خبر های جدید

خوشبخت‌ترین کشور دنیا شناخته شد

خوشبخت‌ترین کشور دنیا شناخته شد

پژوهشگران سوئیس را به عنوان خوشبخت ترین کشور جهان در حال حاضر شناخته اند. بر اساس گزارش «شادی جهان در سال ۲۰۱۵» بعد از سوئیس کشورهای ایسلند، دانمارک، نروژ و کانادا قرار گرفته اند.

پژوهشگران ۱۵۸ کشور را بر اساس عواملی مانند درآمد، امید به زندگی و آزادی های اجتماعی با یکدیگر مقایسه کرده اند. هدف بررسی یادشده این است که با این فهرست دولت های سراسر جهان به سیاست های بهتری سوق داده شوند. آلمان در رده ۲۶ این فهرست قرار گرفته است.

کشورهای فنلاند، هلند، سوئد، نیوزلند و استرالیا رده های ۵ تا ۱۰ را به خود اختصاص داده اند. بر پایه این گزارش که به درخواست سازمان ملل متحد انجام شد ۷ کشور از ۱۰ کشور اول خوشبخت دنیا کشورهایی کوچک یا متوسط در غرب اروپا هستند. آمریکا در رده ۱۵ و بعد از مکزیک قرار گرفته است. آلمان رده ۲۶ و قبل از فرانسه را به خود اختصاص داده است. فرانسه رتبه ۲۹ را داراست.

افغانستان و سوریه که دستخوش جنگ و خشونت اند هر دو همراه با هشت کشور آفریقایی در مرتبه های انتهایی این رده بندی قرار گرفته اند. برعکس عراق که سال هاست درگیر جنگ است در جایگاه ۱۱۲ این فهرست و قبل از آفریقای جنوبی، هند، کنیا و بلغارستان قرار دارد. جفری زاکس، مدیر مؤسسه زمین در دانشگاه کلمبیای شهر نیویورک که این گزارش را همراه با جان هلی ول از کانادا و ریچارد لایارد از بریتانیا ارائه داده می گوید: «نه تنها پول، بلکه عدالت، صداقت، اعتماد و سلامت کشوری با مردمی خوشبخت را ایجاد می کند.»

ریچارد لایارد نیز معتقد است که مثبت اندیشی نهادینه شده در دوران کودکی عاملی مهم در میزان سعادت در دوران بزرگسالی خواهد بود. او می گوید: «ما باید سرمایه گذاری در زندگی کودکانمان را زود آغاز کنیم، به گونه ای که آن ها به بزرگسالانی خلاق و سعادتمند تبدیل شوند؛ بزرگسالانی که نقش اجتماعی و اقتصادی خود در جامعه را ایفا کنند.»

سنجش خوشبخت ترین و بدبخت ترین مردم کشورهای جهان برای سومین سال پیاپی توسط بنیاد «راه حل های توسعه پایدار» وابسته به سازمان ملل متحد انجام می گیرد. بر اساس این آمار مشخص شد که شهروندان کشورهای توگو، بنین، بروندی، رواندا و سوریه بدبخت ترین مردم جهان هستند. این مطالعه که با هدف کمک به برنامه های توسعه در دولت های جهان صورت می گیرد، اوضاع ۱۵۸ کشور جهان را مورد بررسی قرار داده است.

بنیاد «راه حل های توسعه پایدار» افزوده است که درآمد سرانه، طول عمر شهروندان، وضعیت فساد و آزادی های اجتماعی را به عنوان عوامل موثر در مطالعه خود در نظر گرفته است. گفتنی است که بنیاد «راه حل های توسعه پایدار» در سال ۲۰۱۲ توسط شماری از دانشگاهیان، مقامات دولتی و بازرگانان بخش خصوصی تاسیس شد. ضریب « خوشبختی» به طور فزاینده ای مورد توجه کشورهای پیشرفته جهان قرار گرفته و آن را به عنوان یک عامل واقعی برای پیشرفت اجتماعی و تحقق اهداف سیاست های عمومی در نظر می گیرند.

منبع: دیپلماسی ایرانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا