مقالات

آمار دقيق جمعيت مسلمانان اروپا

آمار دقيق جمعيت مسلمانان اروپا
روزنامه كلنر اشتادت انسايگر چاپ آلمان طى يك گزارش مفصل آمار جمعيت مسلمان اروپا را اعلام كرد. پس از سوء قصدهاى تروريستى در لندن توجه جوامع غرب به صورت خاص به حضور مسلمانان در اروپا جلب شده است. براساس آخرين آمار از مجموع 455 ميليون نفر جمعيت اروپا، 15 ميليون (3/3 درصد) آن را مسلمانان تشكيل مى‌دهند .

اين نسبت در كشورهاى آلمان، فرانسه، اتريش و هلند بيش از ساير نقاط اروپاست. گفته مى شود تنها تعداد اندكى از آنان افراطى هستند. به گزارش ايكرو، 4 درصد جمعيت آلمان (2/3 ميليون) را مسلمانان تشكيل مى‌دهند كه پس از مسيحيت دومين دين بزرگ در اين كشور محسوب مى شود. از اين تعداد، 4/2 ميليون نفر ترك هستند و بقيه از اتباع يوگسلاوى سابق، كشورهاى عربى و ايران به شمار مى‌روند .
در انگلستان كه 60 ميليون جمعيت دارد، مسلمانان 2 ميليون نفر، يعنى 3 درصد جمعيت را به خود اختصاص داده‌اند. غالب اين افراد از كشورهاى مستعمره سابق انگليس و به ويژه از پاكستان و بنگلادش هستند .
همچنين آمار مسلمانان جمعيت 60 ميليونى فرانسه 6 ميليون نفر ذكر شده است كه عمدتاً از كشورهاى تحت استعمار سابق هستند و در طول زمان به اين كشور مهاجرت كرده و به صورت دائم اقامت گزيده اند. تعداد قابل توجهى نيز از تركيه هستند . در هلند كه جمعيت آن 16 ميليون نفر است، تعداد مسلمانان 900 هزار نفر تخمين زده شده است. آنان هيچ گاه مشكل و اصطكاكى با ديگر سكنه اين كشور نداشته اند، اما پس از نوامبر 2004 يعنى زمانى كه قتل تئوون گوگ (كارگردانى كه به مقدسات اسلامى اهانت كرده بود) از سوى يكى از مسلمانان مهاجر صورت گرفت، تنش هاى شديدى رخ داد و برخى از مساجد و كليساها در اعتراض به رفتار و عقايد يكديگر به آتش كشيده شد. غالب مسلمانان هلند را اتباع تركيه تشكيل مى دهند .
اين گزارش كه در روزنامه كلنر اشتادت انسايگر چاپ آلمان منتشر شد، حاكى است: در اتريش 340هزار مسلمان در ميان 1/8 ميليون تن جمعيت اين كشور شمارش شده‌اند كه 4 درصد جمعيت را تشكيل مى‌دهند. اين مسلمانان عمدتاً از بوسنى هرزگوين به اتريش مهاجرت كرده‌اند. اتباع تركيه و مسلمانان مهاجر از ساير كشورهاى اسلامى به ترتيب اقليت‌هاى بعدى اتريش را تشكيل مى‌دهند. بلژيك با داشتن 3/10 ميليون جمعيت 380هزار مسلمان (7/3درصد) را در خود جاى داده است. بخش عمده اين افراد از مراكش و تركيه هستند .
قابل ذكر است در آمار مختص كشورهاي اروپاي غربي مي‌باشد و در آن شمار مسلمانان قفقاز، روسيه، اروپاي شرقي، بالكان و تركيه ذكر نشده‌ است .

ورود قرآن آمريكايي به هند ممنوع شد
هند، ورود كتاب «فرقان‌الحق» ـ قرآن آمريكايي موسوم به هزاره ـ را به اين كشور ممنوع اعلام كرد. به نوشته «قدس» به نقل از «هندوستان‌تايمز»، دولت هند با تصويب ابلاغيه‌اي گمرگي در مجلس اين كشور، ورود كتاب «فرقان‌الحق» را به دليل مسائل امنيتي ممنوع كرد .
انتشار اين كتاب كه «قرآن هزاره» لقب گرفته است در آمريكا، خشم بسياري از محافل اسلامي را در اين كشور و ديگر كشورهاي جهان، برانگخيته است .
رهبران مسلمان معتقدند، «فرقان‌الحق»، ترجمه تحريف‌شده‌اي از قرآن و توهيني آشكار به مسلمانان است .
اداره اطلاعات بين‌الملل آمريكا با انتشار بيانيه‌اي در پايگاه اينترنتي خود اعلام كرد: انتشار اين كتاب، كار گروه كوچكي از مبلغان مسيحي است كه با هدف تشويق مسلمانان به گرايش به مسيحيت صورت گرفته است و اين موضوع هيچ ارتباطي با دولت آمريكا ندارد .
توضيح اينكه، اين كتاب كه توسط دو شركت انتشاراتي آمريكايي به نام «Omega 2001» و «wine press» چاپ شده شامل 77 سوره از جمله سوره‌هايي به نام «الفاتحه»، «الجنه» و «الانجيل» است و بسياري از عقايد اسلامي در آن مردود شمرده شده يا وارونه جلوه داده شده‌اند .
اين كتاب 366 صفحه‌اي كه به زبان‌هاي انگليسي و عربي چاپ و منتشر شده، در مدارس خصوصي كويت در دسترس دانش‌آموزان قرار گرفته است .
در اين كتاب به جاي «بسم الله الرحمن الرحيم» در ابتداي هر سوره «بسم ا…» آمده كه در برگيرنده عقايد مسيحيان در مورد تثليث است .
در مقدمه اين كتاب چنين آمده است: «تقديم به ملت عرب و همه مسلمانان جهان . در عمق وجود هر انساني اشتياق فراواني براي رسيدن به ايمان حقيقي، آرامش دروني، آزادي معنوي و زندگي ابدي وجود دارد. اين متن (كتاب فرقان‌الحق) مي‌تواند به اشتياق سمت‌وسو ببخشد .
در برخي نظرات ارائه شده درباره اين كتاب چنين مي‌خوانيم :
ـ در طول 1400 سال گذشته هيچ اثر ادبي خلق نشده كه بتواند مانند فرقان‌الحق با قرآن مقابله كند (Bapt.it press).
ـ … كتابي بهتر از قرآن كه به زبان عربي فصيح و زيبا و انگليسي قوي نوشته است (دكتر مايكل براون، استاد زبانهاي سامي ).
ـ پيام انجيل به روشني در اين كتاب ديده مي شود(يكي از مجلات پروتستان ).
ـ فرقان‌الحق روشي نوآورانه و منحصر به فرد براي انتقال حقايق انجيل به مسلمانان است (رئيس يكي از مدارس مسيحي در خاورميانه ).
در پايگاه اينترنتي آمازون، «فرقان‌الحق » اين‌گونه معرفي شده است: اگر مي‌خواهيد با اسلام يا مسيحيت آشنا شويد، اين كتاب را بخوانيد، زيرا اين كتاب قرآن جديدي به نام پيام قرآن و انجيل را با هم پيوند مي‌دهد .
در يكي از پايگاه‌هاي اينترنتي مسيحي به نام (messiah Gifts) كه ستاره داود نيز بر بالاي صفحه اصلي آن خودنمايي مي‌كند(؟!) آمده است: پايگاه اينترنتي آمازون كه آخرين عناوين كتاب‌ها در موضوعات مختلف را به فروش مي‌رساند به تبليغ اين كتاب پرداخته است و آن را قرآني نوشته شده به شيوه جديد و منحصر به فرد خوانده است . در يكي از آيات آن ازدواج با بيش از يك زن برابر با زنا دانسته شده و در آيات ديگر طلاق و جهاد حرام و غيرشرعي خوانده شده‌اند. همچنين در مورد ارث مطالبي در آن آمده كه مغاير با دستورات اسلامي است .

تلفن همراه اسلامی وارد بازار ايران ‌شد
تلفن همراه «آی هشتصد ايلكون» با امكان يادآوری اتوماتيك نمازهای پنج‌گانه و خواندن آيات قرآن به زبان عربی و انگليسی وارد بازار ايران و افغانستان شد .
به گزارش خبرگزاري ايكنا، به نقل از مركز مطالعات و بررسی اقتصادی و بازرگانی خاورميانه، از ويژگی‌های مهم اين موبايل اسلامی موارد جالب و منحصر به فردی است كه در اينجا به ذكر مهمترين آنان می‌پردازيم :
۱ ـ تمام متن قرآن كريم با رسم‌الخط زيبا و درشت و همچنين ترجمه آن به زبان انگليسی با تأييد‌يه از مركز اسلامی دانشگاه الازهر مصر در حافظه دائمی گوشی‌ها به ثبت رسيده و ذخيره شده است .
۲ ـ اعلام اذان در اوقات شرعی روز به همراه ذكر دقيق اوقات شرعی در ايران و 6000 شهر معروف دنيا در حافظه اين گوشی‌های تلفن همراه از ديگر قابليت‌های منحصر به فرد اين محصول است .
۳ ـ حتی قبل از موعد اوقات شرعی اين گوشی تلفن همراه با آلارم و هشدار صوتی شخص را از نزديك شدن وقت اذان مطلع می‌نمايد .
۴ ـ اين موبايل اسلامی با ارائه جهت قبله، شما را در هر كجای جهان كه باشيد برای اقامه نماز ياری ‌می‌دهد . گوشی‌های ايلكون با ارائه جهت قبله از طريق مختلف نصب شده در دستگاه از قبيل جهت حركت ماه، وضعيت طلوع و غروب خورشيد، جهت شمال به جنوب، موقعيت دقيق قبله و مكان كعبه را به شما نشان ‌می‌دهد .
۵ ـ از ويژگی‌های مهم اين گوشی بهره‌گيری از بالاترين سيستم GPRS كلاس 12 است كه سبب می‌گردد شما بسيار سريع‌تر از تلفن‌های همراه ديگر با هر نقطه از دنيا برقراری ارتباط داشته‌باشيد. در واقع نقل و انتقال اطلاعات و سرعت اين نقل و انتقال كه در دنيای امروز از مهمتمرين مقوله‌های ارتباطي است در ساختار اين موبايل اسلامی به خوبی مشاهده می‌شود. ارتباط با ديگران و حتی با شبكه جهانی اينترنت و انتقال اطلاعات به سرعت و سهولت برقرار می‌گردد .
۶ ـ اين گوشی‌ها علاوه بر اوقات شرعی دارای تقويت دقيق ميلادی و هجری و تبديل روزها و به طور كلی اطلاعات خوب تقويمی را دارا است .
۷ ـ برنامه مخصوص ماه مبارك رمضان برای ارائه اوقات شرعی اين ماه از قبيل زمان اذان نماز سحر، افطار، وقت امساك (زمان قبل از سحر و افطار) از ديگر ويژگی‌های جالب اين گوشی است .
۸ ـ از ديگر ويژگی‌های اسلامی اين موبايل سكوت آن و تبديل حالت زنگ به حالت ويبره در 40 دقيقه از زمان شروع اذان تا هنگامی كه شخص در مسجد و مكان‌های عبادی در حال انجام فرائض دينی است . زنگ تلفن همراه به حالت لرزشی تبديل و از ايجاد مزاحمت برای ديگر افراد حاضر در جمع جلوگيری می‌شود .
۹ ـ اين موبايل اسلامی دارای حافظه‌ای حدود 16 مگابايت با بهره‌گيری از سه باند مخابراتی بدون نقطه كور (هميشه در دسترس) صفحه نمايشی دو اينچی TFCT قابليت ارسال MMS/SMS/EMS با راهنمای تصاوير گرافيكی گويا و بازی‌های انحصاری تعبيه شده داخل دستگاه و سيستم WAP2 جهت اتصال بی‌سيم به اينترنت، افقی جديد برای استفاده‌كنندگان تلفن همراه در كشورهای اسلامی را پيش‌رو می‌گذارد .
گفتنی ‌است، شركت بازرگانی فجر (فانوس جهان رهنمون) موفق به اخذ امتياز انحصاری فروش و خدمات پس از فروش گوشی‌های موبايل اسلامی با نام تجاری ايكلون در كشورهای ايران و افغانستان شده است .

امسال، پنج‌هزار دانماركي مسلمان شدند
طي سال جاري ميلادي، پنج‌هزار نفر در دانمارك، مسلمان شده‌اند. به گزارش مهر، تعداد شهروندان دانمارکي که اسلام مي آورند هر روز افزايش مي يابد، در اين ميان اکثريت اين افراد را جوانان تشکيل مي دهند و به عبارت ديگر مي‌توان گفت، يک سوم از تازه‌مسلمانان، جوانان دانمارکي هستند .
تعداد تازه مسلمانان سال جاري ميلادي نسبت به سال گذشته افزايش قابل توجهي داشته است. دختران نيز تعداد بسياري از اين تازه مسلمانان محسوب مي‌شوند که به علت ازدواج با مسلمانان به دين اسلام روي آورده‌اند .
اين روزنامه دانمارکي اعلام کرده است که 5000 دانمارکي طي سال جاري ميلادي مسلمان شده‌اند. اين آمار توسط امامان جماعت، مراکز اسلامي و واعظان مساجد در اختيار اين روزنامه دانمارکي قرار گرفته است .
مسلمانان دانمارک 180 هزار نفر برآورد شده‌اند که اين تعداد 3 درصد جامعه دانمارک را تشکيل مي دهد. سه نماينده مسلمان در پارلمان اين کشور راه يافته اند و اسلام پس از پروتستان لوتران که پيروان آن 54 درصد جمعيت کشور را تشکيل مي دهند، دومين دين بزرگ دانمارک محسوب مي شود .
مسلمانان دانمارک به تازگي در اعتراض به انتشار کاريکاتور توهين آميز پيامبر اسلام (ص) در روزنامه «جولند پستن» دست به اعتراض زدند و امتناع ديدار نخست وزير اين کشور با سفراي کشورهاي اسلامي در دانمارک نيز توسط چند وزير اسبق وزارت امور خارجه دانمارک مورد انتقاد قرار گرفت .

نخستين دانشگاه عربي ـ اسلامي در آمريكاي مركزي
مهر: نخستين دانشگاه بين‌المللي عربي ـ اسلامي با همكاري دانشگاه الازهر به منظور اشاعه فرهنگ اسلامي و ارائه چهره واقعي اسلامي در پاناما واقع در آمريكاي مركزي افتتاح شد. دانشگاه بين‌المللي پاناما كه با همكاري دانشگاه الازهر افتتاح شده است از كادر آموزشي، تحقيقاتي و فرهيختگان آكادمي اين دانشگاه بهره مي‌برد تا اسلام را به زبان مسلمانان و به علاقه‌مندان آموزش دهند. به گزارش خبرگزاري العربيه، پاناما بيش از 12هزار مسلمان دارد كه به منظور برگزاري كلاس‌هاي دروس ديني، اقامه نماز و آموزش مباني اسلامي به علاقه‌مندان، مساجد و مراكز ديني و مدارس اسلامي تاسيس شده است. تعداد مساجدي كه در پاناما وجود دارد 9 مسجد است، مهم‌ترين آنها مسجد «كبير» در پايتخت پاناما است كه وابسته به مركز فرهنگي اسلامي اين شهر است. در شهرهاي مهم اين كشور از جمله پاناما و كولون مدارس عربي و مراكز خيريه اسلامي وجود دارد .
تاريخ ورود اسلام به آمريكاي جنوبي، شمالي و مركزي شناخته شده نيست و نياز به تحقيقات گسترده‌اي دارد. برخي از تحليلگران تاريخ مسلمانان آمريكا معتقدند كه آمريكايي‌ها در مورد اين مسئله سكوت مي‌كنند و نظر خود را ارائه نمي‌دهند. در كتاب «نقش عرب در كشف قاره جديد» نوشته فهمي توفيق مقبل آمده است كه: «اولين هجرت مسلمانان به پاناما در اوايل نيمه دوم قرن شانزدهم بوده است كه اولين گروه مسلمان از اسپانيا به آمريكا به منظور كاركردن در معادن طلا وارد شدند .» اين افراد از بردگان آمريكايي‌ها بودند كه در سال 1552 به همراه قبيله «مندينكا» به آمريكا آمدند، آنها خواندن و نوشتن مي‌دانستند و با ورود خود به كشور پاناما جو فرهنگي، علمي و ديني در اين كشور را رشد و بسط دادند .

بيش از هزار نفر آلماني در سال 2005 به اسلام گرويده‌اند
القدس العربي: بنابر اعلام آموزشكده مركزي محفوظات اسلامي آلمان، بيش از هزار نفر آلماني در سال جاري ميلادي به دين مبين اسلام گرويده‌اند .
سليم عبدالله مدير اين آموزشكده در مصاحبه با روزنامه برلينر سايتونگ اعلام كرد: اين تعداد نو مسلمان، جمعيت قابل توجه‌اي هستند .
وي با اشاره به آمار آموزشكده محفوظات اسلامي افزود: در ميان سه ميليون و دويست‌هزار مسلمان ساكن آلمان، 14235 نفر مسلمان آلماني وجود دارد و زنان با 62 درصد دو سوم مسلمانان آلماني‌الاصل را تشكيل مي‌دهند .
مدير آموزشكده محفوظات اسلامي نيز گفت: اكثر زنان مسلمان آلماني‌الاصل داراي تحصيلات عاليه و درآمد خوبي هستند و فقط عده اندكي بر اثر ازدواج با مسلمانان به دين اسلام مشرف شده‌اند .

مسلمانان در لندن يك مسجد 70هزار نفري مي‌سازند
طرح ساخت يك مسجد عظيم با ظرفيي حدود چهل‌هزار نمازگزار، در كنار مجتمع المپيك لندن، براي سال 2012 ارائه شده است. به گزارش سرويس بين‌الملل " بازتاب" به نقل از "تايمز"، حاميان اين پروژه اميدوارند كه مسجد و ساختمان‌هاي اطراف آن، حدود هفتاد‌هزار نفر گنجايش داشته باشد؛ اين رقم تنها ده‌هزار نفر كمتر از گنجايش استاديوم المپيك لندن است. در طراحي و معماري مدرن اين مسجد، به جاي گنبدهاي مرسوم در همه مساجد، از يك سقف شيشه‌اي كدر استفاده مي‌شود. انتظار مي‌رود، اين بنا، به محل تجمع ورزشكاران و تماشاگران مسلمان تبديل شود. "عبدالخالق" از اعضاي برجسته گروه "جماعت تبليغ" در انگليس، كه اين مسجد را مركز مهم خود مي‌دانند، مي‌گويد: اين كار تاكنون در انگليس انجام نشده است. گفتني است، اين مجموعه در شرق لندن كه تا چند سال آينده، بزرگ‌ترين جمعيت مذهبي انگليس را خواهد داشت، بنا مي‌شود. اين در حالي است كه كليساي "آنجليكان" ليورپول، بزرگ‌ترين عبادتگاه مسيحيان انگليس، سه‌هزار نفر گنجايش دارد .
اين مسجد سه طبقه، گنجايش چهل‌هزار نفر را خواهد داشت و انتظار مي‌رود سقف بي‌نظير آن، بنايي به ياد ماندني شود. اين مجموعه شامل يك باغ، يك مدرسه، كتابخانه و نيز خوابگاهي براي نمازگزاران بازديد‌كننده خواهد بود .
ديوارهاي مسجد با خوش‌نويسي‌هاي اسلامي منقش مي‌شوند و محل‌هاي وضو، مجهز به آبشار مانندهايي است كه تقريباً تقليدي از نهر است .

تعداد حجاج فرانسوي، بيشتر از حاجيان كشورهاي بزرگ اسلامي
امسال بيش از 25 هزار مسلمان از فرانسه عازم مكه شدند كه اين رقم از ميزان حجاج كشور اسلامي بزرگ و پرجمعيت مراكش بيشتر است .
به گزارش خبرنگار «بازتاب» از پاريس، منابع رسمي در فرانسه، تعداد حجاج اعزامي از فرانسه به مكه را بيش از 25 هزار نفر اعلام كردند كه اين تعداد، از ميزان حجاج مراكشي كه نزديك به 24 هزار نفر اعلام شده، بيشتر است .
با اينكه اقدامات علني و غيرعلني فرانسوي‌ها براي مهار روي‌آوري مسلمان به هويت اسلامي ادامه دارد، ولي همچنان اين روند، رو به رشد است. آمار 25 هزار نفري حجاج فرانسوي گوياي اين واقعيت است كه مسلمانان در پي هويت اسلامي خود بوده و تمام اقدامات انحرافي در اين راه، نتيجه مطلوب را در پي نداشته است .
گفتني است كه ده سال پيش، شمار حجاج اعزامي از فرانسه، هفت هزار نفر بود و سال گذشته و حتي امسال به خاطر كمي امكانات كنسول عربستان سعودي در فرانسه، عده‌اي از متقاضيان، موفق به دريافت ويزا نشده و از رفتن به حج محروم شدند .
با توجه به اينكه كشور فرانسه در ميان كشورهاي اروپايي، بيشترين رقم از شهروندان مسلمان را دارد، ولي اين كشور همچنان نيازهاي اين جامعه را ناديده گرفته و همچون شهروندان درجه دو با آنها رفتار مي‌كند. در همين رابطه، مشكل نبود اماكن لازم براي قرباني كردن دام به مناسبت عيد قربان، گوياي اين واقعيت بود .
از آنجايي كه مسلمانان اهل‌سنت پايبندي خاصي بر قرباني كردن يك رأس دام در روز عيد قربان دارند و هر ساله با توجه به اين خواسته مسلمانان در روز عيد قربان رسانه‌هاي فرانسوي با بيان اين مشكل عدم اقدام عيني دولتمردان فرانسوي را گزارش مي‌كنند .
با اينكه خود مسلمانان در اين چند سال دست به كار شده و اماكني را براي اين كار تهيه كرده‌اند ولي اغلب با كارشكني شهرداري‌ها مواجه هستند. مسلماناني كه موفق به يافتن جايي براي قرباني كردن نمي‌شوند اغلب اين كار را در حمام و يا انبار ساختمان‌ها انجام مي‌دهند .
با اينكه در مواقع مختلف سياستمداران فرانسوي براي جلب آرا در ايام انتخابات برخورد دولت و شهرداري‌ها را با اين بخش از جامعه فرانسوي محكوم كرده و خواهان بهبود اين وضعيت شده‌اند ولي همچنان بخش وسيعي از مسلمانان براي اجراي نماز جماعت مجبورند اين سنت اسلامي را در انبار ساختمان‌ها اجرا كنند .
« ژان پير شونمان» نماينده مجلس و وزير دفاع اسبق فرانسه، در مصاحبه‌اي اعلام كرد، شرم‌آور است كه شهروندان مسلمان در فرانسه براي اجراي مراسم ديني خود در فرانسه به انبارها و زيرزمين‌ها پناه برند .

————————————————————————————————————–

منبع : سني آنلاين

http://sunnionline.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا