مقالات

اشتباه تربیتی، رعایت نکردن تفاوت های فردی در رفتار با کودکان

اشتباه تربیتی، رعایت نکردن تفاوت های فردی در رفتار با کودکان
نویسنده: یاسر نسر /ترجمه: ایوب پوزش

 

عدم رعایت تفاوت های فردی در تعامل با کودکان، مشکل ساز است.

باید در رفتار با فرزندان اصل عدالت را رعایت کنیم.

 

دلیل:

تفاوت های وراثتی افراد، موجب تفاوت های رفتاری هم می شود؛ بنابراین تفاوت هایی میان دختر بزرگ و کوچک یک خانواده می بینیم. گاهی رفتاری با پسر بزرگ مناسب است که در رابطه با پسر کوچک تر جواب نمی دهد. کافی است به بعضی از کودکان نگاه کنید؛ اما بعضی از کودکان تنها زمانی متوجه می شوند که برخورد تند و خشنی مشاهده کنند. بعضی از کودکان کارهایشان را با تشویق انجام می دهند و عده ای تنها با تنبیه

 

راه حل:

مربی باید کودکان را بشناسد و تفاوت های فردی آنان را در نظر بگیرد.ا

این کودک حساس است و به سخن والدین گوش می کند؛ اما آن یکی خشک و بی روح است و جواب نمی دهد.

اگر یک روش در رابطه ی با یکی از کودکان جواب می دهد. به این معنا نیست این روش برای کودکان دیگر هم مفید است، چه بسا تنبیه در مورد یک کودک جواب بدهد؛ اما در مورد کودکان دیگر جواب ندهد. بعضی از کودکان گاهی تمایل به تنبیه بدنی دارند، شاید همین تنبیه بدنی در مورد کودکان دیگر نوعی اهانت باشد. کودکانی هستند که باید با صدای بلند با آنان سخن گفت؛ اما در مقابل کودکان دیگری هستند که اگر با صدای بلند با آنان سخن بگویی، آن را اهانت تلقی می کنند.

کودکان با هم تفاوت های فردی دارند. مربی باید در تعامل با کودکان به آن توجه داشته باشد؛ چون در غیر این صورت فاجعه آمیز خواهد بود.

 

معاویه سخن زیبایی دارد و میگوید: «زمانی که شلاق مؤثر است از شمشیر استفاده نمی کنم و زمانی که زبان تأثیر دارد از شلاق استفاده نمی کنم.»

 

این عبارت بدان معناست، زمانی که می توان مسأله ای را با زبان حل کرد، چرا باید از تنبیه استفاده نمود. هم چنین بیانگر این است که اگر قرار است از تنبیه استفاده شود بهتر است از کمترین تنبیه استفاده گردد.

در این مورد بخوانید: تربیت فرد بر عشق ورزیدن به آرمان‌های عالی و الگوهای برتر

 

داستان زندگی:

باید هنگام تربیت کودکان، تفاوت های فردی را در نظر بگیریم. مثلا کودک حساس اغلب حساسیت خود را با ادرار غیرارادی، ترس، لکنت زبان و… نشان می دهد. والدین باید با طبیعت فرزندان خود آشنا باشند تا فرزندان خود را در معرض خطر قرار ندهند.

 

مادری که تفاوت های فردی را در نظر می گیرد به همسرش می گوید: مواظب باش فلان فرزندمان حساس است، نیاز نیست به شدت با او رفتار کنی؛ چون این روش در مورد او جواب نمی دهد؛ اما در مورد برادرش جواب می دهد. این مادر، مواظب رعایت تفاوت های فردی فرزندان است و می داند با هر کدام از فرزندان چگونه رفتار کند. اما باید علت رفتارهای متفاوت فرزندان را بدانیم، تا آن ها را با اطمینان، تربیت کنیم و فرزندان سالمی داشته باشیم که بتوانند در آینده غم این امت را بخورند.

————————————-

منبع: بیست و پنج روش نادرست در تربیت کودکانعلت و علاج آن / تألیف: یاسر نسر /ترجمه: ایوب پوزش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا