خبر های جدید

مصاحبه با اسیر برغوتی از اسرای فلسطینی

اسير برغوثی در گفتگو با مركز اطلاع رسانی فلسطين

به اعتصاب غذا تا شهادت یا تحقق خواسته هایمان ادامه می دهیم.

كرانه باختری ـ مركز اطلاع رسانی فلسطين

 

فرمانده اسير گردان های شهيد عز الدين قسام ضمن تاكيد بر اينكه در مورد اعتصاب غذای اسرای محبوس در سلول های انفرادی راه حل ميانه ای وجود ندارد، خاطر نشان كرد كه اين اسرا تا زمان دست يابی به تمامی خواسته های عادلانه و مشروع خود، به اعتصاب غذا ادامه خواهند داد.

"عبدالله برغوثي" که صبح روز چهارشنبه 25/4/2012 به شکل خاصی موفق به گفتگو با مركز اطلاع رسانی فلسطين در سلول انفرادی اش شد، تصريح كرد: ما شيرمردان قسام و مبارزان ابو علی مصطفی هستيم، به همين خاطر به هيچ وجه به راه حل ميانه تن نمی دهيم. من خدای بزرگ و قرآن را گواه می گيرم كه شهادت و مرگ در راه خدا برای من خوشايند تر از اين است كه اجازه دهم يك صهيونيست بر من يا بر برادران قهرمانم كه در سلول های انفرادی محبوس هستند، غلبه كند.

برغوثی در مورد وضعيت سلامتی و روحيه اش ضمن بيان اينكه از وضعيت خوبی برخوردار است، اظهار داشت: خدا را شاهد می گيرم كه از روز اولی كه دست به اعتصاب غذا زدم تا به امروز كه سيزدهمين روز اعتصاب غذای من است، هرگز احساس گرسنگی و ضعف نكرده ام و اين را مرهون ياری خداوند و دعاهای برادران مخلصم می دانم. اما در مورد روحيه ام بايد بگويم كه من شخصی متعهد به عقايدم هستم كه هرگز آن را نه تغيير داده و نه خواهم فروخت.

وی هچنين طی پيامی به گروه های مقاومت خاطر نشان كرد: «ما نه همبستگی شما را می خواهيم و نه راهپيمايی ها و جشنواره ها. 6 ماه از اجرای قرارداد مبادله اسرا گذشت. اميدوارم 6 يا 12 سال ديگر در انتظار قرارداد مبادله ای جديد نمانيم. ای دلاور مردان مسلح، سلاح های خود را به دست گيريد و نظامیان صهیونیست را اسیر کنید.»

در زير متن كامل مصاحبه از نگاه خوانندگان می گذرد:

در ابتدا بفرماييد كه وضعيت سلامت و روحيه شما چگونه است؟

خدا گواه است كه من از دور اول اعتصاب غذا تا به امروز كه سيزدهمين روز اعتصاب غذايم است، هرگز احساس ضعف و گرسنگی نكرده ام و اين را مرهون ياری خداوند و دعاهای برادران مخلصم می دانم. اما در مورد روحيه ام بايد بگويم كه من شخصی متعهد به عقايدم هستم كه هرگز آن را نه تغيير داده و نه خواهم فروخت.

در كل عقيده من اين است كه يا به شهادت می رسم يا پبروز خواهم شد، به همين خاطر با اطمينان می گويم كه نتيجه اعتصاب غذايم يكی از اين دو سعادت ذكر شده خواهد بود. روحيه من بسيار خوب است و تنها خواسته من از شما دعای خير است.

زندانبانان صهيونيست چه واكنشی در مقابل اعتصاب غذای شما داشتند. آيا سعی در چانه زنی با شما داشتند يا اينكه شما را تحت فشار قرار دادند؟

اداره زندان صهيونيستی از روز اول و حتی از اولين ساعت اعتصاب غذايم، همواره با من در ارتباط بوده و پيشنهادهای پوچ و دروغين زيادی را به من ارائه داد كه من به طور قاطع با پيشنهادهای آنان مخالفت كرده و اعلام نمودم كه تا زمان آزادی از سلول انفرادی و ديدار با خانواده ام اعتصاب غذايم را ادامه خواهم داد يا اينكه بالاخره شربت شهادت را سر می كشم.

 من با حبس در سلول انفرادی كه شبيه قبر و حتی بدتر از آن بوده،‌ ديگری رغبتی به زندگی دنيوی ندارم. در طول 13 روزی كه دست به اعتصاب غذا زده ام، چهار مرتبه اتاق من تغيير كرده است كه آخرين مورد آن بامداد 24/4/2012 بود كه به يك سلول مملو از مدفوع كه بوی بسيار بد و نامطبوعی داشت، منتقل شدم. من با خنده وارد آن شدم و پس از چندين ساعت آن را كاملا تميز كردم تا بتوانم نماز صبح را در آن به جای آورم و در آنجا مشغول به خواندن قرآن شوم، زيرا من طبق عادت هر روز پس از نماز صبح قرآن می خوانم. صهيونيست ها همواره چانه می زنند و من را تحت فشار قرار می دهند، ولی من ثابت می مانم، چرا كه من فرزند سرزمين آويشن و زيتونم.

 

شما چه نقشی در رهبری اعتصاب غذا داريد، حال آنكه شما قبل از اينكه ديگر اسرا به شما ملحق شوند، به طور فردی دست به اعتصاب غذا زديد؟

من هيچ وجه نقشی در رهبری اعتصاب غذا ندارم. دليل اين امر اين است كه نمی خواهم كسی تبعات تصميمات من را به دوش بكشد. من همانگونه كه قبلا نيز اشاره كردم، موافق چانه زنی و طفره رفتن نيستم و اين بدين معنی است كه اعتصاب غذا طولانی خواهد بود و به شهادت من منجر خواهد شد و برای اينكه خداوند مرا در مورد هيچ كس كه با من دست به اعتصاب غذا زده يا به شهادت رسيده بازخواست ننمايد، نمی خواهم كه كسی سختی های اين اعتصاب را همراه من به دوش بكشد.

من عمدا به طور فردی دست به اعتصاب غذا زدم و پس از آنكه تمامی اسرا دست از اعتصاب غذا كشيدند، من نيز به طور فردی به آن پايان خواهم داد. اما در مرحله وسط يعنی ميان و پايان اعتصاب غذا، هر كه به اين كار مبادرت ورزد، ما از او تشكر و قدردانی می كنيم و هر كه نيز به اين كار تن ندهد، باز او را دوست داريم و از او تشكر می كنيم.

 

آيا امكان دارد كه در مذاكرات با اداره زندان صهيونيستی به راه حل ميانه ای دست يابيد يا اينكه شما خواهان تحقق كامل خواسته هايتان هستيد، به ويژه اينكه برخی نسبت به نيت های رژيم صهيونيستی به تشديد جنايت های خود در داخل زندان های هشدار می دهند؟

من و ديگر اسرای محبوس در سلول های انفرادی تا زمان تحقق تمامی خواسته های عادلانه و مشروعمان به اعتصاب غذای خود ادامه می دهيم. ما شيرمردان قسام هستيم و به هيچ شيوه ای به راه حلی ميانه راضی نخواهيم شد. من خدای بزرگ و قرآن را گواه می گيرم كه شهادت و مرگ در راه خدا برای من خوشايند تر از اين است كه اجازه دهم يك صهيونيست بر من يا بر برادران قهرمانم كه در سلول های انفرادی محبوس هستند، غلبه كند.

ما مردان عرصه نبرد و مبارزان سلاح به دستيم و همچنان در سلول های انفرادی باقی خواهيم ماند و اطمينان داريم كه خدا با ماست، چرا كه قصد و نيت ما تنها كسب رضايت خدايمان است و بس.

 

تلاش های مردمی و رسمی در فلسطين و كشورهای عربی در قبال مساله اسرا را چگونه ارزيابی می كنيد؟

من از تاريخ 12/4/2012 در سلول انفرادی "عقاب" محبوس هستم و متاسفانه به هيچ شيوه ای در جريان تلاش ها و اقدامات مردمی و رسمی در فلسطين و كشورهای عربی در راستای آزادی اسرا نبوده ام، ولی می توانم با حدس و گمان جواب بدهم، زيرا حدس های من هرگز اشتباه از آب درنمی آيد. بايد بگويم كه كشورهای عربی برخورد مثبتی با اين مساله خواهند داشت و به زودی ملت های عربی و رهبران آزاده انقلاب های عربی با هرچه كه در توان دارند، به ياری اسرای محبوس در زندان های صهيونيستی خواهند شتافت. اما در كشورهايی كه هنوز استبداد و ديكتاتوری حاكم است، من اطمينان دارم كه فريادهای حمايت از اسرا سركوب خواهد شد و در آنجا يادی از فلسطين و آرمان آن و اسرا نخواهد شد. مبارزات ما بخاطر حفظ كرامت و شرافت و سربلندی امت اسلامی است، بنابراين هر فرد عرب و مسلمان آزاده ای از اين جهت كه يكی از وظايف دينی اش خواهد بود، به زودی به حمايت از مساله اسرا و فلسطين بر می خيزد.

 

چه پیامی برای برادران اسيرت كه دست به اعتصاب غذا زده اند، دارید؟

به برادران مومن خود می گويم، اعتصاب غذای خود را ادامه دهيد، چرا كه هدف من و شما شهادت يا پيروزی است، به راه حل های ميانه و چانه زنی ها و وعده های پوچ و توخالی تن ندهيد. ای رادمردان فلسطين، من قبل از شما به اعتصاب غذا مبادرت ورزيدم و پس از تحقق تمامی خواسته هايتان، آخرين نفر خواهم بود كه از اعتصاب غذا دست خواهم كشيد.

 

پيام شما به گروه های مقاومت در كرانه باختری و نوار غزه:

به گروه های مقاومت می گويم كه ما نه خواهان اعلام همبستگی شما هستيم نه برپايی مراسم ها و برگزاری راهپيمايی ها. من آن مبارز قسامی را دوست دارم كه همانند يحيی عياش به جای حرف زدن، در پی عمل است، ما خواهان همچين كاری هستيم. اكنون 6 ماه از اجرای قرارداد مبادله اسرا می گذرد. اميدوارم 6 يا 12 سال ديگر در انتظار قرارداد مبادله ای جديد نمانيم. ای دلاور مردان مسلح، سلاح های خود را به دست گيريد و نظامیان صهیونیست را اسیر کنید و ما را در مقابل آزادی آنها آزاد کنید. تو را به خدا دست از شعارهای توخالی برداريد. ای برادران مبارز و ای دلير مردان امت عربی و اسلامي، بدانيد كه ما بعد از خدا چشم اميدمان تنها به شما خواهد بود.

 

پيام شما به ملت فلسطين چیست؟

پيام من به ملت فلسطين اين است كه زندگی در پرتو ذلت و خواری ديگر بس است. ای ملت عظيم فلسطين، برخيز و اشغالگری را از ريشه بركن. سلام و درود من نثار تمامی فلسطينيان مسلمان و مسيحی در تمامی نقاط جهان بايد، همچنين سلام و درود من نثار آنان كه ملت فلسطين را دوست دارند و برای آنان آروزی خير و بركت و زندگی شرافتمندانه دارند.

در پايان از مركز اطلاع رسانی فلسطين به خاطر برقراری ارتباط تشكر می كنم و اميدوارم اين تماس ها و ارتباط ها در آينده نيز ادامه داشته باشد.

 

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا