خانه ---> احتمال بازگشت بخشی ازبینایی شوخان بعدازسه سال

احتمال بازگشت بخشی ازبینایی شوخان بعدازسه سال

روشنایی چشم شوخان پس از ۲ بار پیوند توسط وزیربهداشت بیشتر شد، در آخرین معاینه چشم شوخان توسط هاشمی،این دختربچه که اهل روستای کلکان شهرستان دیوانده ره  دراستان کردستان است،می‌تواند اشیا را مشاهده و رنگ‌ها را تشخیص دهد.مهمترین خواسته پدر شوخان مساعدت آموزش و پرورش برای تحصیل شوخان است.

سیدحسن هاشمی در روز جمعه 3 مرداد پس از حضور در راهپیمایی روز جهانی قدس، بار دیگر چشمان شوخان را مورد معاینه قرار داد، در حال حاضر چشمان شوخان پس از دو بار پیوند توسط هاشمی روشنایی خود را پیدا کرده است، بطوری که این کودک کردستانی می‌تواند چهره پدر و مادر خود را مشاهده کند و رنگ‌ها را نیز تشخیص دهد.
هاشمی در تشریح جدیدترین معاینات بر چشم شوخان عنوان کرد: برای چنین کودکانی در این سن وقتی پیوندی بر روی چشم آنان صورت می‌پذیرد، باید 3 تا 6 ماه صبر کرد تا نتیجه نهایی آن معلوم شود. در حال حاضر چشم‌های شوخان پس از دو پیوندی که روی آن انجام شد، نتایج خوبی داشته است به طوری که این کودک هم اینک می‌تواند اطرافیان خودرا ببیند و رنگ‌ها را نیز تشخیص دهد.
وزیر بهداشت ادامه داد: شوخان با توجه به اینکه در یکی از روستاهای کشور زندگی می‌کند، خانواده وی باید برای مراقبت از چشم وی توجه بیشتری کنند، زیرا اینگونه پیوندها احتمال پس زدن وجود دارد و نباید بخیه‌ها عفونتی شود، ولی در مجموع امیدواریم چشم‌های شوخان به شرایطی بر گردد تا بتواند به زندگی عادی خود ادامه دهد.
در ادامه معاینات هاشمی از چشمان شوخان براخاصی، پدر این کودک کردستانی نیز از زحمایت دکتر هاشمی قدردانی کرد و بیان داشت: بنده بسیار از آقای دکتر هاشمی ممنونم که این جراحی‌ها و درمان بر روی چشم شوخان را انجام داده است، خوشبختانه با توجه وزیر بهداشت، هیچ هزینه‌ای از ما گرفته نشده است.
عباس براخاصی پدر شوخان درموردعلت این عارضه گفت:

زمستان 90 بود. دخترم سرما خورده بود بردمش درمانگاه ديواندره. دکتر برايش پني‌سيلين تجويز کرد. به کسي که مي‌خواست آمپول را تزريق کند گفتم که شوخان تا حالا پني‌سيلين نزده فکر کنم بايد از دخترم تست بگيريد اول، اما او گفت که احتياجي به تست نيست و تزريق کرد. بعد از تزريق پني‌سيلين التهابات پوستي دخترک شروع مي‌شود. در ابتدا فکر مي‌کنند که براي سرما خوردگي و ناشي از حساسيت است اما اين التهابات تا آنجا پيش مي‌رود که دانه‌هاي درشت روي صورت و بدن دخترک منجر به اين مي‌شود که پوستش بترکد. هزينه‌ها را خودش داده. زير بار قرض هم رفته بود. مردي که انگار از آشنايانش بود گفت تمام زندگي‌اش را فروخته. «عباسعلي براخاسي»، پدر شوخان بعد از علايم دخترش را پيش دکتر مي‌برد و دکترها اين علامت‌ها را ناشي از حساسيت پني‌سيلين تشخيص مي‌دهند. پدر شوخان گفت «بعد از اينکه بدنش زخم شد و تاول‌هايش ترکيد، دخترم را برديم بيمارستان بعثت سنندج و 12 روز در آي. سي. يو بستري بود. دکتر چشم پزشک در مراقبت‌هاي ويژه مدام چشم‌هاي دخترم را معاينه مي‌کرد. آن موقع چشم‌هايش کوچک شده بود و افتاده بود و روشنايي اذيتش مي‌کرد.زماني که نزد رييس شبکه بهداشت ديوان دره رفتم بار اول از من استقبال کردند اما بار دوم گفتند «چرا ناراحتي ما آنقدر در دنيا دانشمند کور داريم». رييس دانشگاه علوم پزشکي هم دست رد به سينه‌ام زد و مجبور شدم به تهران بيايم. شهري که نمي‌شناختم و تا آن موقع نديده بودم. به تهران که رسيديم با راهنمايي يکي که نمي‌شناختمش آدرس جايي که مرکز چشم‌پزشکي است را گرفت و او بيمارستان فارابي را معرفي کرد. دکتر بعد از معاينه وعفونت شديدي که منجر به پاره شدن قرنيه چشم چپ دخترم شده بود تشخيص فوري براي پيوند قرنيه داد. چشم شوخان پيوند اول را پس زد و حتي پيوند دوم هم جوابگو نبود تا اينکه چشم راستش هم بينايي‌اش را از دست داد و کاملا نابينا شد.

من تنها درخواستی که از مسئولان دارم این است که خودشان را در شرایط ما قرار دهند، که اگر چنین شرایطی برای کودک آنها رخ می‌داد چه اقداماتی جهت بهبود درمانی فرزندشان انجام می‌دادند.
در پایان وزیر بهداشت نیز با تاکید بر حمایت‌های آموزش و پرورش برای ادامه تحصیل شوخان، برای این کودک کردستانی که از ناحیه دو چشم دچار آسیب شده بود و تا چندی قبل به نوعی نابینا بود از خدای منان برای وی آرزوی بهبودی کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

تلگرام نوگرا »»» مطالب سایت + عکس + کلیپ + نوشته های کوتاه متنوع + با ما همراه باشید . eslahe@