به کانال تلگرامی نوگرا بپیوندید»»» @eslahe کانال نوگرا @eslahe
مقالات

ارتباط (لا اله الا الله) با واستغفر لذنبك …

ارتباط (لا اله الا الله) با واستغفر لذنبك …

نويسنده: عائض القرني / ترجمه: عثمان مرادي

بزرگترين عمل و بزرگترين مسئوليت در دنيا اين است كه بداني، با زبان اقرار و با قلب تصديق كني كه هيچ معبودي به حق جز خدا وجود ندارد و در عمل بايد ثابت كني كه فقط مطيع او هستي  و به يگانگي و يكتايي او اقرار كني …

خداوند متعال آدميزاد را آفريده است تا به آنها اثبات كند كه هيچ معبودي جز (الله) وجود ندارد، و كتابهاي آسماني را براي اجراي (لا اله الا الله) و پيامبران را براي دعوت به سوي (لا اله الا الله) ارسال كرده است.

هر چند قبل از دعوت انبياء (لا اله الا الله) وجود داشته و پيش از فرمان (لا اله الا الله) به عنوان حق شناخته شده بود.

سرآغاز راه كسي كه خواهان زندگي خوب و سعادتمند و پاياني خوش در اين دنيا، و جاودانگي و ماندگاري در بهشت است، همين شعار والا و جاودانه است با تمام معاني آن كه خداوند مي خواهد در زندگي بندگانش اجرا شود، از لوازم اين كلمه طيبه اقرار كردن بدان همراه با يقين كامل بدون شك و ترديد و خوشنودي حقيقي بدون وجود خشم و بيزاري و كينه و بدون آميخته كردن به دورغ.

اجراي لوازم آن بدون سرپيچي و دعوت به سوي آن بدون خستگي، دوري از نواقص و اجتناب از چيزهايي كه با آن منافات دارند و يا مانعي در راه آن هستند مثل: (شرك- ريا – بدعت و…) تا به سبب آن خوشبختي دنيا و آخرت را به دست بياوري.

اين آيه­ي مبارك ((فا علم انه لا اله الا الله و استغفر لذنبك)) بر پيامبر (ص) نازل شد، كه اولين داعي به سوي (لا اله الا الله) بود، تا الگو و اسوه­ي مردم باشد، همچنين الگويي نمونه براي بشريت باشد الگويي در زمينه شناخت رازهاي اين پيام  و دانستن اهداف آن، كه پرسود ترين آنها شناخت كلمه­ي (لا اله الا الله) است كه هر باور و عقيده­اي و هر رفتار و گفتاري در دين از (لا اله الا الله) نشأت ميگرد، از اين آيه چنين برداشت مي­شود كه كلمه (لا اله الا الله) دروازه­ي اديان و راه سعادت و سرفرازي انسانهاست، زيرا خداوند جل جلاله صاحب تمام صفات كمال و زيبايي و عظمت است، از اين رو بر ماست كه فقط مطيع فرامين او باشيم (لا اله الا الله)، و وجود ما انسانها آلوده به گناه و معصيت مي­باشد و عيب و نقص از صفات ما بشمار مي­رود، پس بر ما واجب است كه توبه و استغفار كنيم، به همين دليل بعد از كلمه (لا اله الا الله)، واستغفر لذنبك آمده است.

بي گمان خداوند خالق، روزي رسان و شايسته هر نوع پرستشي است، بنده نيز مخلوق، و گيرنده روزي  و نيازمند به آب و غذاست،از اينرو بر اوست كه هرگاه مرتكب گناه و عصيان شد استغفار كند.

ميان (لا اله الا الله) و استغفر لذنبك ارتباط همه جانبه­اي وجود دارد، همانگونه كه بين خداوندي قادر ،غني، پايدار، بي همتا، بخشنده و بنده­اي ضعيف و فاني ارتباط وجود دارد، هر نوع نيكي، كمك، بخشش، اطميناني از طرف خداوند است و لازم است كه بدان اعتراف كنيم و بگوييم (لا اله الا الله). هر نقص و عيبي و هر نوع طغيان و تجاوزي از طرف ماست، كه بايد بگوييم استغفرالله. همانگونه كه در حديث شريف آمده است: (و أبوء بنعمتك بذنبي) نعمات از طرف خدايي است كه هيچ معبودي جز او نيست و گناه از طرف بندگان است كه با توبه كردن و يكتاپرستي سرفراز مي­گردند.

يكتايي حق خداوندِ پروردگار است، زيرا او در ربوبيت، اسماء و صفات و افعال تنهاي تنهاست، توبه و استغفار دروازه­ي نجات بندگان است كه شيطان آنها را دچار غفلت كرده و خود را فريب مي­دهند، كساني كه اسير شهوات و غرق در گناه و معصيت هستند، ازينرو لازم است كه راز همدم بودن (لا اله الا الله و استغفار) را بدانيم. كه در چند جاي قرآن و حديث آمده:

(فاستقيموا اليه و استغفروه)، (لا اله الا انت سبحانك اني كنت من الضالمين.)

و در حديث آمده:

(شيطان يقول: أهلكت العباد بالذنوب و أهلكوني بلا اله الا الله و الاستغفار.)

شيطان گفته است: بندگان را با گناه و معصيت از بين برده­ام، اما آنها با (لا اله الا الله) و استغفرالله من را از بين مي­برند.

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا
بستن