خبر های جدید

آمریکا برای دفاع موشکی در برابر کره شمالی آماده می شود

پنتاگون اعلام کرد پس از تهدیدهای اخیر کره شمالی، در اقدامی احتیاطی، آمریکا سیستم پیشرفته موشکی خود را به جزیره گوام در اقیانوس آرام منتقل می‌کند.

 

وزارت دفاع آمریکا گفته است طی چند هفته آینده سیستم دفاعی بلندارتفاع پایانی موشک‌ بالستیک (تاد THAAD) را به این جزیره گسیل خواهد کرد.

 

در هفته‌های اخیر پیونگ یانگ تهدید کرده کره شمالی و آمریکا را مورد هدف قرار خواهد داد.

 

کره شمالی، پس از وضع تحریم‌های تازه سازمان ملل متحد و رزمایش نظامی مشترک آمریکا و کره جنوبی لحنی خصمانه و مانند زمان جنگ به کار گرفته است.

 

سیستم تاد در بردارنده کامیون‌های پرتاب‌کننده موشک، موشک‌های رهگیر و رادارهای ای ان/تی پی وای ۲ و نیز سیستم کنترل آتش است.

 

“خطر واقعی و روشن”پنتاگون با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد “در اقدامی احتیاطی برای تقویت وضعیت دفاعی منطقه در برابر تهدید موشک بالستیک منطقه‌ای کره شمالی” سیستم موشکی خود را به گوام منتقل خواهد کرد.

 

در این بیانیه آمده است “ایالات متحده در برابر تحریک‌های کره شمالی گوش به زنگ و آماده خواهد بود تا از مرزهای آمریکا، متحدان ما و منافع ملی‌مان دفاع کند”.

 

در هفته‌های گذشته، کره شمالی، پایگاه‌های نظامی در جزیره گوام در داخل‌ مرزهای آمریکا و نیز ایالت هاوایی را به عنوان اهداف محتمل حمله خود ذکر کرده است.

 

چاک هیگل، وزیر دفاع ایالات متحده در نخستین سخنرانی اصلی خود – پس از انتخاب به این سمت – در روز چهارشنبه گفت: “برخی اقدامات کره شمالی در هفته‌های اخیر نشان‌دهنده خطری واقعی و روشن است”.

 

وی افزود پیونگ یانگ منافع کره جنوبی و ژاپن را نیز تهدید کرده است.

 

ظاهرا کره شمالی از تصویب تحریم‌های تازه در سازمان ملل به دلیل آزمایش هسته‌ای‌اش عصبانی شده است. پیونگ یانگ زبان خصمانه خود را در گرماگرم رزمایش نظامی آمریکا و کره جنوبی تیزتر کرد.

 

آمریکا طی مدت اخیر شماری جنگنده ضدرادار پیشرفته و بمب‌افکن‌های بی-۵۲ با توانایی هسته‌ای به کره جنوبی فرستاده است.

 

هم‌چنین، مقامات رسمی تأیید کرده‌اند که ناوشکن یو اس اس جان مک‌کین، که توانایی رهگیری ناوها را دارد، در شبه‌جزیره کره جا گرفته است.

 

ناوشکن دوم، یو اس اس دیکاتور، نیز به منطقه فرستاده شده است.

 

روز سه شنبه جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، اقدام‌های اخیر کره‌ شمالی را “خطرناک و غیرمسئولانه” خواند.

 

چین، تنها متحد قدرتمند کره شمالی، گفته است روز سه شنبه مقامات رسمی را مأمور کرده تا با سفیران کشورهای کره شمالی، کره جنوبی و آمریکا مذاکره کنند.

 

بیانیه پنتاگون چند ساعت پس از آن صادر شد که کره شمالی گذرگاه مرزی مورد استفاده شهروندان کره جنوبی برای کار در منطقه صنعتی را بست. از سال ۲۰۰۹ تا کنون این نخستین باری است که این مرزها بسته می‌شوند.

 

مرز منطقه صنعتی کائه سونگ واپسین مرز قابل استفاده برای گذر میان دو کره است و این مجموعه صنعتی نیز واپسین نماد مهم همکاری میان دو کشور به شمار می‌رود.

 

کائه سونگ، منبع درآمد مهمی برای کره شمالی است و هنوز معلوم نیست مرز تا چه مدتی بسته خواهد ماند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا