شده دارای کسری ۱۰ میلیارد دلاری است.

در بودجه مذکور قیمت هر بشکه نفت خام ۴۶ دلار در نظر گرفته شده است. صادرات نفت ۳٫۸۸ میلیون بشکه محاسبه شده و سهم کرکوک از آن نیز روزانه ۲۵۰ هزار بشکه اعلام شده است.

نمایندگان کُرد پارلمان عراق نشست بودجه سال ۲۰۱۸ را به دلیل تعیین سهم ۱۲٫۶ درصدی برای اداره اقلیم کرد این کشور که سال های قبل ۱۷ درصد بود را تحریم کردند.

منبع:آناتولی

نمایش بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا