خبر های جدید

احتمال تمدید ریاست جمهوری السیسی تا ۶ سال قوت گرفت

 احتمال تمدید ریاست جمهوری السیسی تا ۶ سال قوت گرفت

هماهنگ کننده ائتلاف «حمایت از دولت مصر» از حزب «فی حب مصر» که بیشترین کرسی پارلمان را کسب کرده است، از امکان تعدیل برخی مواد قانون اساسی از جمله تمدید دوره ریاست جمهوری تا ۶ سال خبر داد. سرلشگر «سامح سیف الیزل» گفت که احتمال بررسی تعدیل برخی مواد قانون اساسی از جمله خواسته برخی از نمایندگان در خصوص تمدید دوره ریاست جمهوری از ۴ سال تا ۶ سال وجود دارد.

بر اساس این گزارش، الیزل طی اظهاراتی در برنامه «یحدث فی مصر» که از شبکه ام بی سی مصر پخش می شود، تصریح کرد: قانون اساسی هنوز به طور کامل اجرا نشده است و امکان بررسی تعدیل آن وجود دارد. ماده ۱۴۰ قانون اساسی مصر تاکید دارد که رئیس جمهور به مدت ۴ سال انتخاب می شود که این مدت از آخرین روز پایان دوره رئیس جمهور قبلی آغاز می شود و انتخاب مجدد وی تنها برای یکبار جایز است.

از سوی دیگر «توفیق عکاشه» از نمایندگان پارلمان هفته گذشته طی اظهاراتی در جمع خبرنگاران گفت: ۱۲ ماده قانون اساسی از جمله ماده مربوط به دوره ریاست جمهوری نیاز به تعدیل دارد و از دیدگاه من ضروری است که این ماده تعدیل و به دو دوره متوالی به مدت ۶ سال تبدیل شود.

الیزل همچنین با اشاره به انتقادات اخیر از ائتلاف «حمایت از دولت مصر» گفت: در جهان هیچ پارلمانی بدون اکثریت وجود ندارد و در همه پارلمان های جهان ائتلاف هایی تشکیل می شود. وی افزود که نزدیک به ۴۰۰ نماینده و ۵ حزب با پیوستن به این ائتلاف موافقت کرده اند که عبارتند از: مستقبل وطن، الشعب الجمهوری، المؤتمر، الوفد و حماه وطن.

این در حالی است که«شهاب وجیه»  سخنگوی رسمی حزب «المصریین الاحرار» اعلام کرد که این حزب به ائتلاف «حمایت از دولت مصر» که سرلشگر «سامح سیف الیزل» هماهنگ کننده فهرست «فی حب مصر» (به عشق مصر) اعلام کرده است، نخواهد پیوست.

وی اظهار داشت که هیچ مذاکره ای با ما در این باره صورت نگرفته و هیچ تماس رسمی برای پیوستن به این ائتلاف دریافت نکرده ایم.

وجیه اظهار داشت: متاسفانه برخی ها به همان روش قدیمی می اندیشند و سعی دارند یک حزب یا ائتلاف در داخل پارلمان وجود داشته و همه اعضای آن با هر قانونی به اتفاق آراء موافقت کنند در حالیکه ما امیدوار بودیم که این بار در داخل پارلمان احزاب متعدد با برنامه های مختلف را ببینیم.

وی در ادامه نسبت به تشکیل ائتلاف «حمایت از دولت مصر» هشدار داد و گفت که این روش به فاجعه منتهی خواهد شد زیرا ما با پارلمانی مواجه می شویم که بیشتر اعضای آن به این ائتلاف پیوسته اند و اگر چنین ائتلافی تشکیل شود و اشتباهی از آن سر بزند در آن صورت ملت علیه دولت به خصوص عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر خشمگین خواهند شد.

http://www.tasnimnews.com/fa/news/1394/09/24/943909

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا