خبر های جدید

سوریه ی محکوم و مردمی مظلوم و عدالتخواهان جهان

سوریه ی محکوم و مردمی مظلوم و عدالتخواهان جهان

بن‌بست در شورای امنیت، تلاش در مجمع عمومی؛ این‌بار در سازمان ملل خبری از «وتو» نبود. عربستان سعودی پیش‌نویس قطعنامه‌ای را برای حمایت از طرح اتحادیه عرب به مجمع عمومی فرستاد و این قطعنامه با اکثریت آرا به تصویب رسید. قطعنامه‌ای که با وجود عدم الزام‌آوری‌اش، فشارهای جهانی بر حکومت سوریه را افزایش می‌دهد. در این میان چین می‌گوید که نماینده‌ای بلندپایه به سوریه فرستاده است. دبیرکل سازمان ملل هم دمشق را به «جنایت علیه بشریت» متهم کرده است. از سوی دیگر، درگیری‌ها در سه شهر حمص، حما و ادلب افزایش یافته است.

به گزارش «رویترز»، مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز پنجشنبه قطعنامه محکومیت سوریه را با اکثریت آرا تصویب کرد. این قطعنامه با ۱۳۷ رای موافق، ۱۲ رای مخالف و ۱۷ رای ممتنع به تصویب رسید. این قطعنامه از طرح «اتحادیه عرب» برای پایان دادن به بحران سوریه پشتیبانی کرده است. قطعنامه به دلیل آنکه در مجمع عمومی سازمان ملل متحد تصویب شده، غیرالزام‌آور است.

روسیه و چین دو بار قطعنامه‌هایی که دمشق را به دلیل خشونت‌ها محکوم می‌کنند، در شورای امنیت وتو کرده بودند. از این‌رو عربستان سعودی اقدام به تهیه پیش‌نویس قطعنامه‌ای برای ارایه در مجمع عمومی سازمان ملل کرد که مصر متن آن را میان ۱۹۳ کشور عضو توزیع کرد. بر پایه طرح اتحادیه عرب از دمشق خواسته شده سرکوب نظامی اعتراض‌ها را فورا متوقف و همه دستگیر‌شدگان حوادث اخیر را آزاد کند.

اتحادیه عرب همچنین طرحی برای انتقال مسالمت‌آمیز قدرت در سوریه ارایه داده که بنا بر آن از بشار اسد خواسته شده اختیارات ریاست‌جمهوری را به معاون خود واگذار کند. معاون رییس‌جمهوری هم با اپوزیسیون وارد گفت‌وگو شود و به همراه آن دولت وحدت ملی تشکیل دهد.

این دولت وظیفه تدوین قانون اساسی بر پایه‌های آزادی و دموکراسی و برگزاری انتخابات آزاد و رقابتی ریاست‌جمهوری و پارلمانی را برعهده خواهد داشت. روسیه، چین، ایران، ونزوئلا، کره‌شمالی، نیکاراگوئه، بولیوی، اکوادور، بلاروس، زیبمابوه، کوبا و خود سوریه کشورهایی هستند که به قطعنامه رای منفی دادند. ۱۹ دسامبر گذشته نیز مجمع عمومی سازمان ملل قطعنامه‌ای در محکومیت وضعیت حقوق بشر در سوریه تصویب کرده بود.

همزمان با تصویب قطعنامه سازمان ملل علیه سوریه، «بان‌کی‌مون» دبیرکل این سازمان، نیروهای مسلح سوریه و به ادعای او آنان که به ارتش دستور می‌دهند که مرتکب «جنایت علیه بشریت» شوند را محکوم کرد. او در سخنانی خواستار توقف کشتار غیرنظامیان شد. سازمان ملل تعداد کشته‌ها در جریان ۱۱ ماه اعتراضات در سوریه را بیش از پنج هزار نفر اعلام کرده‌است. در همین حال دمشق می‌گوید که در حال مبارزه با گروه‌های تروریستی است و در جریان این مبارزات بیش از دو هزار نفر از نیروهای امنیتی و ارتش این کشور کشته شده‌اند.

در کش و قوس تلاش‌های بین‌المللی جهت یافتن راه‌حلی برای بحران سوریه، قرار است آلن ژوپه وزیر امور خارجه فرانسه با همتای روسی خود سرگئی لاوروف دیدار و گفت‌وگو کند. انتظار می‌رود در این نشست پیشنهاد فرانسه برای ایجاد کریدورهای امن در سوریه به بحث گذاشته شود. فرانسه می‌گوید با روسیه بر سر پیش‌نویس قطعنامه‌ای جدید برای ارایه در شورای امنیت سازمان ملل متحد در حال گفت‌وگو است. سرگئی لاوروف نیز بار دیگر از آنچه «نادیده گرفتن پیشنهادهای روسیه به سازمان ملل متحد در خصوص سوریه» نامید، ابراز تاسف کرد و گفت که مسکو «خواستار توقف خشونت‌ها از دو طرف دولت و مخالفان» است. وزیر امور خارجه روسیه همچنین «طرف‌های خارجی» را متهم به ادامه دادن «مشقت‌های» مردم سوریه کرد و با اشاره به آمریکا و هم‌پیمانانش گفت: «چنانچه کشورهای بزرگ در جامعه جهانی بخواهند نظام سوریه را تغییر دهند ما بر این باوریم که این راه به جنگ داخلی خواهد انجامید.» او همچنین در توانایی اپوزیسیون در اداره کشور در صورت پیروزی تشکیک کرد و با بیان اینکه جامعه جهانی جز میزان اندک، چیزی از مخالفان بشار اسد نمی‌داند گفت که القاعده اکنون دارای نماینده‌ای میان مخالفان است. گفتنی است که چین اعلام کرد ژای جون، معاون وزیر خارجه‌اش را به سوریه فرستاده تا با مقام‌های آن کشور درباره پایان خشونت‌ها گفت‌وگو کند. ژای جون هفته گذشته با گروهی از مخالفان بشار اسد در پکن دیدار کرده بود. همچنین «ریانووستی» گزارش داد که «آلکسی پوشکوف» رییس کمیته امور بین‌المللی مجلس دوما روسیه برای آشنایی با اوضاع سوریه و انجام مذاکرات با مقامات این کشور، عازم دمشق می‌شود. چند روز پیش بشار اسد اعلام کرده بود که همه‌پرسی قانون اساسی جدید سوریه را ششم اسفند برگزار می‌کند و سه ماه پس از تصویب قانون اساسی جدید انتخابات پارلمانی برگزار می‌کند. در همین حال شورای عمومی انقلاب سوریه اعلام کرد که شمار کشته‌شدگان روز پنجشنبه این کشور به دست‌کم ۷۰ نفر رسید. همچنین گزارش‌ها حاکی از آن است که نیروهای ارتش سوریه با پشتیبانی خودروهای زرهی حمله به شهر جنوبی درعا را آغاز کرده‌اند. در دمشق نیز نیروهای امنیتی ده‌ها نفر از معترضان را دستگیر کردند. مازن درویش خبرنگار و فعال حقوق بشر و رییس مرکز سوری آزادی بیان، همه کارکنان این مرکز و همچنین رزان غزاوی وبلاگ‌نویس برجسته، از جمله دستگیر‌شدگان هستند. همچنین به گزارش بی‌بی‌سی آنتونی شدید، خبرنگار باسابقه نیویورک‌تایمز و واشنگتن‌پست بر اثر حمله تنفسی در سوریه درگذشت. شدید که در هنگام مرگ تنها ۴۳ سال داشت در شرق سوریه و در حالی که در حال تهیه خبر بود، درگذشت.

نقل از روزنامه شرق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا