خانه ---> خبر های جدید ---> سوریه ی محکوم و مردمی مظلوم و عدالتخواهان جهان

سوریه ی محکوم و مردمی مظلوم و عدالتخواهان جهان

سوریه ی محکوم و مردمی مظلوم و عدالتخواهان جهان

بن‌بست در شوراي امنيت، تلاش در مجمع عمومي؛ اين‌بار در سازمان ملل خبري از «وتو» نبود. عربستان سعودي پيش‌نويس قطعنامه‌اي را براي حمايت از طرح اتحاديه عرب به مجمع عمومي فرستاد و اين قطعنامه با اكثريت آرا به تصويب رسيد. قطعنامه‌اي كه با وجود عدم الزام‌آوري‌اش، فشارهاي جهاني بر حكومت سوريه را افزايش مي‌دهد. در اين ميان چين مي‌گويد كه نماينده‌اي بلندپايه به سوريه فرستاده است. دبيركل سازمان ملل هم دمشق را به «جنايت عليه بشريت» متهم كرده است. از سوي ديگر، درگيري‌ها در سه شهر حمص، حما و ادلب افزايش يافته است.

به گزارش «رويترز»، مجمع عمومي سازمان ملل متحد روز پنجشنبه قطعنامه محكوميت سوريه را با اكثريت آرا تصويب كرد. اين قطعنامه با ۱۳۷ راي موافق، ۱۲ راي مخالف و ۱۷ راي ممتنع به تصويب رسيد. اين قطعنامه از طرح «اتحاديه عرب» براي پايان دادن به بحران سوريه پشتيباني كرده است. قطعنامه به دليل آنكه در مجمع عمومي سازمان ملل متحد تصويب شده، غيرالزام‌آور است.

روسيه و چين دو بار قطعنامه‌هايي كه دمشق را به دليل خشونت‌ها محكوم مي‌كنند، در شوراي امنيت وتو كرده بودند. از اين‌رو عربستان سعودي اقدام به تهيه پيش‌نويس قطعنامه‌اي براي ارايه در مجمع عمومي سازمان ملل كرد كه مصر متن آن را ميان ۱۹۳ كشور عضو توزيع كرد. بر پايه طرح اتحاديه عرب از دمشق خواسته شده سركوب نظامي اعتراض‌ها را فورا متوقف و همه دستگير‌شدگان حوادث اخير را آزاد كند.

اتحاديه عرب همچنين طرحي براي انتقال مسالمت‌آميز قدرت در سوريه ارايه داده كه بنا بر آن از بشار اسد خواسته شده اختيارات رياست‌جمهوري را به معاون خود واگذار كند. معاون رييس‌جمهوري هم با اپوزيسيون وارد گفت‌وگو شود و به همراه آن دولت وحدت ملي تشكيل دهد.

اين دولت وظيفه تدوين قانون اساسي بر پايه‌هاي آزادي و دموكراسي و برگزاري انتخابات آزاد و رقابتي رياست‌جمهوري و پارلماني را برعهده خواهد داشت. روسيه، چين، ايران، ونزوئلا، كره‌شمالي، نيكاراگوئه، بوليوي، اكوادور، بلاروس، زيبمابوه، كوبا و خود سوريه كشورهايي هستند كه به قطعنامه راي منفي دادند. 19 دسامبر گذشته نيز مجمع عمومي سازمان ملل قطعنامه‌اي در محكوميت وضعيت حقوق بشر در سوريه تصويب كرده بود.

همزمان با تصويب قطعنامه سازمان ملل عليه سوريه، «بان‌كي‌مون» دبيركل اين سازمان، نيروهاي مسلح سوريه و به ادعاي او آنان كه به ارتش دستور مي‌دهند كه مرتكب «جنايت عليه بشريت» شوند را محكوم كرد. او در سخناني خواستار توقف كشتار غيرنظاميان شد. سازمان ملل تعداد كشته‌ها در جريان 11 ماه اعتراضات در سوريه را بيش از پنج هزار نفر اعلام كرده‌است. در همين حال دمشق مي‌گويد كه در حال مبارزه با گروه‌هاي تروريستي است و در جريان اين مبارزات بيش از دو هزار نفر از نيروهاي امنيتي و ارتش اين كشور كشته شده‌اند.

در كش و قوس تلاش‌هاي بين‌المللي جهت يافتن راه‌حلي براي بحران سوريه، قرار است آلن ژوپه وزير امور خارجه فرانسه با همتاي روسي خود سرگئي لاوروف ديدار و گفت‌وگو كند. انتظار مي‌رود در اين نشست پيشنهاد فرانسه براي ايجاد كريدورهاي امن در سوريه به بحث گذاشته شود. فرانسه مي‌گويد با روسيه بر سر پيش‌نويس قطعنامه‌اي جديد براي ارايه در شوراي امنيت سازمان ملل متحد در حال گفت‌وگو است. سرگئي لاوروف نيز بار ديگر از آنچه «ناديده گرفتن پيشنهادهاي روسيه به سازمان ملل متحد در خصوص سوريه» ناميد، ابراز تاسف كرد و گفت كه مسكو «خواستار توقف خشونت‌ها از دو طرف دولت و مخالفان» است. وزير امور خارجه روسيه همچنين «طرف‌هاي خارجي» را متهم به ادامه دادن «مشقت‌هاي» مردم سوريه كرد و با اشاره به آمريكا و هم‌پيمانانش گفت: «چنانچه كشورهاي بزرگ در جامعه جهاني بخواهند نظام سوريه را تغيير دهند ما بر اين باوريم كه اين راه به جنگ داخلي خواهد انجاميد.» او همچنين در توانايي اپوزيسيون در اداره كشور در صورت پيروزي تشكيك كرد و با بيان اينكه جامعه جهاني جز ميزان اندك، چيزي از مخالفان بشار اسد نمي‌داند گفت كه القاعده اكنون داراي نماينده‌اي ميان مخالفان است. گفتني است كه چين اعلام كرد ژاي جون، معاون وزير خارجه‌اش را به سوريه فرستاده تا با مقام‌هاي آن كشور درباره پايان خشونت‌ها گفت‌وگو كند. ژاي جون هفته گذشته با گروهي از مخالفان بشار اسد در پكن ديدار كرده بود. همچنين «ريانووستي» گزارش داد كه «آلكسي پوشكوف» رييس كميته امور بين‌المللي مجلس دوما روسيه براي آشنايي با اوضاع سوريه و انجام مذاكرات با مقامات اين كشور، عازم دمشق مي‌شود. چند روز پيش بشار اسد اعلام كرده بود كه همه‌پرسي قانون اساسي جديد سوريه را ششم اسفند برگزار مي‌كند و سه ماه پس از تصويب قانون اساسي جديد انتخابات پارلماني برگزار مي‌كند. در همين حال شوراي عمومي انقلاب سوريه اعلام كرد كه شمار كشته‌شدگان روز پنجشنبه اين كشور به دست‌كم ۷۰ نفر رسيد. همچنين گزارش‌ها حاكي از آن است كه نيروهاي ارتش سوريه با پشتيباني خودروهاي زرهي حمله به شهر جنوبي درعا را آغاز كرده‌اند. در دمشق نيز نيروهاي امنيتي ده‌ها نفر از معترضان را دستگير كردند. مازن درويش خبرنگار و فعال حقوق بشر و رييس مركز سوري آزادي بيان، همه كاركنان اين مركز و همچنين رزان غزاوي وبلاگ‌نويس برجسته، از جمله دستگير‌شدگان هستند. همچنين به گزارش بي‌بي‌سي آنتوني شديد، خبرنگار باسابقه نيويورك‌تايمز و واشنگتن‌پست بر اثر حمله تنفسي در سوريه درگذشت. شديد كه در هنگام مرگ تنها ۴۳ سال داشت در شرق سوريه و در حالي كه در حال تهيه خبر بود، درگذشت.

نقل از روزنامه شرق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

تلگرام نوگرا »»» مطالب سایت + عکس + کلیپ + نوشته های کوتاه متنوع + با ما همراه باشید . eslahe@