زن خانواده

تعدد زوجات يا زنا و فحشا ء ؟!

تعدد زوجات  يا زنا و فحشا ء ؟!

رئوف اصلاح جو / كارشناس علوم اسلامي

اصل و اساس وضعیت عمومی ازدواج در اسلام انتخاب یک همسر با هدف تحقق آرامش و محبت و دلسوزی و مدیریت منزل و محرم اسرار یکدیگر بودن است و با اساس قرار دادن آن است که ارکان زندگی مشترک استوار و پابرجا  و زندگی آرام و سا لمی برای همسران فراهم می گردد ، به همین خاطر است که علما گفته اند :"ازدواج مجدد فردی که دارای همسری شایسته و پرهیزکار است و نیازهای انسانی اورا برآوده می نماید از این جهت که خود را در معرض گناه و بی عدا لتی قرار می دهد کاری شایسته ، عاقلانه و مطلوب نیست . اما نباید فراموش کرد که پاره ای از اسباب و اعتبارات فردی و انسانی و اجتماعی ( که بعدا مورد بحث قرار خواهند گرفت ) وجود دارند که زمینه ی تعدد زوجات را فراهم می نمایند . زیرا اسلام دین سازگار با فطرت و ساختار زندگی فردی و اجتماعی است و با مشکلات ملموس بگونه ای واقع بینانه برخورد می کند و مردم را دچار سردرگمی و پریشانی نمی نماید. برخی بگونه ای در مورد چند همسری سخن می گویند که انگار برای اولین بار در تاریخ بشری ، اسلام آن را عرضه نموده است . در واقع این موضوع نشانه ی نا آگاهی و یا خود را به نا آگاهی زدن در مورد واقعیت های تاریخی است . زیرا بسیاری از ملت های پیش از اسلام ازدواج با تعداد زیادی از زنان را بدون هیچ قید و شرطی جایز می شمردند . اما اسلام حد و حدود و شرط و شروطی را برای ازدواج مجدد مقرر نموده است یکی از آن محدودیت ها ، محدودیت از نظر تعداد است که آن را به چهار همسر منحصر نموده است . در زمان پیامبر عده ای بودند که به هنگام مسلمان شدن دارای هشت یا ده همسر بوده اند و رسول خدا  می فرمودند:" که تنها چهار نفر از آنها را نگاه دارند ." اما ازدواج رسول خدا با  چند همسر موضوعی خاص و استثنایی است که به خاطر ضرورت دعوت و نیاز مسلمانان به آنان پس از وفات رسول خدا صورت گرفته است و ایشان بیشتر عمر خود را با یک همسر یعنی خدیجه سپری کرده اند . شرطی که اسلام برای چند همسری قرار داده عبارت است از اطمینان خاطر مرد مسلمان برای رعایت عدا لت در امور حیاتی مانند غذا ، لباس ، مسکن ، مخارج و … بدین معنی که چنانچه کسی توانایی ایمانی و اقتصادی برای رعایت این حقوقات را نداشته باشد، ازدواج او با زن دیگر جایز نیست .  

چرا چند همسری جایز است ؟

اسلام آخرین پیام خداوند برای بشریت است که بوسیله ی آن رسا لت پیامبران خاتمه یافته است و به همین خاطر قوانین و راه و رسمی فراگیر و ماندگار و سازگار با همه ی سرزمین ها و ملت ها و زمان ها را فرا راه بشریت قرار داده است .باتوجه به آیه ی3 سوره ی نساء که می فرمایند:

وَإِنْ خِفْتُمْ أَلاَّ تُقْسِطُواْ فِي الْيَتَامَى فَانكِحُواْ مَا طَابَ لَكُم مِّنَ النِّسَاء مَثْنَى وَثُلاَثَ وَرُبَاعَ فَإِنْ خِفْتُمْ أَلاَّ تَعْدِلُواْ فَوَاحِدَةً أَوْ مَا مَلَكَتْ أَيْمَانُكُمْ ذَلِكَ أَدْنَى أَلاَّ تَعُولُواْ

 

« اگر ترسيديد كه در مورد يتيمان نتوانيد دادگري كنيد ، با زنان ديگري كه براي شما حلالند ، با دو ، سه يا چهار تا ازدواج كنيد ، اگر هم مي ترسيد كه نتوانيد ميان زنان دادگري را رعايت كنيد به يك زن اكتفا نمائيد يا با كنيزان خود ازدواج كنيد ، اين سبب مي شود كه كمتر دچار كج روي و ستم ش.يد . »

قطع نظراز بحث هاییکه درباری آیه مطرح است به جرات میتوان گفت مسا له ی تعدد ازواج به مساله ی کفا لت ایتام  مرتبط  می با شد زیرا مسا له را درکادری متشکل ازکفا لت ایتام و رعایت حقوق مادی و دادگر ی میان آنان مطرح می کند .  برخی از مردان  هم بسیار علاقمند به داشتن فرزند می باشند اما همسرشان بخاطر بیماری یا نازایی نمی تواند فرزندی را به دنیا بیاورد . آیا برای زن و شوهر بهتر و محترمانه تر نیست که همراه با رعایت حقوق و اکرام و احترام و ماندن زن اول مرد با زن دیگری ازدواج کند تا با آوردن فرزندانی آرامش و محبتی بیشتر فضای خانواده را عطرآگین نماید ؟

گاهی هم به دلیل یک سلسله امور ناگهانی از قبیل جنگ و …. تعادل جمعیت به هم می خورد در نتیجه تعداد زنان بیشتر از مردان می شوند. (در طول تاريخ اكثر مواقع جمعيا مردان بيشتر از زنان بوده است )  در این شرایط خیر و مصلحت جامعه در آن است که زنان به شیوع زناکاری و هتک حرمت مردان و زنان دیگر راضی نشوند وبا ازدواج مردان خود به شرط توانائی مادی ومعنوی موافقت نمایند .

 در این صورت داشتن (هوو ) برای آنان بسیار بهتر ازمحروم بودن از کانون روابط پر از صفا و صمیمیت خانوادگی و نعمت مادری و … ، هر چند زندگی کردن با هوو خیلی دشوار است ولی هرچه باشد از بی تکلیفی و بی سا مانی سخت تر نیست. ما همیشه ناچاریم که زیان بزرگتر را با زیان کوچک تر مبادله کنیم . دولت آلمان پس از پایان جنگ جهانی اول که عده ی زیادی از جوانان خود را از دست داده بودند ، تصمیم گرفت که قانونی مبنی بر جواز تعدد زوجات بگذارند ، آنها مسلمان نبودند ولی پی برده اند که اشکال جدیدی که اخیرا با آن روبرو شده اند تنها از همین راه قابل حل می باشد ، آری آلمان با این تصمیم نظر اسلام  را در باب تعدد زوجات تایید کرد. چکیده ایی از تفاوت های مساله ی چند همسری در اسلام و غرب .

1 – در اسلام باید وجه ی قانونی داشته باشد ، اما در غرب کاملا آزاد است .

2- در اسلام مرد باید نسبت به زنانش تعهدات مادی و معنوی داشته باشد ، ولی در غرب ممکن است  تعهدی  مادی آن هم در قالب یک میهمانی شبانه داشته باشد .

3- در اسلام مرد در برابر فرزندان یتیم زن ( از همسران دیگرش) مسئولیت دارد ، اما در غرب این مسئولیت با سقط جنین یا رها کردن آن در جامعه رفع می شود .

4- اسلام میزان چند همسری را به چهار نفر_آنهم با شرایط خاصی_ تعدیل و تحدید نموده است. اما در غرب هیچ معیاری برای تعدیل و تحدید وجود ندارد . 

5- اسلام چند همسری را به خاطر داشتن دلایل خاصی _ فردی یا اجتماعی _ مورد تایید قرار می دهد در حالیکه در غرب غرایز جنسی ممکن است تنها دلیل ارتباط با زنی دیگر باشد .  

از ديدگاه ما فراروی زنانی که بیش از تعداد مردان هستند و امکان و شرایط و رغبت به ازدواج را دارند تنها سه راه وجود دارد :

 1 – همه ی عمر خود را در حسرت محرومیت از نعمت زندگی خانوادگی و مادری بسازند و بسوزند .

2 – یا اینکه آلت دست مردان پست و پوچ و ناپاک قرار گیرند و فرزندانی نامشروع و سر راهی زیادی را تحویل اجتماع بدهند .

3 – ازدواج با مردی که دارای همسر دیگری است برا ی آنان مباح و روا باشد ، مردی که از شخصیت و کرامت او پاسداری نماید و مخارج زندگیش را فراهم کند .

 

اندي بيانديش !!!

از خلال بررسي و بازبيني آراء و انديشه هاي اسلامي چنين پيداست كه تعدد زوجات مقرون به شرط مراعات عدالت و قدرت بر انفاق و تحقق مصلحت جايز مي باشد و براي بسياري از مشكلات اجتماعي خانواده مسلمان تنها راه حل سالم مي باشد .

 

اسلام براي شهوتراني به چند زني توصيه نكرده است و ازدواج نيز فقط براي كسب لذت نيست بلكه نشاني از توانائي بر تربيت و سرپرستي خانواده مي باشد و كسي را كه از پس انجام آن بر نيايد به روزه گرفتن مكلف كرده است .

 

و آخر اينكه آيا چند همسري كه اسلام به آن توصيه كرده بهتر است يا زنا و فساد  و اباحيگري و پيوندهاي نامشروع و غير قانوني كه اروپائيان و ديگران آن را رواج داده و دامن بشريت را به آن الوده  كرده اند ؟؟؟ !!!

 

و ميوه ي اين باغ لعين و شيطاني چيزي نيست به جز آمار سرسام آور  و وحشتناك بيماري هاي جنسي از جمله ايدز ، سفليس ، سوزاك و …

 

زمين از روي ناداني خواست كه بر آسمان برتري يابد . و سنگريزه ها و تخته سنگها بر اختران خرده گرفتند .

سها به خورشيد گفت : كم فروغي . تاريكي به صبح گفت : رنگ پريده اي .

پس  اي مرگ بيا كه ديگر زندگي بي فايده است . و اي جان بكوش كه روزگار به ريشخندت گرفته است .

 

———————————-

براي آگاهي بيشتر در اين زمينه به كتاب هاي زير مراجعه شود.

1 – زن در انديشه اسلامي  مؤلف : جمال محمد فقي رسول  مترجم : دكتر محمود ابراهيمي   انتشارات : نشر احسان  1383

2 – نگرشي نو در فهم احاديث نبوي  مؤلف : استاد محمد غزالي  مترجم : داود ناروئي    انتشارات : نشر احسان  1381

3 – ديدگاههاي فقهي معاصر  مؤلف : دكتر يوسف قرضاوي   مترجم : دكتر احمد نعمتي   انتشارات : نشر احسان  1383  ( 3 جلد )

4 – نوارهاي « ماف ئافره ت » « حقوق زن » استاد ناصر سبحاني ( 4 كاست به زبان كردي )

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا
بستن