خانه ---> اندیشه ---> "مهدویت " از دیدگاه امام مودودی

"مهدویت " از دیدگاه امام مودودی

“مهدویت ” از دیدگاه امام مودودی


از ميان مسلمانان آنان كه معتقد به آمدن مهدی هستند، در سوءتفاهم كمتر از كساني كه منكر مهدي هستند، نيستند. آنان شايد بر اين باورند كه امام مهدي، داراي يك وضع و فرم خاص مولوي يا صوفيانه خواهد بود. تسبيح و عصا درست و عبا بر تن يك مرتبه و به صورت ناگهاني از يك حوزه علميه يا خانقاه اعلام وجود خواهند كرد و بلافاصله پس از ظهور شعار«اناالمهدي» سر ميدهد. در اين حال علما قلم و كاغذ را در دست ميگيرند و به مجلس او ميروند تا علايم نوشته شده در كتابها را با قد و قامت و قيافه او مقايسه كنند و بدين ترتيب او را تاييد كنند. سپس بيعت انجام خواهد گرفت و اعلام جهاد خواهد شد و دراويش دوره ديده و بقيةالسلف زير پرچم او گرد خواهند آمد. شمشير فقط براي تظاهر خواهد بود و تمام امور در واقع از بركت، تبرك و تصرفات روحاني او انجام خواهند گرفت. ميادين جنگ و عرصه هاي پيكار بوسيله ورد و اوراد و فوت كردن، فتح خواهند شد. به هر كافر كه نگاه شود بيهوش شده از پا در خواهد آمد. توپها و تانكها فقط بر اثر دعا، نابود خواهند شد.


 


اكثر مسلمانان درباره ظهور مهدي چنين عقيده اي دارند. برداشت من(امام مودودي) قطعاً برعكس و ضد آنچه كه عرض شد ميباشد. من بر اين عقيده هستم كه مهدي موعود هرگاه بيايد از بارزترين رهبران زمان خود خواهد بود. بر تمام علوم عصر تسلط كامل و بينش مجتهدانه خواهد داشت. تمام مسائل زندگي را خوب خواهد فهميد. از لحاظ عقلي و فكري رياست كامل و از لحاظ سياسي، تدبر و تدبير و از لحاظ نظامي قدرت تامه خواهد داشت. از تمام مجدد ين دوران خود مجدد تر خواهد بود.


احتمال ميدهم كه عليه ديدگاه ها و نوآوري او نخست صوفيان، دراويش و متحجران قيام خواهند كرد. او از لحاظ ساختار فيزيكي و جسماني با ساير مردم تفاوت زيادي نخواهد داشت كه بدان تفاوتها شناخته شود. احتمال ميدهم كه او، مهدي بودن خود را اعلام نميكند. ممكن است كه خود او هم از مهدي بودنش خبر نداشته باشد. و بعد از وفات او مردم به مهدي بودنش پي ببرند و معلوم شود كه او مي خواست خلافت را عَلي مِنهاج النّبوة اداره كند. همانگونه كه قبلاً اشاره كردم، سواي انبيا، براي هيچ مصلحي ديگر مناسب نيست كه كارش را با ادعا آغاز كند و سواي انبيا، كسي نميداند كه مامور انجام چه وظيفه اي است.


مهدويت منصبي نيست كه كسي مدعي آن بشود بلكه چيزي است كه در عمل بايد ثابت شود. آن دست از كساني كه چنين ادعا ميكنند و آناني كه بر مدعاهاي، مدعيان مهدويت ايمان مي آورند به عقيده من هر دو طيف دچار كمبود علم و نارسايي ذهني هستند.


—————————————————–


منبع : زندگینامه سید ابوالاعلی مودودی


مولف : سعید اسعد گیلانی


مترجم : استاد نذیر احمد سلامی


انتشارات : نشر احسان 1380


 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

تلگرام نوگرا »»» مطالب سایت + عکس + کلیپ + نوشته های کوتاه متنوع + با ما همراه باشید . eslahe@