خبر های جدید

۱۴ آگوست (۲۳ مرداد) «روز جهانی رابعه»

یک گروه بین المللی در استانبول، طی بیانیه‌ای کتبی، خواستار برگزاری اعتراضات مسالمت آمیز، برای حمایت از مبارزات دموکراتیک مصر شد.

این فراخوان، ۱۴ اگوست (۲۳ مرداد) را به عنوان «روز جهانی رابعه» اعلام کرد. در ۱۴ آگوست ۲۰۱۳ صد‌ها تن از معترضین، در نتیجه‌ی اعتراضات صلح‌آمیز، در میدان رابعه‌ی عدویه‌ی قاهره قتل عام شدند.

این گروه بین المللی، در بیانیه‌ی روز چهارشنبه اعلام کرده است که، تعیین «روز جهانی رابعه» به منظور یادآوری قتل‌عام‌های دسته جمعی و حمایت از روند مبارزات دموکراتیک در مصر، تعیین گردیده است. انتخابات آزاد مردمی، در یک کودتای نظامی به رهبری عبدالفتاح السیسی، متلاشی شد و در نتیجه‌ی اعتراضات خیابانی مسالمت آمیز، هزاران تن از معترضین در میدانهای رابعه و النهضه در قاهره، به دست نیروهای امنیتی و نظامی کشته شدند. این کشتار‌ها، از سوی سازمان دیده‌بان حقوق بشر، به عنوان شدید‌ترین کشتارهای غیرقانونی دسته جمعی در تاریخ مصر ثبت شده است.

گروه بین المللی پلاتفورم رابعه، همچنین در بیانیه‌ خود نوشت که، در این اعتراضات، ۶هزار تن کشته، هزاران مجروح، و ۲۰هزار نفر بازداشت شدند.

در این بیانیه آمده است: نماد رابعه، به عنوان سمبل آزادی، دموکراسی، و قانونمندی، در مدت کوتای بعد از حوادث خونین مصر، در سراسر جهان شناخته شده است. این نماد نه تنها سمبل آزاد‌ی در مصر، بلکه تبدیل به نمادی برای همه‌ی ستمدیده‌گان جهان شده است.

در این بیانیه، از همه‌ی معتقدان به دموکراسی خواسته شده است تا یاد و خاطره‌ی قربایبان رابعه را گرامی داشته و از این طریق، حمایت خود را از مبارزات دموکراتیک مردم مصر نشان دهند.

در این بیانیه تاکید شده است که، در جریان کشتارهای ۱۴ آگوست، نه تنها دموکراسی در مصر، بلکه ارزشهای جهانی انسانیت، مورد حمله قرار گرفت.

ترجمه:
واحد خبر پایگاە اطلاع‌رسانی اصلاح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا