خبر های جدید

تاسیس حزب سیاسی توسط جماعت اسلامی مصر

تاسیس حزب سیاسی توسط جماعت اسلامی مصر

شبکه الجزیره قطر روز سه شنبه اعلام کرد جماعت اسلامی مصر یک حزب سیاسی تاسیس کرد.

بر اساس گزارش نوگرا، روز گذشته خبر تاسیس حزب 'سازندگی و توسعه' در شهر قاهره پایتخت مصر اعلام شد. بیشتر اعضای هیئت مؤسس این حزب جدید، وابسته به جماعت اسلامی هستند. اعلام خبر تاسیسی این حزب، مناقشات بر سر آینده سیاسی طرف های اسلامگرا پس از انقلاب مصر را به افکار عمومی باز گرداند.

حزب سازندگی و توسعه، جدیدترین حزب با ریشه های اسلامی در صحنه سیاسی مصر محسوب می شود. بیشتر اعضای هیئت مؤسس این حزب، سال های زیادی را در دوران حاکمیت نظام حسنی مبارک پشت میله های زندان سپری کرده اند.

یکی از مسئولان حزب جدید اعلام کرد گرایش کنونی جماعت اسلامی، فعالیت های مسالمت آمیز در صحنه سیاسی کشور است لذا طبیعی به نظر می رسد که جماعت اسلامی حزبی را تاسیس کند تا بتواند دیدگاه های این جماعت را در صحنه سیاسی مطرح کند.

مؤسسان حزب سازندگی و توسعه اعلام کردند بر اساس دیدگاه های جماعت اسلامی و حزب وابسته به آن، زنان در مصر از حقوق کامل برای انجام همه گونه فعالیت در همه زمینه ها بهره مند هستند البته به استثنای مساله ریاست جمهوری و لزوم عدم مغایرت فعالیت زنان با اصول شریعت اسلامی.

آنان همچنین اعلام کردند مسیحیان مصر هم از همه حقوق قانونی در کشور برخوردار هستند و حزب جدید خواستار برابری حقوق و وظایف مسیحیان با مسلمانان در مصر است.

لازم به توضیح است که جماعت اسلامی مصر در دهه گذشته شیوه مبارزه با نظام حاکم را دنبال می کرد.

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا