خبر های جدید

مسلمانان آمریکا دکتر ماهر حثوت را از دست دادند

 مسلمانان آمریکا دکتر ماهر حثوت را از دست دادند

مسلمانان آمریکا یکی از اصلی ترین چهره های فعال در امر تقریب مذاهب اسلامی را از دست دادند. مسلمانان آمریکا اکنون عزادار دکتر ماهر حثوت سخنگوی مرکز اسلامی کالیفرنیای جنوبی در روز شنبه ۳ ژانویه و بر اثر بیماری سرطان در سن ۷۹ سالگی در بیمارستان سیتی آو هوپ در شهر دوارت بدرود حیات گفت.

سلام المرایاتی سخنگوی شورای روابط عمومی مسلمانان آمریکا (MPAC) با اعلام خبر درگذشت دکتر حثوت گفت مسلمانان آمریکا یکی از برترین چهره های میانه روی اسلامی را از دست دادند؛ وی این واقعه را مصیبتی بزرگ برای جهان اسلام خواند.

المرایاتی افزود او برای اسلام، مسلمانان و بشریت یک رهبر بود؛ او یک معلم، پزشک، یک دوست و کلاً صدای هر بی صدایی بود.دکترحثوت بیش از سه دهه رییس و سخنگوی مرکز اسلامی کالیفرنیای جنوبی بود و در پیدایش بیشتر سازمان ها و بنیادهای اسلامی در ایالات متحده آمریکا مشارکت داشت.

وی اولین رهبر اسلامی در آمریکا بود که خطبه ها را به زبان انگلیسی می خواند و همچنین طرفدار حضور حداکثری و کامل زنان مسلمان در همه زمینه ها بود.اما عمده شهرت دکتر ماهر حثوت در تلاش بی وقفه و چنددهه ای وی برای ایجاد پل دوستی و احترام میان مذاهب شیعه و سنی بود.

او یکی از رهبرانی بود که همواره تلاش می کرد علیه تفرقه میان مذاهب اسلامی بایستد. تلاش های وی باظهور جریان های تکفیری در خاورمیانه شدت خاصی نیز گرفته بود.دکتر حثوت با آغاز جنگ دوم خلیج فارس علیه عراق همراه با رهبران دیگر ادیان بیانیه مخالفت با این جنگ را امضا کرد. او همچنین در سال ۲۰۱۳ بیانیه بسیار معروف ضدافراط گری را تهیه وتنظیم نمود.

این پزشک مصری یکی از کسانی بود که تلاش کرد با مذاکرات و صحبت های دامنه دار با جرج دبلیو بوش رئیس جمهور جنگ افروز آمریکا، تصویر نادرست وی از مسلمانان را اصلاح کرده و خطی میان پیروان این دین مبین با تروریست ها برای وی ترسیم نماید.
یکی از معروف ترین سخنرانی های وی در مورد ظهور تکفیری ها بود که در آن نوع قرائت این جماعت از اسلام و مسلمانی را به شدت محکوم نمود. اختلافات بسیار اندک شیعیان و سنی ها در ایالات متحده آمریکا مدیون دکتر حثوت و تنی از چند از رهبران شیعه و سنی این کشور است.

منبع: شفقنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا