دعوت و داعیمطالب جدید

مصلحت دعوت، بت دعوتگران!

مصلحت دعوت، بت دعوتگران!
واژه «‌مصلحت دعوت» باید که از فرهنگ لغات یاران دعوت حذف شود.
نویسنده: شهید قرآن سید قطب / مترجم: مرحوم دکتر خرمدل

وَتُخْفِی فِی نَفْسِکَ مَا اللَّهُ مُبْدِیهِ وَتَخْشَى النَّاسَ وَاللَّهُ أَحَقُّ أَنْ تَخْشَاهُ.

تو چیزی را در دل پنهان می‌داشتی که خداوند آن را آشکار می‌سازد، و از مردم می‌ترسیدی‌، در حالی که خداوند سزاوار است که از او بترسی‌.   ‌احزاب‌/۳۷

▪️بعد از پیغمبران‌، شور و حماسه یاران دعوت‌ها را برمی‌انگیزد، و رغبت و علاقه فراوان به انتشار دعوت‌ها و پیروزی آنها مصرانه یاران دعوت‌ها را برآن می‌دارد که در آغازکار از برخی از اشخاص دلجوبی کنند، یا برخی از عناصر را خشنود سازند، با چشم‌پوشی از چیزی از مقتضیات دعوت‌، و گمان برند که این چیز چندان مهم در امر دعوت نیست‌.

و با مردمان در برخی ازکارهایشان همگامی و همراهی کنند تا از دعوت نگریزند و با آن دشمنی نکنند!

گاهی نیز برآن می‌شوند که از وسائل و اسلوب‌هایی استفاده‌ کنند که با معیارها و مقیاس‌های دقیق دعوت نمی‌خواند، و با برنامه راست و مستقیم دعوت درست درنمی‌آید.

این کار را نیز به علت حرص و آزی می‌کنند که بر سرعت پیروزی دعوت و پخش آن دارند.

و چه‌بسا این‌ کار را از روی اجتهاد در محقق ساختن «‌مصلحت دعوت‌» انجام دهند. در صورتی‌که مصلحت حقیقی دعوت در ماندگاری و پایداری آن بر خود برنامه است بدون اندک و بیش انحرافی‌.

و امّا نتائج‌ این کار غیب است، و تنها خداوند دادار آن را می‌داند و بس‌.

درست نیست‌ که بردارندگان پرچم دعوت حساب همچون نتائجی را بکنند. بلکه لازم است در راستای برنامه روشن و آشکار و دقیق دعوت حرکت‌ کنند و به جلو بروند، و نتایج این ماندگاری و پایداری را به خدا واگذارکنند.

در پایان گشت وگذار هم جز خیر و خوبی نخواهد بود.

✔️هان!

این قرآن مجید است‌ که ایشان را بیدار و آگاه می‌‎گرداند و بدیشان می‌گوید شیطان در کمین همین آرزوهای ایشان است تا از لابلای آن آرزوها به اصل دعوت رخنه‌کند.

اگر خدا پیغمبران خود را محفوظ و مصون داشته است‌، و به شیطان این امکان را نداده است از لابلای آرزوهای فطری ایشان به دعوت آنان رخنه‌ کند، امّا غیرمعصومان‌ که یاران دعوت هستند باید خویشتن را بپایند. زیرا در این ناحیه به پرهیز و حذر شدید، و بسی دوری از گناه‌، و داشتن تقوای بسیار نیاز دارند، تا این‌ که شیطان نتواند از سوراخ عشق و علاقه به پیروزی دعوت‌، و حرص و آز بر چیزی‌که آن را «‌مصلحت دعوت‌» می‌نامند، به دلهایشان رخنه کند…

واژه «‌مصلحت دعوت» باید که از فرهنگ لغات یاران دعوت حذف شود.

زیرا مصلحت دعوت جایگاه لغزش‌، و راهی است‌ که شیطان از آنجا به سراغ ایشان می‌رود و به دل‌هایشان فرو می‌دود، زمانی‌که برای او مشکل گردد از ناحیه مصلحت اشخاص وارد شود!

گاهی «‌مصلحت دعوت‌» به بتی تبدیل می‌گردد که یاران دعوت آن را می‌پرستند و با بودن آن برنامه اصلی دعوت را فراموش می‌کنند!..

قطعا بر یاران دعوت لازم است بر برنامه دعوت‌، ماندگار و پایدار بمانند، و در راستای آن‌گام بردارند و بس‌، و این برنامه را برگزینند و به چیزی توجه نکنند که این‌ گزینش به بار می‌آورد، و نتائجی را ننگرند که چه‌ بسا چنین برایشان جلوه‌گر و پدیدار آید که در آن نتائج خطری متوجه دعوت و یاران آن است‌!

چه یگانه خطری‌که باید از آن پرهیز کرد خطر انحراف از راستای برنامه دعوت به علتی و سببی از علل و اسباب است‌، چه این انحراف زیاد باشد یا کم‌.

✔️خدا از یاران دعوت مطلع‌تر از مصلحت است‌.

یاران دعوت موظف و مکلف به تشخیص مصلحت نیستند. بلکه آنان موظف و مکلف به کار یگانه‌ای هستند، و آن این است‌ که از برنامه منحرف نشوند، و از راستای راه کناره نروند.

📚منبع: شهید قرآن سید قطب | فی ظلال القرآن | تفسیر سوره حج

 

مطالب مزتبط: چهار اصل الزامی برای پیمودن راه دعوت اسلامی

🌱 @Dawate

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا