مقالات

دروازه گناهان چیست؟

دروازه گناهان چیست؟

غفلت از یاد خداوند دروازه گناهان است و هر گاه جوان از ذکر الهی غافل باشد از اصلاح خود نیز غافل خواهد بود آن گونه که خداوند متعال فرموده است:

«‏ وَلَا تَكُونُوا كَالَّذِينَ نَسُوا اللَّهَ فَأَنسَاهُمْ أَنفُسَهُمْ أُوْلَئِكَ هُمُ الْفَاسِقُونَ ‏» (حشر19)

« و همسان كساني نباشيد كه خدا را از ياد بردند ، و خدا هم خودشان را از ياد خودشان برد ! آنان بيرون روندگان ( از حدود شرائع الهي ) و خارج شوندگان ( از دائره ايمان ) هستند» .

هر گاه انسان از اصلاح خود غافل شود زنگ گناه قلبش را فرا می گیرد تا اینکه مهر غفلت بر دلش می خورد و همچون کوزه ای وارونه هر خیر و شر را بیرون می اندازد و حق را باطل و باطل را حق می بیند پس اینطور غفلت راه مستقیمی به سوی گناهان است و دروازه ای باز برای شیطان های انسی و جنی خواهد بود و از این دروازه شیطان بر فرد غافل وارد می شود و او را بازیچه خود قرار داده و فلبش را در اختیار خود گرفته تا اینکه او را در دنیا و آخرت هلاک می کند.

به عنوان مثال فردی اتومبیلی را در اختیار دارد و همیشه از آن استفاده می کند،غافل از اینکه اتومبیل نیاز به تعمیر،تعویض روغن و مراقبت دارد نتیجه چه می شود؟بزودی اتومبیل از کار می افتد و غیر قابل استفاده می شود پس وقتی یک اتومبیل که پیکر آن از آن مشتی آهن تشکیل شده است نیاز به پیگیری،مراقبت و اصلاح دارد،چگونه قلب انسان که از قطعه ای گوشت و خون ترکیب یافته است چطور نیاز به اصلاح وپیگیری ندارد؟بدون تردید قلب نیاز به اصلاح دایم و مراقبت پیوسته دارد و اصلاح قبل با ذکز ویاد الهی میسر می شود و بزرگترین ذکر تلاوت قرآن است که باعث روشنی و شفای قلب می گردد .خداوند متعال فرموده است:

« يَا أَيُّهَا النَّاسُ قَدْ جَاءتْكُم مَّوْعِظَةٌ مِّن رَّبِّكُمْ وَشِفَاء لِّمَا فِي الصُّدُورِ وَهُدًى وَرَحْمَةٌ لِّلْمُؤْمِنِينَ قُلْ بِفَضْلِ اللّهِ وَبِرَحْمَتِهِ فَبِذَلِكَ فَلْيَفْرَحُواْ هُوَ خَيْرٌ مِّمَّا يَجْمَعُونَ»(یونس57-58)

«اي مردمان ! از سوي پروردگارتان براي شما اندرزي ( جهت رهنمود زندگي ) و درماني براي چيزهائي كه در سينه‌ها است ( همچون كفر و نفاق و كينه و ستم و دشمني با حق و حقيقت ) آمده است ( كه قرآن نام دارد ) و هدايت و رحمت براي مؤمنان است گو : به فضل و رحمت خدا – به همين ( نه چيز ديگري ) – بايد مردمان شادمان شوند . اين بهتر از چيزهائي است كه ( از حطام دنيا ) گرد مي‌آورند ( و روي همديگر مي‌گذارند» ) .

متأسفانه بسیاری از جوانان چنین اند که روزهای زیادی بر آنان می گذرد که قرآن را نمی گشاید و تلاوت نمی کنند و یا چند دقیقه ای در مجلس ذکر خدا نمی نشینند تا به کلام خدا و گفته های پیامبر(ص)گوش فرا دهند!!!ولی نمی توانند حتی یک روز ترانه گوش نکنند یا داستانهای عشقی و مجلات ورزشی و هنری و…را مطالعه ننمایند

جوانان عزیز!

اصلاح نفس با غفلت و اشتغال به دنیا و لذت هایش امکان پذیر نیست بلکه با ذکر خدا و حفاظت نفس از شیطان می توان خود را اصلاح کرد.اینهمه ناراحتی،اندوه و بی خوابی به علت غفلت از

 ذکر خداست.چنانکه خداوند می فرماید:

«‏ وَمَنْ أَعْرَضَ عَن ذِكْرِي فَإِنَّ لَهُ مَعِيشَةً ضَنكاً وَنَحْشُرُهُ يَوْمَ الْقِيَامَةِ أَعْمَى ‏ قَالَ رَبِّ لِمَ حَشَرْتَنِي أَعْمَى وَقَدْ كُنتُ بَصِيراً ‏ قَالَ كَذَلِكَ أَتَتْكَ آيَاتُنَا فَنَسِيتَهَا وَكَذَلِكَ الْيَوْمَ تُنسَى ‏»(طه124-126)‏‏

« و هركه از ياد من روي بگرداند ( و از احكام كتابهاي آسماني دوري گزيند ) ، زندگي تنگ ( و سخت و گرفته‌اي ) خواهد داشخواهد گفت : پروردگارا ! چرا مرا نابينا ( برانگيخته‌اي و به عرصه قيامت گسيل داشته و در آنجا ) جمع آورده‌اي‌ ؟ من كه قبلاً ( در دنيا ) بينا بوده‌ام .ت‌ ؛  ( چون نه به قسمت و نصيب خدادادي قانع خواهد شد ، و نه تسليم قضا و قدر الهي خواهد گشت ) و روز رستاخيز او را نابينا ( به عرصه قيامت گسيل و با ديگران در آنجا ) گرد مي‌آوريم‏ ( خدا ) مي‌گويد : همين است ( كه هست و بچش نتيجه نافرماني را ) . آيات ( كتابهاي آسماني ، و دلائل هدايتِ جهانيِ ) من به تو رسيد و تو آنها را ناديده گرفتي‌ ؛ همان گونه هم تو امروز ناديده گرفته مي‌شوي ( و بي‌نام و نشان در آتش رها مي‌گردي ) . ‏

جوانان عزیز!

یقینا"حسرت روزهای از دست رفته را خواهید خورد،و پشیمان خواهید شد.همچنین برای مجالسی که با غیبت و تماشای فیلم های مبتذل گذرانده اید حسرت خواهید خورد.رسول اکرم (ص)فرمودند:

«ما اجتمع قوم فتفرقوا عن غیر ذکر الله الا کانما تفرقوا عن جیفة حمار و کان ذلک المجلس علیهم حسرة»

«گروهی از مردم که در جایی جمع شوند و در آنجا به غیر از ذکر خدا مشغول شوند وقتی از مجلس خود برخیزند گویا از لاشه خری برخاسته اند و این مجلس در روز قیامت برای آنها باعث حسرت خواهد بود.»

یا غافلا عن صروف الدهر فی سنه             و الدهر یوقظ فی الایات و العبر

ای کسیکه که از حوادث زمانه غافل هستی  در حالی که حوادث زمانه بیانگر نشانه ها و باعث عبرتهای فراوانی اند.

ار غب بنفسک عما سوف تترکه               فعل البیب اخی التحقیق و النظر

به آنچه که آن را رها خواهی کرد بی علاقه باش زیرا برادرم!عاقل جز تحقیق و اندیشه کاری ندارد.

ماذا من دار الفنا و من                          عمر یمر کمر الریح بالبصر

چه سود از این دنیا که دار فنا است و از عمری که همچون باد سپری می شود

فا مهد لنفسک فالساعات فانیه             و العمر منتقص و الموت فی الاثر

خودت را آماده کن لحظه ها سپری می شوند و عمر کم می شود و مرگ در جستجو است.

از رسول اکرم (ص)روایت شده است که:

مثل الذی یذکر ربه و الذی لا یذکر ربه مثل الحی و المیت

(مثال کسی که پروردگارش را یاد می کندو کسی که پروردگارش را یاد نمی کندمانند مرده و زنده است)

یعنی کسانی که خدا را ذکر می کنند زنده اند و کسانی که از ذکر خداوند غافل اند،گر چه ظاهرا"زنده به نظر می رسند ولی در واقع مرده ای بیش نیستند با خدایا!ایمان را برای ما محبوب قرار ده و آن را در قلبهایمان زینت ده و کفر،فساد و گناه را در انظار ما ناپسند و منفور بگردان و ما را از هدایت یافتگان قرار ده.

————————————————————–

منبع:درد دلی با جوانان

تألیف:خالد الدایل

ترجمه:محمد گل گمشادزهی

ناشر: انتشارات حرمین

سال و نوبت چاپ:اول تابستان 1382

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا