خبر های جدید

سخنان شنیدنی همسر خیرات الشاطر نامزد اخوانی مصر

سخنان شنیدنی همسر خیرات الشاطر نامزد اخوانی مصر

زنى كه ممكن است بانوى اول مصر پس از تحولات اخير اين كشور شود، از شوهر خود با عبارات "هوادار تك همسرى" و "موافق كشف حجاب چهره ى زنان" ياد مى كند، اما خود بر پوشش چهره ى خويش اصرار دارد.

در پى اعلام خيرت الشاطر از سوى "اخوان المسلمين" به عنوان كانديداى رياست جمهورى مصر، همسرش حاج خانم عزّه، مورد اهتمام و توجه رسانه ها قرار گرفت، زيرا همه كنجكاو شدند اگر رئيس جمهورى آينده ى مصر، شخصيتى از اخوان المسلمين باشد، چه زنى و با چه خصوصياتى به عنوان بانوى اول اين كشور وارد كاخ رياست جمهورى مصر مى شود؟

در ابتدا كاشف به عمل آمد كه رئيس جمهورى احتمالى آينده ى مصر تنها يك زن دارد و اين زن هم برايش دو پسر و 8 دختر آورده است و آنان 16 نوه دارند. سه تن از دختران حاج خانم مثل او نقاب يا برقع بر چهره مى كنند.

خيرت الشاطر نامزد اخوان، تا همين چندى پيش در زندان بود و پس از سقوط حسنى مبارك، براى معالجات پزشكى از زندان مرخص شد. براى همين است كه در پى نامزد شدن از سوى "اخوان المسلمين"، شوراى فرماندهى نظامى مصر كه امور اين كشور را اداره مى كند، مجبور شد برايش عفو ويژه صادر كند تا امكان مشاركت در مبارزات انتخاباتى را بدهد.

خانم عزّه يا عزّت احمد التوفيق كه اكنون 60 ساله است، مثل شوهرش تحصيلكرده ى رشته ى مهندسى راه و ساختمان است. اما شوهرش خيرت الشاطر در طول زندگى مشترك غالباً در زندان بوده است و اين بانو نيز بجاى اختلاط با مردان در كارهاى عمرانى، به فعاليت هاى اجتماعى و اعمال خيريه پرداخته است.

اين دو در سال 1974 باهم ازدواج كرده اند. خانم عزّه از شمال منطقه ى صعيد مصر است. مصريها خود، كشورشان را حداقل به دو يا سه بافت اجتماعى متفاوت تقسيم مى كنند كه عبارتند از: صعديها با بى آلايشى و صفاى خاصشان، شماليها با مدنيت و پيچيدگى روابطشان و اهالى سينا با زندگى نيمه بدوى شان. اخوان المسلمين در مناطق شمالى و ساحلى با قبطيان، دموكراتها، چپ ها، ليبرالها و ملى گرايان در رقابت اند و غالباً به دو شق ديگر جامعه ى مصر براى كسب قدرت اميد بسته اند.

حاج خانم عزّه مى گويد: شوهر من مانند اغلب اخوانى ها حجاب چهره را مانع فعاليت تبليغى دينى مى داند، لذا با آن چندان موافق نيست. ولى من در كشورهاى سعودى و يمن كه بوده ام به اين پوشش عادت كرده ام. همسرم هم كه در زندان بود، من احساس راحتى بيشترى با حجاب داشته ام.

اين زن زمانى كه در بريطانيا بود، و نيز در بخشى از زندگى اش در مصر حجاب چهره را برداشته بود.

وى مى گويد: اغلب خواستگاران دخترم براى خواستگارى به نزد شوهرم در زندان رفته اند و بعضى از دخترانم درسهايشان را با پدرشان در ملاقاتها مرور مى كردند.

منبع : العربیه

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا