خانه ---> مقالات ارسالی ---> 3 اصل دستيابي به زندگي سالم

3 اصل دستيابي به زندگي سالم

3 اصل دستيابي به زندگي سالم

دكتر علي اصغر عباسي اسفجير؛ آسيب شناس اجتماعي و عضو هيات علمي دانشگاه در خصوص  3 اصل دستیابی به زندگی سالم در روزنامه ایران نوشت: مبنا قرار دادن چند اصل اساسي و دقت داشتن به آنها موجب مي شود تا زندگي، روز، هفته، ماه و سال سالمي داشته باشيم و با مديريت صحيحي در مسير سلامت گام برداريم.در جامعه امروز، با وجود دغدغه هاي فردي و بين فردي و روابط پرترافيک افراد جامعه توجه به سه اصل اساسي باعث مي شود تا در اين فضا آرامش حفظ شود.

گام نخست
نخستين اصل، اين است که نمي توان انتظار داشت همه اطرافيان شبيه خودمان فکر و عمل کنند. در حقيقت بايد پذيرفت افراد براساس ويژگي هاي شخصي خود تفاوت هايي دارند از اين رو لازم است درکي پيدا کنيم تا ديگران را آن گونه که هستند، بپذيريم و بدانيم در اين صورت انرژي کمتري را هم صرف خواهيم کرد زيرا از ميزان چرايي هايي که فرسايش ذهني و جسمي را به وجود مي آورند، کاسته مي شود. نهادينه کردن اين اصل به مثابه مجهز بودن به يک مهارت اجتماعي است که فرد را به مسيري روشن رهنمون مي سازد ضمن اينکه در تمام سطوح مصداق بيروني پيدا مي کند و فرد مي داند قرار نيست همه تفاوت ها به وجوه مشترک کامل تبديل شوند.

گام دوم
اصل دوم پرهيز از زود قضاوت کردن است. بر اين اساس لازم است تمرين و تلاش کرد تا فرد پيش از اظهارنظر و قضاوت، کمي تامل و سبک و سنگين کند تا مبادا سريع و بر مبناي داشته ها و باورهاي سابق خود نتيجه گيري کند. به خاطر سپردن اين موضوع که معمولاً قضاوت هاي عجولانه آلوده به يک سري پيشداوري ها است، باعث مي شود تا فرد بدون تجربه هيجانات منفي، با تفکر عميق و به تعويق انداختن تصميم گيري، قضاوت اصولي داشته باشد.

گام سوم
برچسب نزدن به افراد سومين اصلي است که با دروني کردن دو اصل مطرح شده، مي توان به آن دست پيدا کرد.
بايد پذيرفت بخشي از برچسب زدن به ديگران در نتيجه انتظارات نابجا و زود قضاوت کردن است، اين در حالي است که برچسب ها مانند تيغ هاي برنده اي هستند که به صورت تدريجي موجب تکه تکه و بريده شدن و تخريب روابط ميان افراد خواهند شد. در حقيقت با به کار گيري اين عمل ناپسند، خود را از ظرفيت ارتباط مثبت با ديگران محروم مي کنيم در صورتي که اگر تمرين و ممارست در پيش گيريم تا اين سه مهارت در هم گره خورده را به صورت ترکيبي به کار بريم، آرامش و آسايش را ميهمان وجود خود و زندگي اطرافيان مي کنيم.

منبع:شفقنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

تلگرام نوگرا »»» مطالب سایت + عکس + کلیپ + نوشته های کوتاه متنوع + با ما همراه باشید . eslahe@