خانه ---> خبر های جدید ---> گزارش چهارمين جلسه شوراي مركزي جماعت دعوت و اصلاح
نویسنده: تهران – پايگاه اطلاع‌رساني اصلاح پنجشنبه گذشته، برابر با هفدهم شهريورماه جاري، شوراي مركزي جماعت دعوت و اصلاح ايران، چهارمين جلسه خود را در دفتر مركزي جماعت منعقد نمود.ابتداي اين جلسه به تلاوت آياتي از قرآن كريم مزين گرديد. سپس استاد عبدالرحمن پيراني دبيركل جماعت، طي سخناني ضمن برشمردن تقوا وشكرگزاري به مثابه باارزش‌ترين دستاوردهاي معنوي ماه مبارك رمضان . . .

گزارش چهارمين جلسه شوراي مركزي جماعت دعوت و اصلاح

آرم جماعت دعوت و اصلاحگزارشي كوتاه از چهارمين جلسه شوراي مركزي جماعت

1390/06/21

نویسنده: تهران – پايگاه اطلاع‌رساني اصلاح

پنجشنبه گذشته، برابر با هفدهم شهريورماه جاري، شوراي مركزي جماعت دعوت و اصلاح ايران، چهارمين جلسه خود را در دفتر مركزي جماعت منعقد نمود.

ابتداي اين جلسه به تلاوت آياتي از قرآن كريم مزين گرديد. سپس استاد عبدالرحمن پيراني دبيركل جماعت، طي سخناني ضمن برشمردن تقوا وشكرگزاري به مثابه باارزش‌ترين دستاوردهاي معنوي ماه مبارك رمضان، بر ضرورت تلاش براي حفظ و ارتقاي معنويت در سطح فرد و جامعه تأكيد كرد و افزود: بشر همواره نيازمند معنويت است و ماه رمضان، فرصتي گران‌بهاست كه هرسال يكبار زمينه تعادل روحي و معنوي انسان مسلمان را فراهم مي‌كند. بردباري و شكيبايي، امانت‌داري، مراقبت از نفس وپرهيز از زمينه‌هاي معصيت، از جمله نتايج بسيار ارزشمند مدرسه رمضان است.

 

وي افزود: متأسفانه جامعه ما از وضعيت معنوي و اخلاقي مطلوب فاصله قابل توجهي دارد و تبعات اخلاقي و رفتاري اين وضعيت به اشكال گوناگون خودنمايي مي‌كند كه نگراني و تشويش نيروها و جريانات اصيل فكري كشور را موجب شده است. وي در همين زمينه به حديثي از رسول گرامي خداوند – صلی الله تعالی عليه وسلم – اشاره كرد كه مي‌فرمايد: لتتبعن سنن من كان قبلكم شبرا بشبر وذراعا بذراع حتی لو دخلوا حجر ضب لدخلتموه. قالوا اليهود والنصاری؟ قال: فمن؟

 

وي در ادامه، ضمن تأكيد بر رسالت ايماني جماعت به عنوان يك تشكل اصلاح‌گر، گفت: ما در كنار اهتمام و تأكيد بر پرداختن به امر خطير دعوت اسلامي، در حد توان خود در راستاي اصلاح روندهاي موجود نيز گام برمي‌داريم و در اين رهگذر بعضا انتقادات شفاف خود را از حاكميت مطرح مي‌نماييم. اما بايد در اهتمام به دو مقوله "دعوت" و "اصلاح" همواره توازن كافي را رعايت نماييم. مبادا برادران و خواهراني در حوزه اصلاح و انتقاد از وضع موجود، ما را همراهي كنند و خداي ناكرده در اهتمام و التزام به امور ديني كوتاهي نمايند.

 

وي سپس به موضوع ممانعت از نماز عيد فطر اهل سنت تهران اشاره كرد و گفت: قريب به يك دهه است كه در چند نقطه تهران و حومه، نماز جمعه و در ماه مبارك نماز تراويح و نيز نماز عيدين داريم؛ اما امسال براي دومين سال پياپي از برگزاري نماز عيد فطر اهل سنت در محدوده مناطق شهرداري تهران ممانعت كردند و هيچ‌گونه دليل واضح و قابل قبولي هم ارائه ندادند. اين اقدام درحالي صورت مي‌گيرد كه نهادهاي ذي‌ربط و پليس امنيت اذعان مي‌دارند كه تاكنون هيچ‌گونه مشكل سياسي و مذهبي در اين اماكن به‌وجود نيامده است. البته بخشي از حاكميت، اين ممانعت‌ها را ناشي از سوء سليقه برخي مديريت‌هاي استاني عنوان مي‌كنند و معتقدند شيوه نظام و سياست كلان آن در برخورد با حقوق مذهبي شهروندان، اين‌گونه نيست. به هر حال ما اميدواريم در آينده جلوي سوء مديريت‌هايي از اين دست گرفته شود و حقوق حداقلي شهروندان اهل سنت برابر تتمه اصل دوازدهم قانون اساسي رعايت شود.

 

استاد پيراني در ادامه به خيزش‌هاي مردمي در ممالك عربي اشاره كرد و گفت: تحول بزرگي در شرف تحقق است. تبيين ابعاد ذهني و عيني اين انقلاب‌ها، تجزيه و تحليل دقيق مي‌طلبد تا علل و پيامدهاي اين تحولات شگرف روشن شود. وي افزود: آزادي يكي از اساسي‌ترين نيازهاي بشر است و بر تطبيق شريعت و حتی بر نان و آب شهروندان تقدم دارد. دكتر قرضاوي تحقق آزادي انديشه و بيان و حاكميت اراده ملت را يكي از مقاصد شريعت برمي‌شمارد. متأسفانه در گذشته كمتر به اين مفاهيم مهم و راهبردي پرداخته شده است. اميدواريم در نتيجه اين خيزش‌هاي آزادي‌خواهانه، حكومت‌هاي مردمي و عدالت‌خواهي جايگزين رژيم‌هاي ساقط شده گردند و مطالبات مدني و حقوق انساني – اسلامي شهروندان در اين كشورها تأمين گردد.

 

دبيركل جماعت در ادامه، عمق فرهنگ جهاد و مقاومت در برابر ستم و استبداد و جايگاه رفيع معنويت و تعاليم اسلامي در ميان ملت‌هاي عرب را ستايش كرد و گفت: در مواردي به‌طور مثال در شهر حماي سوريه، در يك روز حدود هفتاد نفر از شهروندان به شهادت رسيده‌اند، اما فرداي آن روز راه‌پيمايي اعتراضي صدهزارنفري برگزار شده است.  حمايت از آرمان‌هاي ملت سوريه يك واجب انساني و يك ضرورت اخلاقي تاريخي است. از ملت بزرگ ايران و نظام جمهوري اسلامي انتظار مي‌رود هميشه و در همه جا از مظلوم حمايت كنند نه از ظالم. اين اصل از مباني تخلف‌ناپذير اوليه دين ماست و به هيچ قيمتي نبايد ناديده گرفته شود.

استاد پيراني همچنين ضمن محكوم دانستن بمباران غيرنظاميان در مناطق مرزي كردستان عراق، ابراز اميدواري كرد آرامش و آسايش شهروندان غيرنظامي تحت هر شرايطي از هر تعرضي مصون بماند.

شوراي مركزي سپس به بحث و بررسي موضوعات روز جماعت وپيشنهادات مطروحه پرداخت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

تلگرام نوگرا »»» مطالب سایت + عکس + کلیپ + نوشته های کوتاه متنوع + با ما همراه باشید . eslahe@