فقه معاصرمطالب جدیدمقالات

گناهان کبیره در روزگار ما

🚫گناهان کبیره در روزگار ما

نویسنده: دکتریوسف قرضاوی / مترجم: هیوا راشدی

ضروری است که برای مسلمان معاصر بعضی از گناهان کبیره و مهلک و نابود


گر را که در روزگار ما رواج یافته  است تبیین کنیم،
شاید برای بعضی از مردم پوشیده باشند. کسانی که بیشتر گناهان کبیره را در زنا و مشروب خواری و امثال آن منحصر می‌کنند. در حالی که این‌ها، گناهان فردی هستند که شاید آثار و ضرر آنها فقط بر افراد یا خانواده‌هایشان مترتب گردد، اما بعضی از گناهان عصر ما، خطرشان شدیدتر و اثرشان ماندگار تر و ضررشان وسیع تر از این گناهان تقلیدی می باشد،
و با کمال تاسف در میان جوامع ما انتشار یافته و شایع شده اند . که زندگی سیاسی و اقتصادی و اجتماعی و اخلاقی و تربیتی جامعه ها را از بین برده بلکه آن را ویران میکند، و از بنیان می کند.

🚫تقلب در انتخابات از گناهان کبیره در روزگار ما بوده بلکه از بزرگترین کبائر است.

🚫انتخاب تاجران مواد مخدر و امثال آنها برای نمایندگی مجالس از گناهان کبیره بلکه از بزرگترین کبائر است.

🚫بازارگرمی برای حاکمان ظالم و مفسد از طرف صاحبان رسانه و سیاستمداران و ثروتمندان از گناهان کبیره بلکه از بزرگترین کبائر است.

🚫دستگیری مردم و کشاندن آنها از خانه هایشان به‌سوی زندان ها بدون محاکمه یا با تهمت های ناروا در مقابل دادگاه هایی که قاضی واقعی در آنجا ننشسته است و حضور ندارد از گناهان کبیره بلکه از بزرگترین کبائر است.

🚫 تغییر قوانین کشور تا با آرزوهای حاکمان سازگار شود و خواسته های آنها را برآورده کند از گناهان کبیره بلکه از بزرگترین کبائر است.

🚫وارد کردن غذاهای فاسد یا رنگ شده با اشعه یا غذاهایی که تاریخ انقضای آنها تمام شده است، و یا وارد کردن بذر های فاسد برای خاک و مضر برای زراعت از گناهان کبیره بلکه از بزرگ‌ترین کبائر است.

🚫 کاستن از مقدار لازم از آهن و سیمان در بنای ساختمان ها که منجر به ویرانی آنها بر سر ساکنان آنها می‌گردد، ( ساختمانهای مرگ )از گناهان کبیره بلکه از بزرگ‌ترین کبائر است.

🚫احتکار غذاها و داروها و لباس‌ها و مواد اساسی و ضروری جامعه در جهت بهره مندی طبقه ای معین یا افرادی مشخص از گناهان کبیره بلکه از بزرگترین کبائر است.

🚫 تولید فیلمها، نمایش ها و سریال هایی که بی بند و باری را ترویج می دهند، وجامع را به بی اخلاقی و فجور دعوت می‌کنند از گناهان کبیره بلکه از بزرگترین کبائر است

✍🏻 دکتر یوسف القرضاوی
ترجمه: هیوا راشدی

🆔 @eslahe

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا