مقالات

متن سخنرانی محمد مرسی در اجلاس تهران

محمد مرسیمتن سخنرانی محمد مرسی در اجلاس تهران

دکتر محمد مرسی سخنان خود را اینگونه آغاز کرد:

با سپاس و ستایش از خداوند و درود و سلام به اهل البیت پیامبر و همه یاران  او به ویژه بزرگان دین ما ابوبکر،عمر،عثمان و علی (رضی الله عنهم)

ایشان پس از تشکر از میزبانی ایران برای برپایی کنفرانس غیر متعهدها و گزارشی از فعالیت‌های دور قبل این نهاد جهانی در بخش‌هایی از سخنان خود اظهار داشتند:

پیشگیری از ادامه خون ریزی در سوریه مسئولیت أخلاقی، سیاسی و استراتژیک همه ماست، ما باید از مردم سوریه در برابر نظامی‌ستمگر که مشروعیت خود را از دست داده است دفاع کنیم! من از مخالفان دولت سوریه می‌خواهم که  صفوف خود را در برابر نظام متحدتر کنند.

دکتر مرسی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: ما باید به دنبال آینده ای شکوفا برای سوریه باشیم و همبستگی خود را با یک نظام دموکراتیک که برآورده کننده نیاز مردم سوریه باشد اعلام کنیم.

 

رییس جمهور مصر خاطر نشان کرد: در این زمینه ابتکار عملی را در اجلاس مکه نیز اعلام کردیم که طرف‌های مختلف راه حل مناسبی را برای خروج از بحران پیدا کنند.

وی تاکید کرد: خونریزی سوریه به گردن همه ماست و همه ما باید درک کنیم که صاحبان خون امکان ندارد جز از طریق یک دخالت کارآمد از طرف همه ماست متوقف شود.

ما باید امیدوار باشیم در به خواسته‌های مشروع مردم سوریه توجه شود، ما مخالف دخالت نظامی‌دیگران در آن کشور هستیم، و نباید اجازه داد که جنگ در سوریه صورت فرقه ای پیدا کند! این وظیفه ما و خط و مشی سیاسی ماست.

 

وی افزود: ما کاملا آماده هستیم که با همه طرف‌ها برای جلوگیری از خونریزی همراهی کنیم تا بتوانیم سوریه جدیدی بسازیم که وارد مرحله سازندگی شود.

لازم به یاد آوری است که هیئت سوری به عنوان اعتراض به سخنان رییس جمهور مصر سالن کنفرانس ترک کردند و او را به تشویق خونریزی در سوریه متهم نمودند.

دکتر مرسی همچنین با انتقاد از حق وتو در سازمان ملل خواستار اصلاح ساختار شورای امنیت شد.

رئیس جمهور مصر تاکید کرد: دولت مستقل فلسطین باید در سازمان ملل به رسمیت شناخته شود.

 

رئیس جمهور مصر در مراسم شانزدهمین اجلاس سران عدم تعهد با اشاره به اینکه مسئله فلسطین از ابتدا در راس اولویت‌های عدم تعهد بوده است، گفت: ما امروز می‌خواهیم حمایت و پشتیبانی سیاسی خود را از ملت فلسطین ادامه دهیم تا فلسطینی‌ها بتوانند فرزندان خود را در داخل این کشور داشته باشند.

 

وی با اشاره به اینکه سایر حمایت‌های خود را از فلسطین ادامه می‌دهیم، بیان کرد: این حمایت‌ها ادامه پیدا خواهد کرد تا دولت مستقل فلسطین در سازمان ملل به عنوان یک کشور عضو شناخته شود و بتواند در این سازمان خواسته‌های ملت فلسطین را فراهم کند و زندانیان فلسطین آزاد شوند و به آنها بر اساس حقوق بشر و عرف برخورد شود.

 

دکتر مرسی افزود: انسانها باید در سرزمین خود آزاد باشند و هیچ قید و بندی نداشته باشند.

مرسی با اشاره به بیانیه صادره از نشست جنبش در شرم الشیخ بیان کرد در این بیانیه تاکید شده بود که زندانیان به صورت اسف باری در زندانهای فلسطین به سر می‌برند جنبش ما همبستگی خود را با این زندانیان اعلام می‌کند و ما نیز حمایت خود را از هرگونه تحرک فلسطینی‌ها در سازمان ملل ادامه خواهیم داد.

 

ایشان با اشاره به اینکه پشتیبانی خود را از وحدت فلسطینی‌ها همیشه ادامه می‌دهیم بیان کرد: ما می‌خواهیم برادران فلسطینی مان به صلح و آشتی دست پیدا کنند و به دنبال اختلافات نباشند. پافشاری آنها باید در مقاومت علیه اشغالگری باشد.

رئیس جمهور مصر تاکید کرد: لازم است که مخالفت خود را از اقدامی‌که اخیرا رژیم صهیونیستی نسبت به ممانعت از ورود برخی از اعضای جنبش به سرزمین‌های اشغالی انجام داده است اعلام کنم.

وی با تاکید بر اینکه باید با سایر چالش‌ها مقابله کنیم اظهار داشت: باید پیوندهایمان را ادامه دهیم تا آرزوهای ملت خود را محقق کنیم.

 

وی با اشاره به نقش عدم تعهد در معاهده سلاح‌های هسته ای که در سال ۲۰۱۰ به تصویب رسید گفت: در این معاهده ۱۰ طرح کاری ارائه شد که یکی از طرح‌ها در مورد خاورمیانه بود و شامل مطالبی برای عاری ساختن همه منطقه از سلاح‌های هسته ای و کشتار جمعی بود.

وی خاطر نشان کرد: علیرغم این توافق هنوز در مقابل ما چالش‌های زیادی وجود دارد و با وجود اینکه همه کشورهای خاورمیانه به این معاهده پیوسته اند تنها اسرائیل ملزم به اجرای آن کنوانسیون نشده و بر همه ما واجب است که بر موضع ثابت خود ثابت قدم باشیم.

مرسی تاکید کرد: موضع مصر همان موضع شماست که به حق مسالمت آمیز استفاده از انرژی هسته ای تمسک پیدا می‌کند.

 

رئیس جمهور مصر همچنین تصریح کرد: در سطح اقتصادی و اجتماعی نیز بر ما واجب است که هماهنگی‌های خود را میان عدم تعهد کشورهای عضو ۷۷ و چین ادامه دهیم.

 

وی با اشاره به لزوم توجه بیش از پیش به مسائل جوانان برای دستیابی به آینده ای بهتر، تاکید کرد: باید از هرگونه اندیشه‌های نژادپرستی جلوگیری کنیم.

وی گفت: جنبش موفق شده که اهداف خود را یکپارچه کند و اعضای جنبش توانسته اند قدرت خود را در عرصه بین المللی تقویت کنند. امروز باید بیش از پیش به اهداف جنبش چنگ بزنیم و آن را ترجمه کنیم که کشورها بتوانند کیفیت بهتری به جنبش بدهند و بر ملت‌های جهان تاثیر گذار باشند.

مرسی با بیان اینکه مصر پیام جنبش را با امانت بر دوش کشید، تصریح کرد: ما توانستیم در راستای دفاع از ملت‌های جنبش تلاش کنیم و امروز آمده ایم که ریاست جنبش را به کشور دوست و برادر جمهوری اسلامی‌ایران تحویل دهیم و امیدوارم جمهوری اسلامی‌رهبری جنبش را بر اساس اصول داشته باشد و مطمئنیم که این کشور خواهد توانست جنبش را بیش از پیش تقویت و از موفقیت‌های گذشته پاسداری کند.

 

مرسی تصریح کرد: مصر جدید دست خود را برای همکاری به سوی همه اعضای جنبش دراز می‌کند و تلاش بین المللی خود را برای آزادی و کرامت همه ملت‌ها ادامه می‌دهد و تعهد خود را برای جنبش به منظور تحقق صلح دائم همه جانبه و عدالتمند ادامه خواهد داد.

 

وی افزود: برای مدیریت مشترک جهانی و ایجاد سیستم جهانی بیش از پیش عدالتمند و به دور از افراط و تفریط تلاش می‌کنیم.

 

رئیس جمهور مصر در ادامه گزارشی از فعالیت‌هایی که مصر طی ۳ سال گذشته داشته است ارائه کرد و خطاب به احمدی نژاد و روسای هیات‌ها گفت: طرح کاری پانزدهمین اجلاس در شرم الشیخ که در ژوئن ۲۰۰۹ برگزار شد در این گزارش آمده و فعالیت‌ها تا امروز ادامه پیدا کرده است.

وی با اشاره به اینکه مصر توانسته اسناد صادره از اجلاس شرم الشیخ را اجرا کند بیان کرد: همه اسناد و بیانیه اجلاس بر اساس مواضعی بوده که همه کشورهای عضو در زمینه‌های مختلف اتفاق نظر داشته اند و باید تاکید کنم که اجلاس در اجرای طرح کاری خود موفق بوده و این تنها به تلاش فردی مصر باز نمی‌گردد بلکه پشتیبانی دائم کشورهای عضو در دوره ریاست مصر کمک کرده تا بتوانیم با بحران‌های بین المللی و منطقه ای مقابله کنیم.

 

رئیس جمهور مصر با اشاره به اینکه تحول مثبت و فعالی در مصر داشته ایم، بیان کرد: بدون آنکه اهداف جنبش را فراموش کنیم از طریق دفتر جنبش در نیویورک و گروه‌های کاری و مجموعه کشورها توانستیم کمک کنیم که جنبش به صورت یکصدا و فعال در مقابل تحولات منطقه ای و بین المللی برخورد کند.

 

مرسی ادامه داد: در این گزارش مسئله صلح و امنیت بین المللی حق ملت‌ها در سرنوشت خود و حقوق ملت فلسطین، همچنین صلح همه جانبه در خاورمیانه اشاره شده و همچنین بر اصلاح دستگاه‌های سازمان ملل و نقش شورای امنیت تاکید شده است.

وی خاطر نشان کرد: فعالیت ریاست مصر بر اجرای بیانیه مربوط به بحران مالی و اقتصادی تحمیل شده از سوی ایالات متحده آمریکا نیز می‌شود و گزارشی بر اهمیت ادامه هماهنگی و همبستگی میان کشورهای عضو عدم تعهد گروه ۷۷ و کشور چین تاکید دارد.

 

وی تاکید کرد: مصر هماهنگی خود را با کشور دوست و برادر ایران و همچنین سایر کشورهای عضو عدم تعهد ادامه خواهد داد تا بتوانیم دستاوردهای ۵۰ ساله گذشته را بیش از پیش حفاظت کنیم. ما مطمئنیم که ریاست ایران در ۳ سال آینده با موفقیت همراه است و می‌تواند اهداف ملت ما را محقق کند.

رئیس جمهور مصر در پایان سخنرانی خود، انتخاب محمود احمدی نژاد را به عنوان رئیس شانزدهمین دوره جنبش عدم تعهد را با اجماع و موافقت همه اعضا اعلام کرد.

برگرفته از صلاح الین نت

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا