خبر های جدید

مفاد توافق ترکیه و روسیه در خصوص آتش‌بس در سوریه

مفاد توافق ترکیه و روسیه در خصوص آتش‌بس در سوریه

شبکه خبری اسکای نیوز از دست یابی به مفاد توافق روسیه و ترکیه در خصوص آتش بس در سوریه خبر داد. این دو کشور روز سه شنبه به توافقی در این خصوص قبل از اعلام آن به طرف‌های موثر در پرونده سوریه دست یافتند.

بر اساس این پیش نویس اجرای آتش بس فراگیر در سوریه به جز مناطق تحت سیطره گروه تروریستی داعش پیشنهاد و تاکید شده که ترکیه باید پایبندی مخالفان به این توافق نامه را تضمین کند و در سوی دیگر روسیه نیز باید پایبندی دولت سوریه و هم پیمانان آن را در خصوص توقف کامل حملات هوایی و توپخانه‌ای تضمین کند. همچنین روسیه و ترکیه باید تضمین کنند که دو طرف درگیر مناطق جدید را تحت تسلط خود در نیاورند و مذاکرات بعد از گذشت یک ماه از اجرای آتش بس آغاز شود. دو کشور همچنین باید ارسال کمک‌های بشردوستانه به تمام مناطق تحت محاصره در سوریه را تضمین کنند.

پیشتر وزارت خارجه روسیه اعلام کرده بود که استفان دیمیستورا فرستاده سازمان ملل به سوریه از تلاش‌های روسیه، ترکیه و ایران در خصوص توقف آتش بس حمایت می‌کند.

این در حالیست که خبرگزاری رویترز از وجود یک طرح برای ایجاد برخی مناطق غیر رسمی در سوریه در چهارچوب توافق میان روسیه، ترکیه و ایران خبر داد. این خبرگزاری اعلام کرد که طرح مذکور در حال حاضر به هماهنگی میان مسئولان سوری و مخالفان و آمریکا و کشورهای حوزه خلیج فارس نیاز دارد. بر اساس این طرح مناطق خودگردان در چارچوب یک نظام فدرالی به ریاست بشار اسد رئیس جمهور کنونی سوریه ایجاد می‌شود.

بشار اسد بر اساس این طرح در منصب خود تا پایان دوره ریاستش و اجرای انتخابات ریاست جمهوری باقی خواهد ماند. امنیت وی و خانواده‌اش نیز باید تامین شود.

رئیس شورای روسیه در امور بین الملل عنوان داشت که دستیابی به یک توافق نهایی راحت نیست اما مواضع تغییر کرده است. اسامی تعدادی از نامزدهای احتمالی برای جانشینی اسد بررسی شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا