خبر های جدید

توافق تشکیلات خودگردان با مصر برای بازگشایی گذرگاه رفح

توافق تشکیلات خودگردان با مصر برای بازگشایی گذرگاه رفح

عضو کمیته مرکزی جنبش فتح از توافق با مسئولان مصر برای بازگشایی گذرگاه مرزی رفح بدون حضور جنبش حماس خبر داد. بنابر گزارش شبکه خبری “فلسطین الیوم”، “عزام الاحمد” در اظهاراتی مطبوعاتی گفت که در جریان سفر به قاهره با مسئولان ارشد مصر دیدار و درباره تحولات اخیر صحنه فلسطین و مسئله گذرگاه رفح بحث و گفت‌وگو کرده است.

وی همچنین از توافق موقت با مصر برای بازگشایی گذرگاه رفح بدون حضور جنبش حماس جهت کاهش درد و رنج ملت فلسطین تا زمان دستیابی به راه حل ریشه‌ای این گذرگاه خبر داد و گفت که این امر نیز تنها در صورت پایان یافتن اختلافات داخلی و دودستگی‌ها محقق خواهد شد.

این در حالی است که وزارت امور داخلی فلسطین در غزه اخیرا با انتشار آماری اعلام کرد که گذرگاه رفح، از آغاز سال ۲۰۱۵ تا پایانِ آن، به مدت ۳۴۳ روز بسته ماند و این بد‌ترین آماری است که از سال ۲۰۰۹ تا کنون در خصوص عملکرد این گذرگاه ارائه می‌شود.

وزارت امور داخلی فلسطین تاکید کرد که گذرگاه رفح، در چند روز معدود و پراکنده و فقط به منظور عبور برخی بیماران که حالی وخیم داشتند یا برخی از فلسطینی‌های مقیمِ مصر یا دارندگانِ گذرنامه‌های خارجی باز شد.

بر پایه این آمار، در حال حاضر ۲۵ هزار نفر در باریکه غزه، شرایطی اورژانسی دارند و به سفر از طریق این گذرگاه، نیاز مبرم دارند.  وزارت امور داخلی فلسطین در غزه، تاکید کرد که در سال ۲۰۱۵، تنها ۲۱ هزار و ۲۹۵ فلسطینی موفق شدند از طریق گذرگاه رفح، مسافرت کنند.

گذرگاه زمینی رفح، باریکه غزه را به مصر مرتبط می‌سازد. مسئولان مصری، از ماه جولای سال ۲۰۱۳ این گذرگاه را تقریبا به صورت کامل به روی فلسطینی‌ها بستند.

منبع:دولت بهار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا