خبر های جدید

مسلمانان برای آمریکا چه کرده‌اند؟

مسلمانان برای آمریکا چه کرده‌اند؟

مسلمانان برای آمریکا چه کرده‌اند؟ اگر این سوال را از دونالد ترامپ بپرسید، احتمالا خواهد گفت که به جز کشتن شهروندان آمریکا و تلاش برای نابود کردن ارزش‌هایش کار چندان دیگری نکرده‌اند! این کاندیدای جمهوری‌خواه ریاست جمهوری از مسئولان کشور خواسته تا زمانی که نفهمیده‌اند که دیدگاه مسلمانان نسبت به ایالات متحده چیست، آنها را به این کشور راه ندهند.

«فرارو» به نقل از گاردین نوشت: به نظر می‌رسد که خود ترامپ چیزی از تاریخ آمریکا نمی‌داند و از اینکه چقدر از دستاوردهای آمریکا حاصل کار همان مسلمانانی است که می‌خواهد مانع ورودشان به کشور شود بوده است، خبر ندارد.

در زیر با کارهایی که مسلمانان برای ایالات متحده انجام داده‌اند آشنا می‌شوید. هر چند که این لیست کامل نیست اما همین مقدار هم مسلما از آنچه که ترامپ تاکنون برای آمریکا انجام داده بسیار چشمگیرتر است.

* ایجاد آمریکا

مسلمانان از همان ابتدا بخشی از ایالات متحده بودند. در میان کسانی که تحت فرمان ژنرال جورج واشنگتن علیه استعمارگران بریتانیایی می‌جنگیدند، بامپت محمد نیز حضور داشت که در جبهۀ ویرجینیا مابین سال‌های ۱۷۷۵ تا ۱۷۸۳ جنگید. همینطور یوسف بن علی که عربی از شمال آفریقا بود. برخی مدعی هستند که پیتر باکمینستر که گلوله‌ای را که به کشته‌شدن ژنرال جان پیتراکین در نبر بونکر هیل شلیک کرد نیز مسلمان آمریکایی بوده است. دلیل اصلی این ادعا این است که باکمینستر بعدها نام خانوادگی‌اش را به سالم یا سلام تغییر داد. اما مشخص است که واشنگتن که بعدها به اولین رئیس‌جمهور آمریکا بدل شد، مشکلی با خدمت مسلمانان در ارتشش نداشت.

جالب اینجاست که شاهنشاهی عمدتا مسلمان‌نشین مراکش، اولین کشوری بود که ایالات متحده را به رسمیت شناخت. در سال ۱۷۸۶، دو کشور پیمان صلح و دوستی امضا کردند که هنوز هم برقرار است و رکورددار طولانی‌ترین پیمان شکسته‌نشده از این نوع در تاریخ است.

* ساخت شهرهای آمریکا

ایالات متحده به این شکل نمی‌بود اگر مسلمانی به نام «فازلور رحمان خان» وجود نداشت. این بنگلادشی – آمریکایی متولد داکار به «انیشتین مهندسی ساخت» مشهور است. او پیشتاز طراحی سیستمی سازه‌ای‌ بود که ساخت و ساز آسمان‌خراش‌ها را متحول کرد. نتیجه کار او نسل جدید از آسمان‌خراش‌ها بود که میزان فولاد مورد نیاز برای ساختشان کاهش داده شده بود و منظرۀ شهرهای آمریکایی را تغییر داد. شاید تروریست‌های تندرو برج‌های دوقلو را نابود کرده باشند اما اگر نوآوری خان در میان نبود، شاید اصلا این برج‌ها ساخته نمی‌شدند. بدون وجود خان، برج جان هنکاک و برج سییِرز در واشنگتن نیز وجود نداشتند. خان در سال ۱۹۸۲ درگذشت، اما نوآوری‌هایش کلید ساخت برج‌های آینده از جمله برج‌های شخص ترامپ بودند.

از دیگر ساختمان‌هایی که خان در مهندسی آنها نقش ایفا کرد، مرکز بانک ایالات متحده در میلواکی و هوبرت اچ هامفر مترودوم در مینیاپولیس هستند. او همچنین در ساخت آکادمی نیروی هوایی آمریکا در کلرادو نقش داشت؛ جایی که افسران نیروی هوایی آمریکا آموزش می‌بینند.

* زندگی‌کردن با رویای آمریکایی

«شهیدخان»، تجلی رویای آمریکایی است. این میلیاردر متولد آمریکا در ۱۶ سالگی به ایالات متحده آمده و مستقیم به دانشگاه ایلینویز رفت. او گفته است: «در عرض ۲۴ ساعت، رویای آمریکایی را چشیدم.» منظورش این است که شغلی پیدا کرد که ساعتی ۱.۲ دلار دستمزدش بود؛ شستن ظرف‌ها و این بیش از دستمزدی بود که اکثریت مردم پاکستان در آن زمان دریافت می‌کردند. او پس از دانشگاه وارد کسب و کار قطعات خودرو شد. او اکنون ۶۵ سال دارد، صاحب باشگاه فولام انگلیس است، رئیس شرکت قطعات خودروی فلکس اِن گیت است که سالانه ۴.۹ میلیارد دلار درآمد دارد و سیصد و شصتمین ثروتمند جهان است. سه سال پیش، مجلۀ فوربس عکس او را به عنوان چهرۀ رویای آمریکایی چاپ کرد.

* کمک به هیلاری کلینتون برای رسیدن به ریاست جمهوری

«هما عابدین» شاید قدرتمندترین زن مسلمان آمریکا باشد. این زن ۳۹ سالۀ متولد کالامازو، مدت طولانی‌ای است که دستیار هیلاری بوده و در وزارت خارجه معاون او بود. او در حال حاضر نایب رئیس کمپین ریاست جمهوری کلینتون برای انتخابات ۲۰۱۶ است.

* مداوای بیماران

بدون وجود «ایوب اومایا»، بسیاری از جمله بسیاری از آمریکایی‌ها، به مرگی دردناک دچار می‌شدند. در سال ۱۹۶۳، این جراح اعصاب متولد پاکستان، ابداعی برای رساندن دارو به مغز بیماران پیدا کرد. از ابداع او برای رساندن مستقیم شیمی‌درمانی به تومورهای مغزی استفاده می‌شود. او همچنین ابداعات مهم دیگری نیز در حوزۀ کاری خود انجام داده است که از جمله می‌توان به ایجاد اولین شاخص کما برای طبقه‌بندی آسیب‌های مغزی تراماتیک اشاره کرد.

* ابداع قیف بستنی

در نمایشگاه جهانی سال ۱۹۰۴، یک مهاجر مسلمان سوری، وافل را به شکل قیف می‌پیچید و داخلش بستنی می‌ریخت و به اسم زالابیا می‌فروخت. نام او «ارنست حموی» بود و بدین ترتیب اولین قیف خوردنی جهان را اختراع کرد.

* تشویق دیپلماسی

«فرح پاندیث» در دولت جورج بوش در شورای امنیت ملی مسئول خاورمیانه بود و سپس در وزارت خارجه در حوزۀ مسلمانان اروپا مشاوره می‌داد. در سال ۲۰۰۹، فرستادۀ هیلاری کلینتون در امور جوامع اسلامی جهان شد. او معتقد است که داعش از بحران هویت جوانان مسلمانان سوءاستفاده می‌کند.

* مبارزه با ناعدالتی

پس از پایان برده‌داری در آمریکا، بسیاری از آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار به شهرها نقل مکان کردند اما به خاطر محدودیت‌های سکونت و سیاست‌های استخدامی، بسیاری از آنها در زاغه‌ها زندگی می‌کردند. در چنین شرایطی، بعضی آفریقایی – آمریکایی‌ها به آنچه که باور داشتند دین اجدادشان بوده بازگشتند. بسیاری از آنها در دهه‌های پنجاه و شصت میلادی مجذوب فصاحت کلام سخنگوی سازمان «ملت اسلام» شدند. او در سال ۱۹۲۵ با نام «مالکوم لیتل» پا به دنیا گذاشت و پس از آنکه به اسلام گروید، نام بردگی خود را کنار گذاشت و به «مالکوم ایکس» شهیر بدل شد. او از دیگر سیاهپوستان می‌خواست که زنجیرهای نژادپرستی را «به هر وسیله لازم» از جمله خشونت پاره کنند.

* پیشرفت علم

«احمد زویل» در سال ۱۹۹۹ برندۀ جایزۀ نوبل شیمی شد و بدین ترتیب به اولین دانشمند متولد مصر بدل شد که این جایزه را نصیب خود کرده است. او را با لقب «پدر فمتوشیمی» می‌شناسند. زویل که اکنون ۶۹ سال دارد، بخش اعظم عمر خود را در ایالات متحده گذرانده و اکنون استاد شیمی و فیزیک در دانشگاه کلتک است. او عضو شورای مشاوران علم و تکنولوژی اوباما است و به رئیس‌جمهور و معاون او در تدوین سیاست‌های دولت در حوزه‌های علم، تکنولوژی و نوآوری در سال ۲۰۱۱، کمک کرد. به پاس خدمات او به علم و بشریت، تمبر پستی‌ای با عکس او به چاپ رسیده است.

http://jahannews.com/vdcdxz0o5yt0956.2a2y.html

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا