خانه ---> تربیت، اخلاق و تزکیه ---> چگونه نگهبان دستاورهای حج تان باشید!

چگونه نگهبان دستاورهای حج تان باشید!

چگونه نگهبان دستاورهای حج تان باشید!
نوشته: د. زيد الرماني / ترجمه: عبدالخالق احسان

برادران حاجی ام! دستاوردهای حج را محافظت نموده و نماز های پنجگانه را در اوقات شان به جماعت ادا نمایید، زکات دارایی هایت را بپردازید، روزه رمضان را از دست مدهید و تلاش کن تا شب قدر را دریابید!
برادران حاجی ام! همان گونه که در ایام حج عادت کرده بودید تا از بدکاری، فسق و مجادله ی بیهوده دور باشید، حرص بورزید که تمام زندگی تان ازین آفت ها سالم بماند.
برادران حاجی ام! مشکل نیازمندان، فقیران، معلولان، بیوه زنان و یتیمان را بر طرف کنید، همان گونه که در ایام حج به دنبال چنین کار های بوده اید.
برادران حاجی ام! نفس های خویش را پاک کنید تا نفس های با اطمینان، خشنود و فروتن داشته که در آن هیچ بد بینی، حسد، کینه و دشمنی راه نیابد.
برادران حاجی ام! باید همیشه زبان تان با یاد الله متعال تر و تازه باشد، همان گونه که در اماکن مقدسه به تلبیه، دعا و ذکر پروردگار مشغول بودید.
برادران حاجی ام! باید قلب های تان از کینه ها و کدورت ها پاک و سالم باشد؛ لذا به دیدار خویشاوندان بروید، پیوند خویشاوندی را بر قرار داشته باشید، به همسایه ها رسیدگی کنید و با یاران و دوستان خویش ارتباط بر قرار نمایید.
برادران حاجی ام! بازگشت تان از حج مبارک باد، از الله متعال می خواهیم به گونه بر گشته باشید که پروردگار تان وعده کرده بود که تمام گناهان تان آمرزیده شده باشد و از گناه پاک باشید چنانچه که از مادر تولد شدید؛ لذا به دنبال گناهان و معاصی نروید.
برادران حاجی ام! الله متعال طاعت ها و نیکی ها و اعمال نیک تان را قبول نماید و تلاش نمایید تا اعمال تان خالص به خاطر رضایت الله متعال باشد.
برادران حاجی ام! اطفال و کودکان را از رهنمایی، تربیه و الگوی نیکو محروم نسازید تا حج و مقاصد آن را حس نمایند.
برادران حاجی ام! فضایل و منافع حج را غنیمت بشمارید و تلاش کنید تا حال و هوای حج به زودی از زندگی تان محو نگردد.
برادران حاجی ام! پروردگار تان را سپاسگزاری کنید که برای شما توان داد و وسایل و امکانات آماده گردید تا به راحتی توانستید مناسک حج را ادا نمایید.
برادران حاجی ام! در روز های حج به صبر، تحمل مشکلات، صفای روح، بلندی نفس و اخلاق پسندیده عادت کردید؛ این ارزش ها را از دست نداده و آن ها را چراغ ادامه زندگی خویش قرار دهید.
برادران حاجی ام!‌ حج بزرگترین کنکره انسانی است، روز محشر و قیامت را به یاد آورید که مردم برهنه اند و غرق عرق می باشند.
برادران حاجی ام!‌ این مژده های قرآنی تقدیم تان باد! الله متعال از زبان ابراهیم خلیل می فرماید: (رَبَّنَا وَاجْعَلْنَا مُسْلِمَيْنِ لَكَ وَمِن ذُرِّيَّتِنَا أُمَّةً مُّسْلِمَةً لَّكَ وَأَرِنَا مَنَاسِكَنَا وَتُبْ عَلَيْنَا إِنَّكَ أَنتَ التَّوَّابُ الرَّحِيمُ) {128}) (البقرة) اي پروردگار ما ! چنان كن كه ما دو نفر مخلص و منقاد ( فرمان ) تو باشيم و از فرزندان ما ملّت و جماعتي پديد آور كه تسليم ( فرمان ) تو باشند و طرز عبادات خويش را ( در كعبه و اطراف آن ) به ما نشان بده و ( اگر نسيان و لغزشي از ما سر زد ) بر ما ببخشاي ( و در توبه را بر رويمان باز گذار ) ، بي گمان تو بس توبه پذير و مهرباني . (ثُمَّ لْيَقْضُوا تَفَثَهُمْ وَلْيُوفُوا نُذُورَهُمْ وَلْيَطَّوَّفُوا بِالْبَيْتِ الْعَتِيقِ {29} ذَلِكَ وَمَن يُعَظِّمْ حُرُمَاتِ اللَّهِ فَهُوَ خَيْرٌ لَّهُ عِندَ رَبِّهِ) (الحج) بعد از آن بايد آلودگيها ( و چرك و كثافت و زوائد بدن همچون مو و ناخن ) را از خود برطرف سازند و به نذرهاي خويش ( اگر نذر كرده اند ) وفا كنند و خانه قديمي و گرامي ( خدا ، كعبه ) را طواف نمايند . آن ( چيزي كه گذشت ، برنامه و مناسك حجّ بود ) و هر كس اوامر و نواهي خدا را ( به ويژه در مراسم و امور مربوط به حجّ ) بزرگ و محترم دارد ، از نظر خدا چنين كاري ( در دنيا و آخرت ) براي او بهتر است . (وَأَذِّن فِي النَّاسِ بِالْحَجِّ يَأْتُوكَ رِجَالاً وَعَلَى كُلِّ ضَامِرٍ يَأْتِينَ مِن كُلِّ فَجٍّ عَمِيقٍ {27} لِيَشْهَدُوا مَنَافِعَ لَهُمْ وَيَذْكُرُوا اسْمَ اللَّهِ فِي أَيَّامٍ مَّعْلُومَاتٍ) (الحج). ( اي پيغمبر ! ) به مردم اعلام كن كه ( افراد مسلمان و مستطيع )، پياده ، يا سواره بر شتران باريك اندام ( ورزيده و چابك و پرتحمّل ، و مركبها و وسائل خوب ديگري ) كه راههاي فراخ و دور را طي كنند ، به حجّ كعبه بيايند ( و نداي تو را پاسخ گويند ) . (آنان به اين سرزمين مقدّس بيايند ) تا منافع خويش را با چشم خود ببينند ( و به سود مادي و معنويشان برسند و ناظر فوائد فردي و اجتماعي و سياسي و اقتصادي و اخلاقي حجّ باشند ) ، و در ايّام معيّني كه ( روز عيد قربان و دو و يا سه روز بعد از آن است ، به هنگام ذبح قرباني ) نام خدا را بر چهارپاياني ( همچون بز و گوسفند و شتر و گاو ) ببرند كه خدا نصيب ايشان كرده است .

برادران حاجی ام! مژده های بیشتر نبوی را نیز خدمت تقدیم می کنیم، پیامبر صلى الله عليه وسلم فرمودند: کسی که به این نماز ما – نماز عید – حاضر شود و همراه ما وقوف نماید و یک روز یا یک شب قبل به عرفات وقوف کرده باشد، حجش تمام شده و حاجتش روا گردیده است.(رواه أصحاب السنن) رسول الله می فرمایند: به اندازه که خداوند در روز عرفه بندگان را از دوزخ نجات می دهد، به هیچ روز دیگری چنین نیست و الله متعال نزد فرشتگان با وجود این بندگان خویش افتخار می کند.(رواه مسلم)، هم چنان که می فرمایند: ” کسی که در حالی حج نماید که در آن دچار گناه نشده و به اعمال فاسقانه نپردازد، به گونه پاک بر می گردد که از مادر تولد شده است” (متفق عليه)، در حدیث دیگر می فرمایند: ” پاداش حج مبرور فقط بهشت است” (متفق عليه).

خوشا به حال کسی که حجش قبول شده و حالت زندگی اش بعد از حج دگرگون شده و به بهترین حالت تغییر یافته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

تلگرام نوگرا »»» مطالب سایت + عکس + کلیپ + نوشته های کوتاه متنوع + با ما همراه باشید . eslahe@