دعوت و داعی

حقيقت دعوت ما

حقيقت دعوت ما                                   حسن البناء

 

با يانكه هميشه بطور وردرو با شما سخن مي گفتم تا سخنان روشنتر و دقيق تر باشند ، اينك مي خواهم با نوشته شما را خطاب قرار دهم تا انديشه هاي خود را به مناسبت گامهاي جديدي كه دعوت پيروزمند ما در جهت هدف اصلي خود برداشته است بيان نمايم ، بسيار خوشبختم كه به اطلاع شما برسانم كه دعوت ما  در حال حركت به جلو است و شما شاهد هستيد كه چگونه اين دعوت در حال حاضر در قاهره ‌]  و تمام نقاط جهان [  پيشرفت كرده است ، گرچه پيشرفت آن در ساير مناطق بحمد لله در ساير مناطق سريعتر بوده است . اين پيشرفت باعث گرديده است كه انظار مردم متوجه شما شود و شما را به عنوان اميدهاي اصلاح حقيقي و مؤمنان مدافع اسلام در كشور رو به جهش ما بشناسند .پس سپاس كنيد خدا را به خاطر اين نعمت ، و دائما از او مسئلت نماييد كه گامهاي ما را استوارتر كند و اعمال ما را بپذيرد و ما را به خود وانگذارد و بدانيد كه اين يك مأموريت جديدي است كه بر عهده ي شما گذاشته است . در اينجا من در مورد دو مطلب با شما سخن خواهم گفت:

 

اول_ ماهيت دعوت ما

دوم _ موضع گيري ما نسبت به گرو ه ها يي كه براي منافع عمومي فعا ليت مي كنند

 

 

1 –  ماهيت دعوت ما  : هر دعوتي براي خود ويژگي هايي دارد و فكر مي كنم كه ويژگي هايي دعوت اخوان اموري است كه برخي از آنها را عمل مي كنيم و قسمتي ديگر را مورد غفلت قرار مي دهيم . چه خوب است كه به همه ي آنها عمل كنيم تا پيروزي و موفقيت كامل باشد . از جمله اين ويژگي هاي مثبت مي توان به اين مورد اشاره كرد :

سازندگي ؛  زيرا دعوت ما به دنبال سازندگي است نه انهدام  و هميشه با ديد مثبت به مسائل مي نگرد . از ديگر خصيصه هاي دعوت ما تطبيق ميان قول و عمل است . پس بايد قانون دعوت كه يك قانون كافي و  وافي است   مورد مطالعه قرار داده و به آن عمل كنيم . از ويژگي هاي ديگر دعوت ما ، رباني بودن آن است و در اين خصوص بايد ارتباط خود را با ا للّه تداوم بخشيم و اين كار از طريق خواندن ذكر و دعا ميسر است . از خصايص ديگر دعوت ما وحدت است كه هميشه بايد دور هم جمع شويم و مشتاق ديدار يكديگر باشيم و حق برادري را بجا آوريم . تحمل و مبارزه از ديگر ويژگي هاي دعوت ما است كه بايد خود را به تحمل و بردباري عادت دهيم و براي مبارزات بيشتر آماده سازيم .

اين خلاصه اي از ويژگي هاي دعوت ما بود كه جزئيات آن را مي دانيد و سر لوحه ي آنها سازندگي و كار است پس چه بهتر كه شما هم به آن عمل كنيد ..

 

2 – موضع ما نسبت به ساير دعوت ها :  موضع ما نسبت به ساير دعوت ها در اين كشور اعم از دعوتهاي اقتصادي و ديني و اجتماعي و سياسي بر اساس ماهيت دعوت ما ، يك موضع واحدي است و آن عبارت است از اينكه براي آنها آرزوي خير و موفقيت بكنيم . بهترين راه اين است كه توجه به ساير دعوتها مانع از اين نشود كه متوجه خود باشيم . ما نيز به افراد و بسيج همگاني نيازمنديم و امت ما و صحنه هاي خالي آن نيز محتاج به سربازان و جهاد است و آنقدر وقت نداريم كه به ديگران نگاه كنيم و سرگرم آنها باشيم . هر كس مي تواند در صحنه ي خود فعاليت كند و خداوند همواره با افراد خير و نيكو است . اگر شنيديد كه گروهي در مورد شما سخن نيكي گفته است از انها در دلتان تشكر كنيد و اين تعريف نبايد شما را از حقيقت خودتان غافل كند و اگر سخن ايشان رد مورد شما درست و پسنديده نبود حرف ايشان را توجيه كنيد و منتظر بمانيد تا گذشت زمان حقايق و واقعيت را بر ملا سازد و اين گناه را با گناهي مشابه پاسخ ندهيد و به گونه اي عمل نكنيد كه درگير شدن و پاسخگوئي به ديگران شما را از توجه جدّي به هدف و برنامه ي خودتان باز دارد ، مطمئن باشيد كه بدگوئي و نارواي ديگران در حق شما باعث دوري مردم از دعوت شما نمي گردد صبر و تقوا پيشه كنيد كه از قاطع ترين امور است .

اگر شنيديد كه گروهي شما را متهم به تماس با گروههائي مي كنند كه با انها تعارض دارد يا ار آن متنفر است ، شما به اين تهمت ها اهميت ندهيد و تلاش نكنيد  كه آن را نفي يا اثبات كنيد ، چون كسي كه تهمت مي زند بايد آن را  ثابت كند ، پس اگر تهمت گر جدي باشد بايد آن را ثابت نمايد كه جستجوي وي براي اثبات اين تهمت گر چه طولاني باشد باعث خواهد شد كه حقيقت دعوت شما را درك كند و بفهمد كه اتصال شما فقط با خدا و رسولش مي باشد و فقط براي اسلام و اهلش در تلاش هستيد . و اگر تهمت گر غير جدي باشد و فقط براي لذت جوئي و تفريح اين تهمت را مي زند ، بگذاريد هر چقدر كه مايل باشد تفريحش را بكند و براي او و ما دعاي نصرت و هدايت نمائيد .

 اگر شنيديد كه گروهي مي خواهد با شما تماس بگيرد يا اينكه شما با آنها تماس بگيريد تا با يكديگر فعاليت كنيد و ممكن است اين گروه صادق باشند يا غير صادق ، به هر حال من مايلم به روشني به شما بگويم كه دعوت شما والاترين دعوتي است كه انسانيت به خود شناخته است و شما وارث پيامبر (ص) و خلفاء و امناي شريعت وي هستيد . شما گروهي هستيد كه زماني كه هوا و هوس ها بر نفوس  انسان ها غلبه كرده و بازوان ستبر  از تحمل اين بار شانه خالي كرده اند ، شما مال و جان و همه چيز خود را وقف زنده كردن اسلام كرده ايد . حال كه شما  چنين هستيد سزاوار است كه ديگران به سراغ شما و دعوتتان بيايند نه اينكه شما به سوي آنها برويد ، چون دعوت شما جامع همه ي خير و بركات مي باشد .  پس راه خود را در پيش بگيريد و اصول خود را مورد معامله قرار ندهيد بلكه آنها را با عزت و قدرت بر ديگران عرضه كنيد و هر كس بر اساس آن اصول دست دوستي به سوي شما دراز كرد به او  خوش آمد بگوئيد تا براي شما برادري باشد كه با ايملني چون ايمان شما به كا بپردازد و تعاليم شما را اجرا نمايد و هر كس از پذيرش آن اصول خودداري كند ، خداوند متعال قومي را خواهد آورد كه آنها را دوست دارد و آنها او را دوست مي دارند .

 شما عجله نكنيد چون وقت زيادي در پيش داريد ، بي شك شما از مطلوب ها و خواسته شده ها خواهيد بود نه از  خواستاران و طلب كنندگان ، زيرا كه عزت از آن خداست و خبر پيروزي بزودي خواهد رسيد . اين مواردي بود كه چگونگي موضعگيري ما را نسبت به تمام گروهها مشخص مي سازد .

ما براي آنها جز خير و نيكي نمي خواهيم  و رفتار  و كردار ايشان را موجه جلوه مي كنيم و از انها چيزي نمي خواهيم و خواسته ي آنها را رد نمي كنيم .

به كسي كه به شما سلام مي كند نگوئيد كه مؤمن نيستي .

 

حسن البناء

مرشد عام اخوان المسلمين

 

——————————

برگرفته از خاطرات امام شهيد حسن البناء ‹ رح ›

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا
بستن