خبر های جدید

خلیفه حفتر دست به دامان سیسی شده است

خلیفه حفتر دست به دامان سیسی شده است
ناکامی حفتر در مقابله با شبه نظامیان لیبی وی را مجبور به گرفتن کمک از قاهره و ورود به مناقشه حامیان اخوان نموده است.، خلیفه حفتر فرمانده نیروهای نظامی در لیبی که علیه شبه نظامیان فجر عملیات های متوالی را ترتیب داده بود پس از ناکام ماندن در تحقق اهداف خود در بیرون راندن گروه ها مسلح از مناطق نفت خیز به دخالت مصر در این کشور تن در داد.

وی که پیش از این می کوشید به تنهایی ابتکار عمل را در دست داشته باشد به این نتیجه رسید که باید از کمک مصر و دیگر قدرت ها غافل نشده و هوشمندانه با طرح موضوع حمایت قطر و ترکیه از نیروهای افراطی مستقر در لیبی توانست نظر مساعد سیسی را برای حمله به مواضع شورشیان فجر جلب کند.

دولت مصر نیز که برای جستجوی ردپای اخوان در هر نقطه از جهان ابراز تمایل می کند به خوبی از این فرصت به دست آمده برای نشان دادن قدرت هژمونی خود در کانون های مهم درگیری در آفریقا بهره می برد.این رویکرد قاهره در دراز مدت محبوبیت بیش از پیشی را برای آنان در بر داشته و می تواند در همکاری همسایگان برای ایجاد محدودیت در روند تحرکات اخوان موثر بوده و سلفی های مصر را در زمین القاعده محبوس سازد.

نکته مهم در تحولات اخیر هراس مصر از گسترش نیروهای خودسر نظامی در پیرامون مصر است و شاید یکی از دلایل قاهره برای کمک به حفتر احساس خطر از عواقب افزایش دامنه فعالیت آنان در اطراف این کشور و یا متحد شدنشان با القاعده و داعش باشد.

با این حال اثربخشی این راهبردها تضمین شده نیست و حامیان بین المللی اخوان المسلمین به سادگی اجازه قدرت نمایی به محور لیبی ـ مصر را در آفریقا نخواهند داد زیرا سرمایه گذاری های عظیم لوجستیکی و تسلیحاتی روی این گروه ها کرده اند.

منبع:خبرگزاری شبستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا