خبر های جدید

فرانسه ۳ مرکز اسلامی را ممنوع الفعالیت کرد

فرانسه ۳ مرکز اسلامی را ممنوع الفعالیت کرد

دولت فرانسه ۳ مؤسسه فرهنگی اسلامی را به اتهام اشاعه افراط‌گرایی ممنوع الفعالیت کرد. برنارد کازنو، وزیر کشور فرانسه دیروز، ۲۳ دی‌ماه، از ممنوع شدن فعالیت ۳ مرکز اسلامی فرهنگی خبر داد. این ۳ مرکز پیش از این در همکاری با یکدیگر مسجدی را در منطقه «لانی سور مارن» واقع در حومه پاریس اداره می‌کردند که این مسجد نیز ماه گذشته میلادی و در پی حملات تروریستی به پاریس تعطیل شد. دولت فرانسه علت بسته شدن این مسجد را ترویج «بنیادگرایی» اعلام کرده بود.

امام جمعه این مسجد «محمد حامومی» بود که به اشاعه افراط‌گرایی و جذب داوطلب برای پیوستن به داعش در سوریه متهم است.

کازنو اعلام کرد: در جمهوری فرانسه جایی برای گروه‌های تحریک کننده و دعوت کننده به تروریسم و نفرت وجود ندارد. وی توضیح داد: پلیس شواهد و مدارکی در دست دارد که نشان می‌دهد که این ۳ مرکز مخاطبانشان را به جنگیدن برای تروریست‌ها در سوریه ترغیب می‌کردند.

در پی حمله تروریستی عناصر داعش به پاریس دو مسجد دیگر نیز یکی در حومه شهر «ژنویلیه» واقع در شمال غربی پایتخت و دیگری در شهر «لیون» بسته شدند.

کازنو در این باره گفت: اقداماتی از این دست مبنی بر بستن مساجد به دلیل افراط‌گرایی هرگز در گذشته توسط هیچ دولتی در فرانسه صورت نگرفته بود حتی هنگام آخرین اعلام وضعیت فوق‌العاده در سال ۲۰۰۵ به دلیل اغتشاش و شورش در اطراف پاریس.

پس از حملات تروریستی ماه نوامبر(آبان‌ماه) احزاب مخالف و همچنین اکثر شهروندان فرانسه دولت را تحت فشار قرار داده‌اند تا اقدامات سرسختانه‌ای در برابر افراط‌گرایی اتخاذ کند. از آن هنگام و در پی اعلام وضعیت اضطراری مقامات دولتی محدودیت‌های گسترده‌ای را برای شهروندان فرانسه به اجرا گذاشته‌اند که این مسأله نیز با نارضایتی‌هایی از سوی جامعه همراه بوده است.

منبع: ایکنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا