خبر های جدید

اتحاديه جهاني علماي مسلمين بمباران مناطق مرزي عراق را محكوم كرد

اتحاديه جهاني علماي مسلمين بمباران مناطق مرزي عراق را محكوم كرد

تهران – پايگاه اطلاع‌رساني اصلاح

اتحاديه جهاني علماي مسلمين بمباران مناطق مرزي عراق را محكوم كرد

اتحاديه جهاني علماي مسلمين، با صدور بيانيه‌اي بمباران مناطق مرزي عراق را محكوم كرد و از مسؤولان كشور عراق خواست در جهت حفظ مصالح عراق و پاسداشت استقلال و حاكميت ملي و امنيت مرزها و شهروندان اين كشور با يكديگر متحد شوند.

 

برگردان فارسي بيانيه به اين شرح است:

الحمد لله وحده، والصلاة والسلام على المبعوث رحمة للعالمين، وعلى آله وصحبه أجمعين، وبعد؛

اتحاديه جهاني علماي مسلمين، با نگراني و تأسف، تنش و تفرق داخلي عراق را پيگيري مي‌كند. امري كه انسجام بافت ملي هويت‌هاي تشكيل دهنده اين كشور را با تهديد مواجه مي‌كند و در مواردي با انفجارهاي سازمان‌دهي‌شده بسياري از مردان، زنان، كودكان و بينوايان را در اين كشور به سوگ نشانده است.

 

همزمان با اين مصايب فراگير داخلي، مرزهاي عراق در اقليم كردستان، آماج نقض حریم عديده و بمباران مكرر از سوي جمهوري اسلامي ايران و جمهوري تركيه قرار مي‌گيرد.

 

در اين وضعيت تأسف‌بار، اتحاديه جهاني علماي مسلمين موارد زير را يادآوري مي‌كند:

 

1. اتحاديه از كشورهاي همسايه مي‌خواهد از نقض احترام مرزهاي كشور عراق با بمباران يا هر اقدام مشابه خودداري كنند. اتحاديه همچنين كشتن غيرنظاميان بي‌گناه و ويران كردن روستاهاي امن و خانه‌هاي شهروندان را محكوم مي‌كند. اين اقدام از نظر شرعي ناروا و از نظر انساني محكوم است. از همين فرصت استفاده مي‌كنيم و از دولت عراق و كشورهاي همسايه دعوت مي‌كنيم مشكلات مرزي را براساس مباني حسن هم‌جواري و عدم دخالت در امور داخلي يكديگر حل و فصل نمايند و حرمت مرزها را در راستاي حفظ مصالح همه طرف‌ها پاس بدارند.

 

2. اتحاديه از دولت عراق و عموم مسؤولان اين كشور مي‌خواهد در برابر ملت عراق پرواي خدا را داشته باشند؛ ملتي كه از مشكلات، مصايب، كشتار، كوچ اجباري و تبعيض در زمان رژيم گذشته رنج برده است و اكنون نيز رنج مي‌برد. گويا زبان حال ملت عراق مي‌گويد: "… أُوذِينَا مِنْ قَبْلِ أَنْ تَأْتِيَنَا وَمِنْ بَعْدِ مَا جِئْتَنَا…/ ما پيش از آمدن تو و پس از آن كه آمدي، مورد اذيت و آزار بوده‌ايم." لذا از مسؤلان عراق مي‌خواهيم بر اساس مصالح كلان با هم همكاري نمايند و مصلحت‌هاي كم‌ارزش و تنگ‌نظرانه را كنار بگذارند و حول محور يك دولت وحدت ملي براساس تخصص و وفاداري هماهنگ شوند.

 

3. اتحاديه مجددا انفجارهايي را كه به سبب آن‌ها هزاران عراقي بي‌گناه جان خود را ازدست داده‌اند ومي‌دهند، به شدت محكوم مي‌نمايد. اين‌گونه اقدامات تنها به سود دشمنان است. خدا را در نظر بگيريد و حرمت خون مسلمان بي‌گناه را پاس بداريد. خداوند بزرگ مي‌فرمايد: "وَمَنْ يَقْتُلْ مُؤْمِنًا مُتَعَمِّدًا فَجَزَاؤُهُ جَهَنَّمُ خَالِدًا فِيهَا وَغَضِبَ اللَّهُ عَلَيْهِ وَلَعَنَهُ وَأَعَدَّ لَهُ عَذَابًا عَظِيمًا" نساء/93 هركس عامدانه مؤمني را بكشد، سزاي او جهنم است و براي هميشه در آن خواهد ماند و مورد خشم و نفرين خدا قرار خواهد گرفت و عذابي فراوان براي او فراهم است.

 

از دست‌اندازي به آبرو و اموال مسلمانان اجتناب كنيد، كه پيامبر صلی الله عليه و سلم در حديثي متفق عليه فرموده‌است: خون، مال و آبروي همه مسلمانان بر مسلمان حرام است.

در پايان به همه اهل عراق مي‌گوييم اين مسؤوليت در پيشگاه خدا بر عهده شماست. براساس ثوابت دين‌تان و ثوابت ملي فراگير با هم متحد شويد. تاريخ و تمدن عراق بزرگ و باشكوه است و همه را در درون خود جاي مي‌دهد. چرا بايد به كانون نزاع و مرگ تبديل شود. بدانيد خداوند از بابت همه آن‌چه رخ مي‌دهد، شما را مورد سؤال قرار خواهد داد.

"والله غالب على أمره ولكن أكثر الناس لا يعلمون" صدق الله العظيم.

دكتر يوسف قرضاوي   رئيس

دكتر علي قره‌داغي – دبيركل

منبع: اصلاح وب

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا