خبر های جدید

پیشنهاد اردوغان برای ساخت «شهر آوارگان» در شمال سوریه

پیشنهاد اردوغان برای ساخت «شهر آوارگان» در شمال سوریه

رئیس جمهوری ترکیه پیشنهاد ساخت شهری در شمال سوریه را داده است تا منزلگاه شماری از چندین میلیون آواره سوری گریخته از جنگ داخلی سوریه باشد. رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در سخنرانی خود در استانبول گفت که این شهر جدید در نزدیکی مرز ترکیه واقع خواهد شد و تاکید کرد که وی حتی این مساله را با باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در میان گذاشته است.

اردوغان گفت که شهری واقع در شمال سوریه ساخته می شود که وسعت آن ۴۵۰۰ کیلومتر مربع خواهد بود و زیر ساخت های آن احتمالا در همکاری با جامعه بین المللی ساخته می شود. به گفته وی، می توان آوارگان سوریه را بار دیگر در آنجا اسکان داد. ایجاد چنین شهری می تواند قابل مقایسه با برخی از بزرگترین مراکز شهری در ایالات متحده آمریکا باشد.

رئیس جمهوری ترکیه بدون اینکه جدول زمانی برای چگونگی اجرای این پروژه بدهد، گفت: ما با باراک اوباما هم صحبت کرده ایم و حتی هماهنگی آن هم به عمل آمده اما هنوز این مساله به بار ننشسته است.

ترکیه مکررا تلاش می کند تا متحدان غربی اش را برای ایجاد منطقه ای به اصطلاح امن در داخل خاک سوریه متقاعد کند. با این وجود، این اولین بار است که اردوغان از ایجاد شهری دائمی که بتواند منزلگاه آوارگان سوری باشد، سخن می گوید. ترکیه اکنون میزبان بیش از دو و نیم میلیون آواره سوریه است که از پنج سال جنگ داخلی گریخته اند و آنکارا مرتبا از عدم حمایت بین المللی گلایه دارد.

منبع: ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا