خبر های جدید

افغانستان عضو دائم سازمان تجارت جهانی شد

افغانستان عضو دائم سازمان تجارت جهانی شد

افغانستان توانست پس از گذشت ۱۱ سال از درخواست عضویت این کشور در سازمان تجارت جهانی (WTO)، عضویت دائم این سازمان را کسب کند.دفتر مطبوعاتی ریاست اجرایی افغانستان با انتشار اطلاعیه ای اعلام کرد: افغانستان در دهمین نشست وزرای عضو سازمان تجارت جهانی (WTO) که از ۲۴ الی ۲۷ آذرماه سال جاری در «نایروبی» پایتخت کشور کنیا برگزار شد، عضویت دائم این سازمان را کسب کرد.

براساس این خبرنامه «محمدخان» معاون اول عبدالله عبدالله رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی تصمیم عضویت دائم افغانستان در این سازمان را تاریخی دانسته است. وی اظهار داشت: عضویت افغانستان در سازمان تجارت جهانی، به رشد سرمایه گذاری در این کشور کمک می کند و با فراهم شدن زمینه کار برای مردم افغانستان، بخصوص زنان و جوانان، می توان از گسترش تروریسم در این کشور جلوگیری کرد.

مقامات افغان شامل هیئت شرکت کننده در دهمین نشست مذکور، به رسانه ها گفته اند که رفع مشکلات ترانزیتی افغانستان با کشورهای عضو این سازمان، صدور کالاها به کشورهای عضو  بدون نیاز به موافقت نامه دوجانبه، بیشتر شدن اعتماد سرمایه گذاران خارجی، اثر مثبت بر رشد اقتصادی تا ٢.۵ در صد، از مزایای این عضویت برای افغانستان می باشد.

هیئت عالی رتبه ای با ریاست « محمد خان» معاون اول ریاست اجرایی حکومت وحدت ملی، «همایون رسا» وزیر تجارت و صنایع و «مزمل شینواری» معاون وزارت تجارت و صنایع افغانستان در این نشست حضور یافته است.

http://www.irdiplomacy.ir/fa/page/1954844/

نمایش بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا