تربیت، اخلاق و تزکیهمطالب جدید

آخرین فرصت ثبت نام توبه­ کنندگان ! برنامه­ ای عملی برای توبه بسوی خدا

آخرین فرصت ثبت نام  توبه­ کنندگان !

«برنامه­ای عملی برای توبه بسوی خدا»

(با تطبیق عملی استفاده کنندگان از سایتهای غیر اخلاقی)

تهیه و تدوین: عزیز صادقی

گمان نمی کنم کسی که ذره ای ایمان در قلبش باشد توبه را دوست نداشته باشد ،حتی اگر چه فساد و گناه همه­ی اعمال و رفتار وی را در بر گرفته باشد ، زیرا ندای پر لطف و رحمت توبه گوش هر مسلمانی را می نوازد و از وی می خواهد که به فطرت اولیه اش برگردد ، درونی پاک و بی آلایش که او با دست خود آنرا کدر و سیاه کرده و محیط و جامعه ، تعلیم و تربیت غلط و یا هر عامل دیگری آنرا در سراشیبی انحطاط و انحراف قرار اده است .

گرچه بارها و بارها توبه شکسته و به گناه برگشته ، امّا انگار ته قلبش هنوز نور امید و روشنائی می­درخشد ! و باز از پی فرصتی می­گردد، تا با توبه­ای صادقانه برگردد، و به آنچه درخور شخصیت انسانی و ایمانی وی است برسد!

اما نمی­داند چگونه و از کجا شروع کند، و شاید هم دنبال کسی می­گردد تا دستش را گرفته و او را برای یک توبه واقعی و صادقانه راهنمائی کند .

دوست من! درنگ جایز نیست، کسی چه میداند شاید واقعاً این نوشته فرصتی است که خداوند به تو داده، کسی چه می داند، شاید واقعاً این آخرین فرصت ثبت نام در لیست توبه­کنندگان برا توست!     

 

پـــــــــس :

۱-با خودت خلوت کن، در اتاقی به تنهایی بنشین بدون اینکه کسی همراه تو باشد با خود خلوت کن،یا در مسجدی از مساجد به دور از هیاهوی دنیا عزلت گزین، یا در پارک در چمنزار و هوای آزاد در گوشه ای آرام  به دور از هرگونه اضطراب و فکر کار یا خانه به تنهایی بنشین ، وقتی که مکان مناسبی را یافتی .

۲-قلم و کاغذ را بردار و گناهانت را یکی یکی اعم از کبیره و صغیره برشمار، این یادآوری برای این است که بدانی چقدر مرتکب گناه شده و به فراموشی سپرده ای!

۳-ابتدا از گناهان کبیره شروع کن و هرکدام که خطرناکتر و زشت­تر می باشد مدنظر بگیر و در ادامه به سایر گناهان کبیره و سپس صغیره­ها بپرداز (با توجه به شخصیت و نقاط ضعف و قوّت اخلاقی خود آنها را اولویت بندی کن ) .

 ۴-یکی از گناهان را برگزین و بر آن متمرکز شو و برای رهائی از آن بکوش .

۵-اسباب گناه را شناسائی کن و ببین سبب آن چیست، بیکاری ، شهوت ، دوستان ناباب و یا… زیرا شناخت زمینه و اسباب گناه شمارا در ترک گناه و دوری از آن بسیار کمک می کند .

۶-بیاندیش که بخاطر چه چیزی و طلب چه منفعتی دچار این گناه شده ای؟ سعی کن آنرا از راه مباح و صحیح کسب کنی ، یا اینکه بخاطر خدا ترکش کن و از آن دست بردار ، که همانا هر چیزی که خداوند حرامش شمرده برای انسان فایده ای ندارد .

۷-جدولی زمانبدی شده را بصورت ماهانه ، هفتگی و روزانه ترسیم کن ، و ببین که ترک این گناه چه مدّت طول می کشد، یک ماه ، یک هفته و کمتر یا بیشتر .

در این مرحله به هیچ عنوان عجله نکن و شتاب نورز ، زیرا ترک هر گناه بسته به عمق ریشه آن در وجود تو ، برای خشکاندنش زمان و اراده لازم است .

 ۸ – این جدول ثبت افعال را همیشه همراه خود داشته باش و بکوش که هر شب قبل از خواب ، عملکرد خود در مورد گناه مورد نظر را بررسی کرده و با دقت در جدول ثبت کن ، هر روز خود را با روز قبل مقایسه کن و میزان پیشرفت و پسرفت خود را بسنج.

۹- هر روز ، توفیق خود را از خدا ، برای استقامت بر توبه ات از خدواند مهربان بخواه .

۱۰ – از تمام چیزهایی که تو را از توبه بر می گردانند ، دوری گزین .

۱۱- در هر مرحله از موفقیت بازگشتت بسوی الله نفس خویش را تشویق کن و برای این موفقیت شکر خدا را بجا بیاور .

۱۲ – ندای پر لطف پروردگارت را احساس کن ، آنگاه که تو را به توبه فرا می خواند :“َتُوبُوا إِلَى اللَّهِ جَمِیعاً أَیُّهَا الْمُؤْمِنُونَ لَعَلَّکُمْ تُفْلِحُونَ ‏”           ای مؤمنان ! همگی به سوی خدا برگردید ( و از مخالفتهائی که در برابر فرمان خدا داشته‌اید توبه کنید ) تا رستگار شوید. نور/۳۱

۱۳ – بدان که خداوند از توبه تو خوشحال خواهد گشت . آیا سزاوار نیست که خالق تو از بازگشتت بسویش شادمان شود؟

۱۴ – گناه بعدی را انتخاب کن ، و مبازره با آن را شروع کن .

آری ! اینچنین ادامه بده ، تا چنان شود که شایسته توست و پروردگارت از آن راضی و خشنود .

خدایا چنان کن سرانجام کار                                         تو خشنود باشی و ما رستگار

************************************************

مثال تطبیقی

رفتن به سایتهای غیر اخلاقی

۱-با خودت خلوت کن و با صراحت تمام از خویش بپرس که چه چیزی تورا وادار می کند که به این سایتها ی منحرف و غیر اخلاقی  نگاه کنی ؟

آیا از نگاه کردن به این عکس­های عریان و سکس لذّت می بری؟

آیا آنها را از روی کنجکاوی نگاه می کنی ؟

آیا قوه­ی شهوت تور ار به جوش می­آورند و تحریکت می کنند؟

۲- بنگر که چه چقدر وقت و عمر خود را بیهوده هدر داده ای ؟ راستی از این بیهودگی

چه چیز نصیب تو شده، جز  ضعف دین و ایمان، اتلاف وقت، ضایع نمودن واجبات، هلاک نمودن نفس خود، خشم و غضب خداوند، دوری از سایتهای مفید و مثبت و …

۳ – از خودت بپرس ! آیا واقعا مشاهده اینگونه عکسها، فیلمها و خواندن چنین داستانهای زشتی سودمند است ؟

– آیا راهی حلال و صحیح ،جز این برای بهره شهوت جنسی تو وجود ندارد؟

این کار در نفس و قلب تو چه تثری دارد؟

آیا راهی برای نجات تو از این عمل ناپسند و فجیع هست ؟

۴- قلم وکاغذ را بردار وبنویس:

چه چیزی تو را وادار به این کار کرد؟

بیکاری، ماندن در خلوت و تنهائی، تأثیر دوستان ناباب و یا …

۵- ببین هر کدام از اینها و هر علّت دیگر را چگونه می توانی چاره کنی؟

الف – اگر در هنگام خلوت و تنهائی مرتکب این گناه می شوی، ایمان و اعتقادات را بحضور و آگاهی خداوند از اعمالت تقویت کن و بدان که هر آن خداوند ناظر و شاهد اعمال توست .

ب – اگر دیدی بازهم برایت مقدور نیست،سعی کن هیچ وقت در خلوت و تنهائی از اینترنت استفاده نکنی و یک نفر از نزدیکانت در آنوقت کنارت باشند مث برادر، خواهر، مادر، همسر و یا یک فرد دیگر مورد اعتماد.

ج – اگر هم کسی نبود، قبل از شروع بکار، قدر تأمل کن و به فطرت و ایمانت رجوع کن و آنگاه که حضور پروردگار را احساس کردی و از خودت مطمئن شدی به اینترنت وصل شو.

۶ – سعی کن هنگام کار با کامپیوتر ،به یک سخنرانی دینی و یا قرآن گوش بدهی .

۷ – برنامه های تذکر دهنده مثل “لاتنس ذکرالله” و … را بر کامپیوترت نصب کن و یا جملاتی را برای یادآوری بر روی صفحه دسکتاب قرار بده .

۸ – در روز آخرت بیاندیش و بیاد آور هنگامی که تو را زنده می کنند و در مقابل پروردگار و تمامی مردم اعمال خودت را مشاهده میکنی و خودت را همه تو را می نگرند در حالیکه داری به آن تصاویر و فیلمهای ناپسند نگاه می­کنی!

۹ – به دامان طبیعت برو و به نظاره ابتکار و الطاف خلقت پروردگارت بنشین، درختان، گلها، گیاهان،آسمان بیکران ، دریای مواج و… از این مناظر بینظیر لذّت ببر.

۱۰ – سعی کن اوقات فراغت خود را با کارهای مفید و مباح دیگر همچون استفاده از تلویزیون، مطالعه، شرکت درکلاسهای دینی و علمی ،ایجاد یک سایت یا وبلاگ مفید و یا حضور در انجمن­های مردمی و خیریه پر کنی ،و با این کارها روحیه خویش را زنده و با نشاط نگه دار .

۱۱- یادت باشد که اینترنت در نهایت مفید بودن، می تواند مضر هم باشد، مخصوصاً اگر بی هدف و بدون برنامه­ریزی از آن استفاده کنی.

۱۲ – اگر مساله­ای تو را می­آزارد و تو را وادار به رفتن به اینگونه سایتها و استفاده نادرست از اینترنت می کند، سعی کن آنرا با جدّیت و واقع بینانه ،با مشورت افراد آگاه و دلسوز برطرف کنی .

۱۳ – با تضرع و پشیمالنی از خداوند یاری بخواه، زیرا کسی از درگاه مملو از لطف و کرم وی دست خالی بر نمی گردد.

۱۴ – شکر خدا را بخاطر توفیق در این کار بجای بیاور،زیرا گفته­اند: شکر نعمت، نعمتت افزون کند، و بدان که بهترین نعمت و لطف در حق بنده توفیق او در التزام و پایبندی به اوامر و نواهی پروردگار داناست.

———————————

 از مقاله ” برنامج عملی للتوبه” مسعود صبری در  اسلام آنلاین اقتباس شده است.

با تشکر از همراهی دوست ارجمندم “م ا ق “

‫۲ دیدگاه ها

  1. تزکیه و تهذیب از عملی ترین راههاست . ابن القیم جوزی چه زیبا فرمودند : فکر گناه مانند دانه هایی است که صیاد برای صیدهای خود می پاشد. ممنون از مطالب مفیدتون.جزاک الله خیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا