خبر های جدید

کشف اسناد مربوط به کمک مسلمانان آراکان به دولت عثمانی

کشف اسناد مربوط به کمک مسلمانان آراکان به دولت عثمانی

یک نویسنده و محقق ترکیه ای توانسته به اسناد مربوط به حمایت و کمک مسلمانان آراکان در زمان جنگ بالکان به دولت عثمانی دست یابد.

عارف امره گوندوز، نویسنده و محقق ترکیه ای پس از اظهارات رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه مبنی بر اینکه مسلمانان آراکان در زمان جنگ بالکان برای کمک به امپراطوری عثمانی آماده شده اند، در آرشیو اسناد دوره عثمانی به اسناد مربوط به این رویداد دست یافت.

گوندوز در این زمینه اظهار داشت:

«سندی که نشان می دهد مسلمانان آراکان در زمان جنگ بالکان برای کمک به دولت عثمانی پول جمع آوری کرده اند را به دست آوردم. در آرشیو عثمانی برگه های زیادی وجود دارد . نام میانمار در این برگه ها با عنوان بورما ثبت شده است. در سند مذکور مطالبی درباره سال ۱۹۱۳ و کمک‌های آن زمان وجود دارد. ممکن است اسناد دیگری نیز وجود داشته باشد، اما من فقط این برگه را توانستم پیدا کنم.

در این برگه که متعلق به نهم ژوئن سال ۱۹۱۳ است، آمده: به دلیل جنگ بالکان و احتمال اینکه شمار زیادی کودک در دولت عثمانی یتیم و تعداد زیادی زن همسر خود را از دست خواهند داد و دولت عثمانی به کمک مالی نیاز خواهد داشت، مسلمانان بورما برای کمک به عثمانی پول جمع آوری می کنند.

مسلمانان بورما که در آن زمان یکی از ایالت های هندوستان؛ مستعمره انگلستان بوده است، جمعیتی به اسم “هلال احمر” تشکیل داده بودند. این جمعیت دو رهبر به اسامی ملا عبدالرحمان و عبدالرحیم دارد. چکی به مبلغ ۲۲۰ لیره انگلستان برای ایتام و زنان بی سرپرست به سرکنسول یانگون امپراطوری عثمانی تسلیم می کنند. این مبلغ به دست وزارت مالیه در استانبول می رسد. سعید حلیم پاشا در این مورد می گوید: ‘این مبلغ را شخصا برای کمک به ایتام و زنان بی سرپرست مصرف خواهم کرد.

به باور این نویسنده احتمالا منظور از ۲۲۰ لیره ذکر شده در این سند، ۲۲۰ پوند است که برای آن زمان مبلغ مناسبی است.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه طی سخنانی در روز جمعه گذشته، گفته بود: “در زمان جنگ بالکان در سال ۱۹۱۲ مسلمانان آراکان به ما کمک کرده اند. برادران آراکانی ما با انتشار اطلاعیه در یک روزنامه هندی مسلمانان را با این جملات برای کمک به ارتش ما دعوت کردند؛ «شمار زیادی ترک زخمی شده اند، مسلمانان را با گرسنگی و مرگ تنها نگذارید.» می بینید که مسلمانان آراکان که یک قرن پیش ما را با مرگ و گرسنگی تنها نگذاشتند اکنون در وضعیت مشابهی قرار دارند. نمی توانیم برادران مان که ۳۵ هزار سکه طلا را در نهایت فقر جمع آوری کرده و به ما دادند را مانند دیگر کشورهای دنیا تنها بگذاریم”

منبع: آناتولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا