خبر های جدید

تشدید سرکوب مخالفان السیسی در مصر

در آستانه سالگرد انقلاب مصر نمایان شد؛
تشدید سرکوب مخالفان السیسی در مصر

در حالی که کمتر از یک‌ماه به فرارسیدن سالروز انقلاب ۲۵ ژانویه مصر باقی نمانده است، نیروهای امنیتی این کشور در چند روز گذشته تعدادی از معارضان از جمله رهبران جنبش‌های سیاسی را به دلیل فراخوان برای تظاهرات در این روز دستگیر کردند.
فراخوان معارضان نظام مصر برای تظاهرات در سالروز ۲۵ ژانویه (سرنگونی حسنی مبارک) موجب شده است که این نظام به ریاست عبدالفتاح السیسی از بیم تکرار سناریوی حوادثی که منجر به سرنگونی مبارک شد، در حالتی از ترس و نگرانی به سر ببرد، به خاطر همین تلاش دارد هرگونه تحرک مردمی علیه خود را در نطفه و پیش از آغاز خفه کند.

بعد از ریزش هواداران السیسی به دلیل اوضاع بد اقتصادی و عملکرد بد اقتصادی دولت و تورم و رسیدن گزارشهایی به وی مبنی مبنی بر اینکه محبوبیتش به شدت کاهش یافته است، وی خود را در تنگنا می بیند.

پنجمین سالروز سرنگونی حسنی مبارک در حالی فرا می‌رسد که نظام مصر با بحران‌های پی در پی مربوط به سد النهضه، شکست امنیتی، عدم توانایی در مختومه کردن پرونده سینا، خشم مردم و دیگر مشکلات مواجه است، لذا السیسی برای ایجاد رعب و وحشت در بین شهروندان مصری با هدف بازداشتن آنها از آمدن به خیابانها در سالروز پیروزی انقلاب ۲۵ ژانویه، به دستگاههای امنیتی متوسل شده است.

السیسی دست دستگاه‌های امنیتی به ‌ویژه دستگاه امنیت ملی برای دستگیری گسترده معارضان در تعدادی از استانها به ویژه جوانانی که قادر به جمع کردن مردم و رهبری تظاهرات هستند باز گذاشته است. در همین راستا نیروهای امنیتی طی چند روز گذشته به قهوه خانه ها و منازل شهروندان در منطقه “وسط البلد” یورش برده و تعدادی از  رهبران جنبش‌های سیاسی از جمله ۶ آوریل را دستگیر کردند.

اسامی این دستگیر شدگان عبارتند از “محمد نبیل عبدالسلام”، «شریف الروبی»، «أیمن أسامه»، «محمد هشام» دادستانی به بازداشت شدگان اتهاماتی همچون عضویت در یک تشکل غیر قانونی، رهبری و دعوت به تظاهرات داده است. این دستگیری ها در پی فراخوان برای تظاهرات در ۲۵ ژانویه صورت گرفته است و این در حالی است که همه خواستار  عفو جوانان انقلاب در زندانها و بازداشت شدگان در مسائل مرتبط با حوادث انقلاب هستند.

منبع: خبرگزاری تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا