خانه ---> جوانان ---> ارتداد معاصر اسلام و وعده پیروزی جوانان دعوتگر و تلاشگر
يُحِبُّهُمْ وَيُحِبُّونَهُ

ارتداد معاصر اسلام و وعده پیروزی جوانان دعوتگر و تلاشگر

ارتداد معاصر اسلام و وعده پیروزی جوانان دعوتگر و تلاشگر

نویسنده :دکتر صلاح عبدالفتاح الخالدی /مترجم:مجتبی دوروزی

خداوند می فرماید:

(‏ يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ مَن يَرْتَدَّ مِنكُمْ عَن دِينِهِ فَسَوْفَ يَأْتِي اللّهُ بِقَوْمٍ يُحِبُّهُمْ وَيُحِبُّونَهُ أَذِلَّةٍ عَلَى الْمُؤْمِنِينَ أَعِزَّةٍ عَلَى الْكَافِرِينَ يُجَاهِدُونَ فِي سَبِيلِ اللّهِ وَلاَ يَخَافُونَ لَوْمَةَ لآئِمٍ ذَلِكَ فَضْلُ اللّهِ يُؤْتِيهِ مَن يَشَاءُ وَاللّهُ وَاسِعٌ عَلِيمٌ ‏‏ إِنَّمَا وَلِيُّكُمُ اللّهُ وَرَسُولُهُ وَالَّذِينَ آمَنُواْ الَّذِينَ يُقِيمُونَ الصَّلاَةَ وَيُؤْتُونَ الزَّكَاةَ وَهُمْ رَاكِعُونَ ‏‏ وَمَن يَتَوَلَّ اللّهَ وَرَسُولَهُ وَالَّذِينَ آمَنُواْ فَإِنَّ حِزْبَ اللّهِ هُمُ الْغَالِبُونَ ‏) (مائده: 56- 54)

«‏ اي مؤمنان ! هركس از شما از آئين خود بازگردد ( و از ايمان به كفر گرايد ، كوچكترين زياني به خدا نمي‌رساند و در آينده ) خداوند جمعيّتي را ( به جاي ايشان بر روي زمين ) خواهد آورد كه خداوند دوستشان مي‌دارد و آنان هم خدا را دوست مي‌دارند . نسبت به مؤمنان نرم و فروتن بوده و در برابر كافران سخت و نيرومندند . در راه خدا جهاد مي‌كنند و به تلاش مي‌ايستند و از سرزنش هيچ سرزنش‌كننده‌اي ( در اطاعت از فرمان يزدان ) هراسي به خود راه نمي‌دهند . اين هم فضل خدا است ( كه كسي داراي چنين اوصافي باشد ) ؛ خداوند آن را به هركس كه بخواهد ( به خير و خوبي نائل شود ) عطاء مي‌كند . و خداوند داراي فضل فراوان و ( انعام بيشمار است ، و از مستحقّان آن ) آگاه است . ‏‏ تنها خدا و پيغمبر او و مؤمناني ياور و دوست شمايند كه خاشعانه و خاضعانه نماز را به جاي مي‌آورند و زكات مال به در مي‌كنند . ‏ و هركس كه خدا و پيغمبر او و مؤمنان را به دوستي و ياري بپذيرد ( از زمره حزب‌الله است و ) بي‌ترديد حزب‌الله پيروز است . ‏»

آیه از صفات مؤمنین نیکوکار سخن می گوید، کسانی که مسئولیت این دین را بر دوش می کشند آن هم هنگامی که برخی از اهل آن از این مسئولیت شانه خالی می کنند، ‏این یک وعده ی راست از سوی خدا است، وعده ای که بیانگر تداوم وجود دعوتگران نیکوکار است، کسانی که پرچم اسلام را بر دوش می گیرند و دیگران را به سوی آن فرا می خوانند و با دشمنانش رویاروی می شوند.

هنگامی که برخی از مسلمانان از دین­شان مرتد می گردند این آن ها هستند که متضررند و اسلام هرگز تحت تأثیر چنین چیزی قرار نمی گیرد و هنگامی که برخی از مسلمانان از فراخوانی به سوی اسلام و حرکت با آن و برداشتن نشان و پرچمش شانه خالی می کنند این آن ها هستند که ضرر می کنند و هرگز ضرری به خدا نمی زنند.

بی شک خداوند خواهان برافراشته ماندن پرچم اسلام است و این وظیفه و مسئولیتش پابرجا بماند و تأثیرش در زندگی تداوم یابد، هرگاه مردمانی از آن دست بکشد خداوند دسته و گروهی بهتر از آنان را می آورد که این وظیفه و مسئولیت را بر دوش گرفته و بدان به جنب و جوش و حرکت بپردازند.

اعتراف می کنیم که تعداد زیادی از میلیون ها مسلمان به صورتی از صورت ها اسلام را رها کرده اند، تعداد زیادی از مسلمانان از اسلام فاصله گرفته اند و تعداد زیادی از آنان از اسلام دست کشیده اند و تعداد زیادی از آنان از زندگی جاهلی غربی که مخالف اسلام است تأثیر پذیرفته اند.

اما (با وجود همه ی این ها) آیا نقش و وظیفه ی اسلام در زندگی انسان به پایان رسیده؟ و آیا همه ی مسلمانان از توجه و حمایت از اسلام و حرکت به وسیله آن باز ایستاده اند؟

جوانان مجاهد بیداری (اسلامی)

خداوند وعده داده که گروهی ربانی بیاورد، گروهی که دعوتگر و مجاهدند و هنگامی که برخی از مسلمانان از حمل بار مسئولیت شانه خالی می کنند آنان این بار را بر دوش می کشند، وعده ی خداوند عملی و قاطع است زیرا خداوند خلاف وعده نمی کند.

در زمانی که یهودیان و صلیبی ها چنین می پندارند که موفق شده اند اسلام را در سرزمین ها و جان های مسلمانان بکشند و در زمانی که بسیاری از مسلمانان از بازگشت به اسلام مأیوس گشته اند، در این زمان خطیر معاصر خداوند وعده ای را که با تأکید در این آیات بیان داشته تحقق می بخشد، به دسته هایی خجسته از جوانان اسلام گرا توجه و حمایت از اسلام را الهام می کند و آنان را موفق به حمل بار مسئولیت آن و فراخوانی به سوی آن و حرکت با آن می نماید. بیداری اسلامی خجسته ای که در ربع اخیر قرن بیستمی که به پایان رسید پدید آمد و حرکت و جمعیت های اسلامی در نقاط مختلف دنیا برپا گشت و پدیده بازگشت به اسلام بسیاری از نمادها و الگوها و نمونه ها را به ثبت رساند و فرهنگ جهاد و شهادت طلبی نزد جوانان مسلمان گسترش یافت و حرکات جهادی در مناطقی از سرزمین های اسلامی که تنور جهاد در آن ها داغ است پدید آمدند، سرزمین هایی همچون فلسطین، چچن، بوسنی و هرزگوین، افغانستان، کشمیر، عراق، لبنان و دیگر سرزمین های اسلامی.

به یاری خدا این بیداری خجسته ی اسلامی تا بیداری بخش های بزرگ از مسلمانان ادامه خواهد داشت و سرزمین مسلمانان به زیر نظر حکومت اسلام و جهاد با دشمنان اسلام باز خواهد گشت!

بی شک ما در زندگی خود تحقق این وعده ی قرآنی را با آمدن این قوم صداقت پیشه دیدیم و سپاس و ستایش از آن خداوند به خاطر لطف و احسانش.

یهودیان و مسیحیان دشمنی و غضب­شان را بر سر جوانان بیداری اسلامی و زنان و مردان مجاهد انتفاضه افکنده و فرو ریخته اند آن هم به بهانه ی مقابله با تروریست و جهانیان را بر ضد آنان برانگیخته اند اما این اعمال هیچ گزندی به آنان نمی رساند و همین آنان را کفایت می کند که خداوند با آنان است.

صفات حزب پیروز خداوند

صفات جوانان بیداری اسلامی و مجاهدین خیزش اسلامی ذکر شده در آیات عبارتند از:

1- خداوند آنان را دوست دارد و از نشانه های محبت خداوند به آنان این است که پذیرش بار مسئولیت اسلام و حرکت به وسیله ی آن را به آنان الهام نموده است آن هم زمانی که بسیاری از فرزندانش از آن دست کشیده اند و بسیاری از دشمنانش با آن می جنگند. این افراد ربانی به واسطه ی محبت خداوند به آنان عزت و سعادت و خیر را عملی نمودند و چه ایرادی بر آنان وارد است اگر دیگران از آن متنفر بوده و با آنان به مبارزه برخیزند؟ همین برای آنان کافی است که خداوند دوستشان دارد و کسی را که خداوند دوست بدارد هیچ ضرری نکرده است هر چند چیزی از دنیا را در اختیار نداشته باشد و کسی که محبت خدا را از دست دهد هیچ سودی نکرده هر چند مالک همه چیز دنیا باشد.

2- آنان خداوند را دوست دارند و از نشانه های محبت شان به خداوند این است که: بسیار خدا را یاد کرده و شکر نعماتش را به جای می آورند به بهترین شیوه او را می پرستند، به دستوراتش پایبندند و از مخالفتش دوری می گیرند، ارتباط­شان با او پیوسته و مداوم است. از دیگر نشانه های محبت­شان نسبت به خداوند، محبت شان به فرستاده ی او محمد مصطفی (ص) و اقتدای به او و محبت به دین او و داشتن حمیّت و تعصب نسبت به آن و حمایت و پشتیبانی نمودن از آن و فراخوانی دیگران به سوی آن و رویاروی شدنشان با دشمنانش است.

3- اینان در برابر مؤمنان فروتنند، زیرا یکی شدن و به هم پیوستن بر اساس پرستش و عبادت خداوند و برادری به خاطر او و همکاری برای فراخواندن به سوی او و جهاد با دشمنانش است.

4- اینان در برابر کافران سخت و نیرومندند، “العزة” در این جا به معنای قدرت برائت جستن و دوری گرفتن از کفار است، اینان از کفار به خاطر کفرشان و جنگیدن شان با مسلمانان متنفرند و خشمگین اند و مشتاقند که با آنان دوستی و محبت نداشته و بر آنان سخت بگیرند، درون قلب شان دوستی و مهربانی نسبت به آنان وجود ندارد.

5- اینان مجاهد راه خدایند، جهادی ربانی، فراگیر و درست، در شکل های گوناگون جهاد و عرصه ها و شیوه های متعدد آن، زیرا اینان وخامت حمله ی شرزه ای را که یهودیان و صلیبی ها علیه اسلام و مسلمانان به راه انداخته اند را درک کرده و می دانند که جز جهادی عمده و مداوم و پی در پی چیزی نمی تواند مانع آن شده و آن را پس زند.

6- اینان از سرزنش هیچ سرزنش کننده نمی ترسند، زیرا علم و آگاهی شان را از اسلام به عاریت گرفته اند و از او داوری می طلبند و با چشم اولین و نخستین منبع موثق بدان می نگرند و بسیار مشتاقند که مخالفتی با آن ننمایند، همه ی آنچه که نزد اینان مهم است آن است که خداوند از ایشان خشمگین نگردد … و بعد از آن سلام بر دنیا و هر که در آن است، برای (سرزنش) دیگران حسابی باز نمی کنند و از سرزنش و اعتراض و تقبیح و نکوهش آنان نمی ترسند زیرا آنان ارزشی برای کفار قائل نیستند و اعتباری برای اعتراضات و سرزنش ها و انکار آنان در نظر نمی گیرند.

7- اینان یاور و حامی خداوند و فرستاده اش و مؤمنین پارسای عابدند، از دشمنان خدا تبری می جویند، از نشانه های حمایت­شان از مؤمنین این است که آنان را دوست داشته و در برابرشان نرم و فروتن اند و از نشانه های برائت جستن شان از کفار ، جهادشان با آنان و ایستادگی­شان در برابر پروژه ها و برنامه ها و دسیسه های آنهاست.

8- اینان عبادت کنندگان خداوندند، از ذکر و شکر خدا لذت می برند، نماز را برپای می دارند، زکات را می پردازند، با رکوع کنندگان و سجده کنندگان همراه می گردند، به اسلام متعهد و پایبندند و به واسطه ی آن حرکت کرده و جنب و جوش می نمایند، به سوی آن فرا می خوانند و از این طریق بدل به اولیای الهی می گردند.

9- اینان حزب الله پیروزند، صفات ایمانی پیشین آنان را به این نتیجه درخشان رسانده است، اینان پیروزند چون خداوند با آنان است و در جهادشان با دشمن­شان پیروزند. ما این نقطه ی مثبت را در جوانان بیداری اسلامی و خیزش جهادگرانه می بینیم، کسانی که خداوند آنان را در این دوره آورده است و آنان را برای ادای وظیفه شان توفیق ارزانی داشته و یاری خدا آینده ی درخشان ایمانی از آن آنان است.

بر هر فرد مسلمان پارسایی که اسلام را دوست دارد و خواهان پیروزی و استقرار آن است واجب است که جزو این گروه ربانی باشد و این که در درون خود این صفات ارجمندی را که این آیات بیان داشته تحقق بخشد، تا وعده ی خداوند در خصوص چیرگی و پیروزی نزدیک گردد که یقیناً به خواست خدا این پیروزی و چیرگی نزدیک است.

————————————————————–

منبع: وعده های قرآن در خصوص پیروزی اسلام / مؤلف:دکتر صلاح عبدالفتاح الخالدی /مترجم:مجتبی دوروزی /       انتشارات: نشر احسان 1390

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

تلگرام نوگرا »»» مطالب سایت + عکس + کلیپ + نوشته های کوتاه متنوع + با ما همراه باشید . eslahe@