خانه ---> جوانان ---> به او عادت کردم ولی می خواهم فراموشش کنم
عادت کردن

به او عادت کردم ولی می خواهم فراموشش کنم

به او عادت کردم ولی می خواهم فراموشش کنم

باعرض سلام و خسته نباشيد. من دختري 18 ساله هستم كه امسال كنكور دارم، اما نمي توانم روی درسهایم تمركز كنم. راستش يک روز يه شماره اشتباهي گرفتم و بخاطرش معذرت خواهي هم كردم، اما طرف مقابل که یک پسر بود ولم نکرد و كم كم با پيام هايي كه مي فرستاد منو وابسته کرد. الان بيشتر حواسم به اونه. پسر خوبيه؛ حتي ازم خواست تا وقتي كه همديگر رو ببينيم از هم خداحافظي كنيم تا من وابستش نشم؛ ولي ديگه دير شده و من بهش عادت كردم. به نظر شما چكار كنم تا كم كم فراموشش كنم.

راهكارهاي فراموش كردن فرد مورد علاقه :
براي فراموش كردن اين موضوع كه بهترين كار براي شماست، عمل به راهكارهاي زير موثر خواهد بود :

1. بايد قبول كنيد كه فراموش كردن فردي كه انسان به او علاقه دارد و دائم ياد او در ذهنش تداعي مي شود، كاري سخت و دشوار است. انسان مثل كامپيوتر يا آدم آهني نيست كه با تغيير يك برنامه، رفتارش تغيير كند. انسان موجودي است پر از عواطف و احساسات و همين احساسات و عواطف هستند كه گاهي اوقات او را در تصميم گيري ها و اجراي برنامه هايش با مشكل مواجه مي سازند. بسياري از اوقات فرد از لحاظ عقلي و منطقي به تصميمي مي رسد، ولي به راحتي نمي تواند آن تصميم را عملي كند. طبيعتاً در مدتي هم كه او را فراموش می كنيد كاملا بر خودتان و فكر و ذهنتان مسلط مي‌شويد و بهتر مي‌توانيد در مورد آينده تان تصميم بگيريد. البته انجام كارهاي مهم و بزرگ بدون تحمل سختي‌ها و مشكلات امكان‌پذير نيست، اما ديري نمي‌پايد كه شهد شيرين پيروزي و موفقيت، خستگي را از تن انسان بيرون مي‌كند.
2. فراموشي فردي كه به او علاقه داشته ايد و دائماً فكر و ذكرتان، ياد او بوده است، نياز به زمان دارد. همانطور كه علاقه به فردي در انسان به تدريج شكل مي گيرد، فراموشي او هم به تدريج رخ مي دهد. نبايد از خودتان انتظار داشته باشيد به راحتي بتوانيد ياد او را از صفحه ذهنتان پاك كنيد. پس عجله نكنيد و مأيوس هم نشويد. يكي از مصاديق صبر و شكيبايي، صبر در سختي هاست. پس بر خودتان مسلط باشيد و باور داشته باشيد كه با توكل بر خدا مي توانيد اين راه را طي كنيد.
3. به جاي انديشيدن به ايشان به اين موضوع بيانديشيد كه اين علاقه كه سرانجامي ندارد، چه سودي دارد؟ مسلما نه تنها سودي ندارد بلكه باعث مي شود فرصت هاي عالي را براي ساختن آينده اي واقعي، از دست بدهيد.
4. روابط اجتماعي و دوستانه بيشتري با هم سن و سالان خود برقرار كنيد.
5. هرگونه ارتباط را با فرد مذكور قطع كنيد (تلفني، مكاتبه‏اي و ملاقات‏هاي رو در رو).
6. از فكر كردن به او و ازدواج تخيّلي با او اجتناب كنيد و هرگاه فكر او به ذهن شما خطور كرد بلا فاصله خود را به فكر ديگري و كار ديگري مشغول كنيد و به خود بگوييد او به فكر ازدواج با من نيست.
7. احتمالاً چند نكته يا ويژگي منفي هم در او يافته‏ايد يا مشاهده كرده‏ايد؛ بنابراين هرگاه ذهنتان به سوي او معطوف شد بلافاصله به ويژگي‏هاي منفي او فكر كنيد و به خود بگوئيد او به خاطر اين اوصاف مناسب و شايسته‏ من نيست.
8. به خودتان تلقين كنيد كه او هيچ علاقه اي به من ندارد و اگر هم احيانا ابراز علاقه كند، علاقه اي دروغين است و قصد سوء استفاده از من را دارد.
9. به خود تلقين كنيد كه «چرا من بايد علاقه و انرژي عاطفي خودم را روي فردي هزينه كنم كه با من ازدواج نمي كند، من بايد اين علاقه ها و عواطف را براي زندگي آينده خود حفظ كنم».
10. با افراد با تجربه، دلسوز و مورد اعتمادتان (بويژه والدين) در اين مورد مشورت كنيد و از تجارب آنها (موفقيت ها و شكست هاي آنها) استفاده كنيد. مطمئنا شكست ها و يا عدم موفقيت هاي آنان را مي توانيد فراروي خود قرار دهيد، تا مجددا آن ها را تجربه نكنيد و دچار حسرت و خسران نشويد.
11. يكي از نعمت هاي خداوند به انسان فراموشي است. شايد خودتان هم ديده باشيد كه وقتی بستگان نزديك شخصي از دنيا مي روند، در روزهاي اول او فكر مي كند كه ديگر دنيا برايش غير قابل تحمل است، ولي به مرور زمان ممكن است روزها بگذرد ولي حتي براي چند ثانيه هم، يادي از آن مرحوم نكند. شما در نهايت بعد از مدتي ايشان را فراموش خواهيد كرد و الان تنها كاري كه مي توانيد بكنيد اين است كه سرعت اين كار را افزايش دهيد تا از ضررهاي روحي، رواني و مادي اين افكار بكاهيد.
12.از لحاظ روان شناسي يكي از علل ايجاد افسردگي در افراد، شكل گيري دلبستگي هاي بيجا بين افراد و سپس گسسته شدن اين دلبستگي است. تحقيقات متعدد هم اين امر را اثبات نموده است. پس قبل از اينكه سروكارتان با قرص هاي آرام بخش و شوك الكتريكي و … بيفتد به فكر سلامت روان خود باشيد و اراده جدي در فراموشي فرد مذكور را پيشه خود كنيد.
13. با توجه و تمركز روي مسائل معنوي به ويژه نماز و شركت در مراسم مذهبي به خود آرامش دهيد.
14. در اولين فرصت اگر خداوند فرد مناسبي را روزيتان نمود و شرايطش را داشتيد و احساس نياز به ازدواج كرديد، ازدواج كنيد و عواطف و علاقه خود را در جهت صحيح هزينه كنيد.
15. باور كنيد حالتان بهتر مي شود اگر از فعاليت هاي مثبت و تقويت كننده و لذت بخشي كه قبل از اين ماجرا برايتان مطرح بود استفاده كنيد و به ورزش ها، كوهنوردي و فعاليت هاي بدني روي بياوريد.
16. هرگاه فكر او به ذهنتان آمد، موضوع يا موضوعات مختلفى را در ذهن يا در دفترچه يادداشت خود داشته باشيد و به سراغ آن‏ها برويد و درباره‏ آن‏ها فكر كنيد.
17. هرگاه متوجه شديد ذهنتان ناخودآگاه به ياد او مشغول شده است، به خود چنين تلقين كنيد و بگوئيد «بس است» و آهسته مشت خودتان را روى ميز يا زمين بزنيد. بدين ترتيب تغيير حالت به وجود آمده، فضاى ذهنى‏تان را تغيير خواهد داد.
18. انجام يك كار مهم و جدي كه در راستاي تحصيلات و رشته درسي تان است را آغاز كنيد. مثلا روي يك موضوع علمي به طوري جدي به تحقيق بپردازيد يا خود را براي مراحل بالاتر تحصيل آماده نماييد.
19. هر روز حداقل ده دقيقه قرآن (با توجه به معنا و ترجمه آن) تلاوت كنيد.
20. با افراد مومن، موفق، با نشاط و اهل كار و فعاليت طرح دوستي بريزيد كه نقش بسيار زيادي در تقويت ايمان و اراده شما دارند.
21. سعي كنيد از بيكاري اجتناب كنيد و خود را با موضوعات مورد علاقه مشغول كنيد. مسائلي مانند مناجات با خدا، مطالعه، ورزش، كارهاي گروهي، كارهاي هنري و … .
22. سعي كنيد از قرار گرفتن در تنهايي اجتناب كنيد مگر در مواقع ضروري. زيرا هنگام تنهايي آن فرد بيشتر در ذهن شما مجسم مي شود و ذهن و دل شما را به خود مشغول مي كند.
23. با مطالعه درباره خداوند و اولياي الهي محبت به خداوند و اوليائش را در خود تقويت كنيد، زيرا كمال واقعي انسان با عشق به خداوند و كمالات معنوي تأمين مي شود و عشق ورزيدن به امور ديگر همه زودگذر و موقتي است.
24.همواره از خداوند بخواهيد كه آنچه موجب خوشبختي و سعادت شماست نصيب و روزي شما كند و آنچه كه خداوند براي شما مقدر فرموده به آن راضي باشيد كه سعادت شما در همان نهفته است و خير و صلاح شما در آن قرار دارد.
25. توكل به خدا  را فراموش نكنيد.

نویسنده : زهرا محمدی

http://www.moshavereh.porsemani.ir/content/%D8%A8%D9%87-%D8%A7%D9%88-%D8%B9%D8%A7%D8%AF%D8%AA-%DA%A9%D8%B1%D8%AF%D9%85-%D9%88%D9%84%DB%8C-%D9%85%DB%8C-%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%87%D9%85-%D9%81%D8%B1%D8%A7%D9%85%D9%88%D8%B4%D8%B4-%DA%A9%D9%86%D9%85

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

تلگرام نوگرا »»» مطالب سایت + عکس + کلیپ + نوشته های کوتاه متنوع + با ما همراه باشید . eslahe@