خانه ---> مهارتهای زندگی ---> خشم خود را هدر ندهيد!

خشم خود را هدر ندهيد!

خشم خود را هدر ندهيد!

بدون خشم ناراحتي خود را ابراز كنيد.

نويسنده: ليندا فيلد / مترجم: د. فهيمه حبيبي كرهرودي

آخرين باري كه واقعا عصباني شديد را به خاطر مي آوريد؟ چطور رفتار كرديد؟ آيا مصمم برخورد كرديد و عصبانيت خود را برطرف كرديد يا فقط از شدت عصبانيت سرخ شديد و رفتار و گفتار نا مناسب داشتيد؟ به عبارتي، بدون خشم و ناراحتي خود را ابراز گكرديد يا خير؟

ما اغلب به خاطر مسايل بسيار جزيي عصباني مي شويم. اگر فكر كنيد، مي توانيد موردي مشابه را به خاطر آوريد كه براي مسيله اي بي اهميت خشمگين شديد. با چنان خشمي، چه احساسي پيدا كرديد؟ وقتي به اين ترتيب اختيار خود را از دست مي دهيم، به آساني احساس گناه و حماقت مي كنيم و بيشتر به خاطر رفتار خودمان عصباني مي شويم. ما مي توانيم از خشم خود به گونه اي مفيد بهره بگيريم و آن را به راحتي ابراز كنيم، و همچنين مي توانيم آن را هدر بدهيم.

تمرين

آتشفشان خشم

ما اغلب از خود مي هراسيم. بنابراين، با جرقه هاي عصبانيت و شعله ور شدن آن گيج و سردرگم مي شويم و حالت هايي مانند آزردگي،  گناه و ترس را تجربه مي كنيم. اگر بار ديگر در چنين وضعيتي قرار گرفتيد، تمرين زير را به كار ببريد:

1-      عصبانيت خود را بپذيريد و آن را سركوب نكنيد.

2-      متوجه باشيد كه اين انرژي فوق العاده متعلق به شماست.

3-      تصور كنيد كه آتشفشاني در درون  شما در حال انفجار است و شما را از انرژي و نيرو سرشار كرده است. انفجار اصلي را در درون خود احساس كنيد. به اين ترتيب، مي توانيد هوشيارانه خشم خود را به كار گيريد _ به جاي اينكه خشم شما را فرا گيرد و از پاي در آورد.

4-      چنين انفجار دروني، ذهن شما را آرام مي كند و سپس مي توانيد رفتار و گفتار توأم با آرامش و ثبات داشته باشيد.

اين انفجار دروني حتي مي تواند شما را به حالتي برساندكه احساس كنيد ديگر چيزي براي گفتن باقي نمانده است. غالبا" با جمع شدن عصبانيت ها روي هم، در نهايت، خشم ما به صورت نابجا بر سر فردي بي گناه تخليه مي شود. وقتي خشم شما فروكش كرد، دقيق فكر كنيد،‌علت اصلي آن را بيابيد و سپس احساس خود را به شخص مقصر به طرز صحيح انتقال دهيد.

خشم احساسي طبيعي است. با انكار آن فقط آن را خطرناك مي كنيم. بنابراين، بدون جوش و خروش، از عصبانيت خود به طرز سازنده اي بهره بگيريد تا تغيير قابل ملاحضه اي در وجودتان حس كنيد.

___________________________

منبع: 60 روش كاربردي براي بهبود زندگي / مؤلف: ليندا فيلد / مترجم: د. فهيمه حبيبي كرهرودي / انتشارات: قدياني / نوبت چاپ: چاپ اول 1383_ تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

تلگرام نوگرا »»» مطالب سایت + عکس + کلیپ + نوشته های کوتاه متنوع + با ما همراه باشید . eslahe@