خبر های جدید

پاسخ رسمی قطر به شروط ۱۳گانه ائتلاف ریاض

پاسخ رسمی قطر به شروط  ۱۳گانه ائتلاف ریاض

شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، وزیر خارجه قطر به طور رسمی به فهرست درخواست های عربستان و متحدانش پاسخ داد. وزیر خارجۀ قطر که برای رایزنی با همتای آمریکایی‌اش در واشنگتن به سر می‌برد، لیست درخواست های عربستان، امارات، بحرین و مصر را مجموعه‌ای «ادعای اثبات نشده» نامید.

وزیر خارجۀ قطر پس از دیدار با وزیر خارجۀ آمریکا گفت: «آنچه کشورهای مشارکت کننده در محاصرۀ قطر ارائه کرده اند، مجموعه‌ای از ادعاهای اثبات نشده است نه درخواست». وزیر خارجۀ قطر با تأکید بر اینکه درخواست‌های طرف مقابل باید واقع بینانه و قابل اجرا باشد، افزود: «اگر درخواست‌ها چنین نباشند، مورد پذیرش ما نخواهند بود».

محمد بن عبد الرحمن آل ثانی تاکید کرد: «گفتگو نیازمند وجود اراده ای حقیقی از طرف مقابل است. بعلاوه این کشورها باید دلایلی داشته باشند که ادعاهایشان را تأیید کند».

ساعتی پیش عادل جبیر ، وزیر خارجه عربستان گفته بود ریاض هیچ مذاکره‌ای در خصوص شروط ۱۳گانه موجود برای عادی‌سازی روابط با قطر را نمی‌پذیرد و قطری‌ها باید میان قبول خواسته‌های عربستان و انزوا، یکی را انتخاب کنند.

این در حالی است که حتی «رکس تیلرسون» وزیر خارجه آمریکا هم روز یکشنبه به محتوای این فهرست واکنش نشان داده و گفته بود که اجرایی شدن خواسته‌های عربستان و متحدانش «بسیار دشوار» است.

روز جمعه عربستان، بحرین، امارات و مصر فهرستی از درخواست‌ها را به قطر تحویل دادند و اعلام کردند عادی شدن روابط با دوحه منوط به عملی شدن همه این خواسته‌هاست. کاهش سطح روابط با ایران و تعطیلی شبکه خبری الجزیره و برچیدن پایگاه نظامی ترکیه از خاک قطر، برخی از ۱۳ خواسته اعراب بود.

منبع: خبرگزاری آریا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا