خبر های جدید

واکنش‌های جهانی به طرح ترامپ در مورد قدس

واکنش‌های جهانی به طرح ترامپ در مورد قدس

واکنش‌های جهانی به اظهارات دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا درباره طرح انتقال پایتخت اسرائیل از تل آویو به قدس شدت یافته است.

بسیاری از کشورها و سازمان‌های جهانی از جمله نهادهای جهان اسلام ضمن مخالفت با طرح ترامپ برای شناسایی قدس به عنوان پایتخت اسرائیل و انتقال سفارت آمریکا به این شهر، نسبت به تبعات این تصمیم در افزایش خشونت در فلسطین و منطقه هشدار داده اند.

از جمله سازمان های مخالف با طرح ترامپ برای قدس که به عنوان نخستین قبله مسلمانان و همچنین سرزمینی مقدس برای مسیحیان و یهودیان شناخته می شود، سازمان همکاری اسلامی، اتحادیه عرب و اتحادیه اروپا بوده است.

تاکنون هیچ کشوری از طرح ترامپ حمایت نکرده است.

اردوغان: قدس خط قرمز مسلمانان است

ترکیه از جمله کشورهایی بوده که واکنش شدیدی نسبت به طرح ترامپ داشته است.

رئیس جمهور ترکیه در این باره اظهار داشت: قدس خط قرمز مسلمانان است. گر چنین اقدامی صورت گیرد ظرف چند روز با سران کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در استانبول تشکیل جلسه خواهیم داد. این مسئله حتی می تواند باعث قطع روابط دیپلماتیک ما با اسرائیل خواهد شد.

تصمیم ترامپ درباره انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به قدس واکنش دیگر کشورها را نیز در پی داشته که برخی از آنها عبارتند از:

فرانسه: برنامه آمریکا درباره قدس نگران کننده است

امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه از تصمیم یک جانبه ایالات متحده آمریکا در شناسایی قدس به عنوان پایتخت اسرائیل، ابراز نگرانی کرده است.

ماکرون در تماس تلفنی با ترامپ ضمن ابراز نگرانی از طرح آمریکا، تاکید کرده است که تصمیم گیری در باره موقعیت قدس فقط با گفتگو و مذاکرات صلح میان طرف فلسطینی و اسرائلی میسر خواهد شد.

پاپ فرانسیس: نمی‌توانم در برابر نگرانی عمیق خود سکوت کنم

پاپ فرانسیس، رهبر روحانی کاتولیک‌های جهان نیز از طرح دولت آمریکا برای شناسایی قدس به عنوان پایتخت اسرائیل ابراز نگرانی کرد.

وی گفت: “نگران قدس هستم. در برابر تحولات اخیر و نگرانی های ناشی از آن نمی توانم ساکت باشم. از همگان می خواهم بر اساس قطعنامه‌های سازمان ملل به قدس احترام بگذارند”.

اتحادیه اروپا: هرگونه تصمیم یا اقدام یکجانبه در راستای تغییر وضعیت قدس سبب واکنشهای جهانی و پیامدهای جدی می‌شود

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا طی بیانیه ای اظهار داشت: “در گفتگوی تلفنی با ایمن الصفدی، وزیر امور خارجه اردن درباره احتمال شناسایی قدس به عنوان پایتخت اسرائیل از سوی آمریکا تبادل نظر کردیم.

براساس این بیانیه، موگرینی همچنین تصریح کرد: “اتحادیه اروپا اعلام می کند که هرگونه تصمیم یا اقدام یکجانبه در راستای تغییر وضعیت قدس سبب واکنشهای جهانی و پیامدهای جدی در افکار عمومی خواهد شد. خواهان تمرکز بر روند صلح اسرائیل- فسطین هستیم. اعلام قدس به عنوان پایتخت اسرائیل از سوی آمریکا بر روند صلح تأثیر منفی خواهد گذاشت. به تلاش خود برای آغاز مجدد روند صلح ادامه خواهیم داد”.

پیام پادشاه مراکش به ترامپ

محمد ششم، پادشاه مراکش با ارسال پیامی به دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا نسبت به انتشار اخبار مبنی بر اعلام قدس به عنوان پایتخت اسرائیل، ابراز نگرانی کرد.

وی در پیام خود با اشاره به این که این اقدام به روند مذاکرات صلح بین فلسطین و اسرائیل صدمه خواهد زد، اظهار داشت: “این پیام را به عنوان رئیس کمیته قدس سازمان همکاری‌ اسلامی که ۵۷ کشور اسلامی با جمعیتی افزون بر یک میلیارد نفر عضو آن هستند، ارسال می کنم “.

پادشاه مراکش با تاکید بر مقدس بودن قدس برای سه دین آسمانی افزود: “قدس با هویت تاریخی و دینی خود باید به عنوان پایه و اساس رواداری، شهری برای زندگی مردم توام با صلح باشد. بایستی موقعیت سیاسی قدس در چارچوب قوانین بین‌المللی حفظ شود”.

العبادی: انتقال سفارتخانه آمریکا به قدس را قبول نداریم

حیدر العبادی، نخست وزیر عراق، درباره انتقال سفارتخانه آمریکا به قدس با اشاره به اینکه ممکن است این امر باعث نتایج بدی شود، اظهار داشت: “انتقال سفارتخانه آمریکا به قدس را قبول نداریم. درباره نتایج منفی این امر نیز هشدار می دهیم”.

اردن: چنین تصمیمی پیامدهای خطرناکی برای امنیت منطقه خواهد داشت

ملک عبدالله، پادشاه اردن نیز که با دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا گفتگوی تلفنی انجام داده است، درباره خطرات ناشی از اخذ تصمیم‌هایی به غیر از راه‌حلی گسترده‌ برای تاسیس دولت فلسطین به پایتختی قدس شرقی، هشدار داد و گفت: قدس، کلید صلح و ثبات در منطقه و جهان است.

وی با اشاره به اینکه چنین تصمیمی پیامدهای خطرناکی برای امنیت منطقه خواهد داشت، اظهار داشت که این وضعیت احساسات مسلمانان و مسیحیان را تحریک و تلاش آمریکا برای از سرگیری روند صلح در منطقه را تضعیف خواهد کرد.

– تونس نیز بر لزوم حفظ جایگاه قانونی و تاریخی قدس تاکید کرد.

– وزارت امور خارجه عربستان سعودی با اعلام اینکه مقامات این کشور مساله را با نگرانی پیگیری می کنند، هشدار داد اقدام آمریکا می تواند به رویکرد بی‌طرفانه این کشور آسیب زده و یک طرفداری بدون انگیزه خواهد بود.

در بیانیه این وزارتخانه آمده است: “این اقدام بازتاب‌های بسیار خطرناکی در پی خواهد داشت”.

منبع: آناتولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا