خبر های جدید

قدرتمندترین ارتش‌ عربی در سال ۲۰۱۴ کدام است؟

پایگاه اینترنتی گلوبال فایر پاور که به بررسی امور نظامی می‌پردازد در گزارشی ۱۰ ارتش عربی قدرتمند و جایگاه و مرکز آن‌ها در میان ارتش‌های جهان در سال ۲۰۱۴ را مشخص و اعلام کرد که ارتش مصر در صدر این ارتش‌ها قرار دارد و پس از آن ارتش عربستان به عنوان قدرتمندترین ارتش در کشورهای عربی هستند.

بر اساس این گزارش، ارتش مصر در راس قدرتمندترین ارتش‌های کشورهای عربی و سیزدهمین ارتش قدرتمند در جهان است.

در حال حاضر ارتش مصر ۴۶۸ هزار سرباز و نظامی دارد و تعداد نیروهای ذخیره آن به ۴۷۹ هزار تن می‌رسد.

ارتش مصر همچنین ۴۴۸۷ تانک، ۹۶۴۴ خودروی زرهی، ۸۶۳ جت جنگنده، ۲۰۰ هلی‌کوپتر، ۲۲۱ یگان دریایی و تجهیزات دیگر دارد و بودجه دفاعی مصر به ۴.۱ میلیارد دلار می‌رسد.

ارتش عربستان نیز در جایگاه دوم قدرتمندترین ارتش کشورهای عربی و بیست‌و‌پنجمین ارتش قدرتمند در جهان است. تعداد ساکنان عربستان ۲۸ میلیون تن است و تعداد نیروهای ارتش به ۲۳۳ هزار تن می‌رسد و تعداد نیروهای ذخیره آن ۲۵ هزار تن است.

ارتش عربستان ۱۹۰۹ تانک، ۴۸۹۰ خودروی زرهی، ۹۷۷ جنگنده، ۳۶۸ هلی‌کوپتر و ۲۳ یگان دریایی دارد.

با وجود جنگ و درگیری‌های در سوریه، ارتش این کشور در جایگاه سوم در میان قدرتمندترین ارتش‌ها در کشورهای عربی و در جایگاه بیست‌و ششمین کشور در جهان قرار دارد.

تعداد ساکنان سوریه به ۲۰.۸ میلیون تن، تعداد نیروهای ارتش به ۳۰۴ هزار تن و نیروهای ذخیره به ۴۵۰ هزار تن می‌رسد.

ارتش سوریه ۴۱۵۰ تانک، ۷۹۴۰ خودروی زرهی، ۶۹۵ جنگنده، ۱۷۶ هلی‌کوپتر و ۴۱ یگان دریایی دارد و بودجه دفاعی آن به ۲.۵ میلیارد دلار می‌رسد.

ارتش الجزایر نیز چهارمین ارتش قدرتمند در میان کشورهای عربی و سی‌و‌یکمین ارتش قدرتمند در جهان است. تعداد ساکنان الجزایر ۳۷.۳ میلیون تن و نیروهای ارتش ۱۲۷ هزار تن و تعداد نیروهای ذخیره آن ۱۵۰ هزار تن است.

ارتش الجزایر ۱۰۵۰ تانک، ۱۸۰۰ خودروی زرهی، ۴۰۹ جنگنده، ۱۳۶ هلی‌کوپتر و ۲۹ یگان دریایی دارد و بودجه دفاعی آن به ۸.۱ میلیارد دلار می‌رسد.

ارتش امارات پنجمین ارتش قدرتمند در میان کشورهای عربی و چهل‌و‌دومین ارتش قدرتمند در جهان است. تعداد ساکنان امارات ۷.۸ میلیون تن و تعداد نیروهای ارتش ۶۵ هزار تن است و نیروهای ذخیره در اختیار ندارد.

ارتش امارات ۵۴۵ دستگاه تانک، ۱۵۴۰ خودروی زرهی، ۴۵۷ جنگنده، ۱۴۰ هلی‌کوپتر و ۷۰ یگان دریایی دارد و بودجه دفاعی آن به ۱۵.۲ میلیارد دلار می‌رسد.

ارتش یمن نیز با ۴۰۱ هزار نیرو، ۱۰۶ تانک، ۶۰۰ خودروی زرهی، ۳۶۳ جنگنده، ۹۴ هلی‌کوپتر و ۳۳ یگان دریایی در جایگاه ششم در میان قدرتمندترین ارتش‌های کشورهای عربی و در جایگاه چهل‌و‌پنجم جهانی قرار دارد.

تعداد نیروهای ذخیره ارتش آن ۴۵۰ هزار تن و بودجه‌ی دفاعی آن ۱.۲ میلیارد دلار است.

ارتش اردن با ۱۰۰ هزار نیرو، ۶۵ هزار نیروی ذخیره، ۱۰۴۸ تانک، ۲۸۸۱ خودروی زرهی، ۳۲۴ جنگنده، ۱۱۸ هلی‌کوپتر و ۳۹ یگان دریایی هفتمین ارتش قدرتمند در میان قدرتمندترین ارتش کشورهای عربی و شصت‌و هفتمین ارتش قدرتمند در جهان است. میزان بودجه دفاعی آن به ۱.۳ میلیارد دلار می‌رسد.

ارتش عراق که پیشتر قدرتمندترین ارتش در کشورهای عربی بود و جایگاه پنجم جهانی را داشت در حال حاضر در جایگاه هشتم در میان کشورهای عربی و در جایگاه شصت‌و‌هشتمین در جهان قرار دارد. تعداد ساکنان عراق ۳۲ میلیون تن و تعداد نیروهای ارتش ۲۷۶ هزار تن و تعداد نیروهای ذخیره ۳۴۲ هزار تن است. ارتش عراق ۳۹۶ تانک، ۲۶۴۳ خودروزی زرهی، ۲۷۸ جنگنده، ۱۲۹ هلی‌کوپتر و ۸۸ یگان دریایی دارد و بودجه دفاعی آن به ۵.۵ میلیارد دلار می‌رسد.

ارتش عمان با ۶۲ هزار نیرو و ۲۰ هزار نیروی ذخیره، ۲۱۵ تانک، ۱۰۴۰ خودروی زرهی، ۱۰۱ جنگنده، ۴۲ هلی‌کوپتر و هشت یگان دریایی در جایگاه نهم در میان کشورهای عربی و در جایگاه شصت و نهم در میان ارتش‌های جهان قرار دارد. بودجه دفاعی عمان به ۶۷ میلیارد دلار می‌رسد.

ارتش کویت نیز با ۱۴.۵ هزار نیرو، ۳۶۸ تانک، ۹۳۲ خوردروی زرهی، ۱۰۸ جنگنده، ۴۴ هلی‌کوپتر و ۴۴ یگان دریایی در جایگاه دهم قدرتمندترین ارتش‌های عربی و در جایگاه هفتادو‌چهارم جهان قرار دارد و بودجه دفاعی آن به ۵.۱ میلیارد دلار می‌رسد.

منبع: خبر آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا