خانه ---> حركات و احزاب ---> ولايت و برائت از ديدگاه اخوان المسلمين

ولايت و برائت از ديدگاه اخوان المسلمين

ولايت و برائت از ديدگاه اخوان المسلمين

دکتر یوسف قرضاوی

در ارتباط با موضوع ولاء«دوستي »و براء «اعلام برائت»اخوان در پيشاپيش همه ي جماعت ها قرار داشته و خود را دوست و برادر دوستان خدا و پيامبر و جميع اهل ايمان ميدانند .همچنان كه خداوند متعال مي فرمايد :

إِنَّمَا وَلِيُّكُمُ اللّهُ وَرَسُولُهُ وَالَّذِينَ آمَنُواْ الَّذِينَ يُقِيمُونَ الصَّلاَةَ وَيُؤْتُونَ الزَّكَاةَ وَهُمْ رَاكِعُونَ * وَمَن يَتَوَلَّ اللّهَ وَرَسُولَهُ وَالَّذِينَ آمَنُواْ فَإِنَّ حِزْبَ اللّهِ هُمُ الْغَالِبُونَ  مائده 55 – 56

«تنها خدا و پيامبر او و مؤمنان ياور شما هستند كه خاشعانه و خاضعانه نماز را به جاي مي آورند و زكات مال مي دهند و هر كس كه خدا و پيامبر او و مؤمنان را به ياوري بپذيرد «از زمره ي حزب خداوند است »بي ترديد حزب خداوند پيروز است »

همچنين اخوان با همه ي آنهاي كه با خدا و پيامبر و اهل ايمان دشمني مي ورزند ،دشمن خواهد بود .

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لَا تَتَّخِذُوا عَدُوِّي وَعَدُوَّكُمْ أَوْلِيَاءممتحنه 1.

«اي كساني كه ايمان آورده ايد با دشمنان من و دشمنان خود شما دست دوستي ندهيد »

امتام حسن البناء در رسائل خويش بر اين موضوع تأكيد مي نمايد كه استوار ترين پايه هاي ايمان محبت در ارستاي رضايت خداوند و دشمني در جهت رضايت او ست و مگر ايمان چيزي جز حب و بغض است ؟!

در رسالةالتعاليم در ضمن اصل «تجرد »مي فرمايد :منظورم از تجرد اين است كه صادقانه و خالصانه در خدمت انديشه و رسالت خويش باشيد و از ديگر انديشه ها و اشخاص فاصله بگيرد؛زيرا انديشه و رسالت شما والاترين و كامل ترين و بر تر ين است .

 

صِبْغَةَ اللّهِ وَمَنْ أَحْسَنُ مِنَ اللّهِ صِبْغَةً وَنَحْنُ لَهُ عَابِدونَ بقره 381.

«رنگ و نمادي خداي است و چه كسي از خداوند زيباتر مي تواند آرايش و پيرايش بدهد »

قَدْ كَانَتْ لَكُمْ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ فِي إِبْرَاهِيمَ وَالَّذِينَ مَعَهُ إِذْ قَالُوا لِقَوْمِهِمْ إِنَّا بُرَاء مِنكُمْ وَمِمَّا تَعْبُدُونَ مِن دُونِ اللَّهِ كَفَرْنَا بِكُمْ وَبَدَا بَيْنَنَا وَبَيْنَكُمُ الْعَدَاوَةُ وَالْبَغْضَاء أَبَدًا حَتَّى تُؤْمِنُوا بِاللَّهِ وَحْدَهُ إِلَّا قَوْلَ إِبْرَاهِيمَ لِأَبِيهِ لَأَسْتَغْفِرَنَّ لَكَ وَمَا أَمْلِكُ لَكَ مِنَ اللَّهِ مِن شَيْءٍ رَّبَّنَا عَلَيْكَ تَوَكَّلْنَا وَإِلَيْكَ أَنَبْنَا وَإِلَيْكَ الْمَصِيرُ ممتحنه 4.

«رفتار و كردار »ابراهيم و كساني كه به او گرويده بودند ،الگوي خوبي براي شما است ،آنگاه كه به قوم خود گفتند :ما از شما و چيز هاي كه غير از خدا مي پرستيد بيزار و گريزانيم و شما را قبول نداريم و به شما اهميت نمي دهيم ،دشمني و كينه توزي ميان ما و شما پديدار گشته است .تا زماني كه به خداي واحد ايمان بياوريد و او را به يگانگي بپرستيد جز سخني كه ابراهيم به پدر خود گفت :من قطعاًبراي تو آمرزش مي طلبم ،اما در نزد خداوند هيچ كار ديگري را نمي توانم انجام بدهم .پروردگارا به تو توكل مي كنيم و به توايمان مي آوريم و بازگشت همه به سوي تو است »

از نگاه انسان مسلمان اخواني مردم به شش دسته تقسيم مي شوند :

1 – مسلمانان مجاهد و فعال

2 – مسلماني كه جهاد و فعاليت را كنار نهاده است

3 – مسالمان گنهكار

4 – اهل كتابي كه با مسلمانان عهد و پيمان دارند

5 – اهل كتاب بي طرف

6 – اهل كتابي كه با مسلمانان سر دشمني دارند .

هر يك از آنها از نظر اسلام داراي حكم خاص خود هستند و در حدود اين شش گروه است كه به اشخاص و گروهها نگاه مي كنيم و در نتيجه موضعگيري دوستانه يا دشمنانه خواهيم گرفت .

فكر نميكنم كه انسان عالم ، محقق و منصفي پيدا بشود كه گوينده چنان سخناني را آدمي بداند كه از ولايت و برائت چيزي نمي داند بلكه او به راستي نسلي را تربيت كرد كه خداوند و دوست دارانش را دوست مي داشتند و با دشمنان او دشمني مي ورزيدند .

هيچ كس اين واقعيت را انكار نمي كند كه اخوان المسلمين در برابر استعمار گران و صهيونيست هاي كه سرزمين هاي مسلمانان را به اشغال خود در آورده اند به سختي مقابله نموده و پرچمدار جهاد عليه ايشان بوده اند مسلمانان را در ممالك اسلامي براي روياروي با ايشان تشويق كرده و مي كنند و ادعاي ولايت و دوستي با ايشان ادعاي بي پايه و اساسي بيش نيست .

———————————————–

منبع : اخوان المسلمین 70سال دعوت ، تربیت و جهاد

مؤلف : دکتر یوسف قرضاوی

مترجم : عبدالعزیز سلیمی

انتشارات : نشر احسان

 

 

یک نظر:

  1. ahmad123

    متاسفانه آنچه امروز از اخوان المسلمين در عمل ديده مي شود غير از آن چيزي است كه در اين نوشتار آمده است.
    البته تا حد بسيار محدودي در پاره اي از مواقع سعي مي شود چنين وانمود شود كه در اين نوشتار آمده است اما واقعيت نشان مي دهد كه اخوان المسلمين امروز فرسنگها از عقيده ولا و براء اسلامي دور افتاده است. نمونه آن دوستي هرچه بيشتر آنان با روافض ايران و دوري گزيدن آنان از جريان سلفي است.
    نمونه آشكار آن نزديكي و قربونصدقه رفتن حماس براي ايران و از سوي ديگر شديدترين برخوردها و حتي قتل و اعدام سلفي هاي فلسطين است.
    حال من نمي دانم كه عقيده ولا و برائي كه اخوان از آن دم مي زند را بايد در كجا ببينيم!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

تلگرام نوگرا »»» مطالب سایت + عکس + کلیپ + نوشته های کوتاه متنوع + با ما همراه باشید . eslahe@