مهارتهای زندگی

بعضی از اشتباهات گفتاری بين جنسيت های مختلف که بايد…

شوخی زن با مرد بعضی از  اشتباهات گفتاری بين جنسيت های مختلف که بايد از آنها خودداری کرد

نویسنده: فريبا علومی يزدی

در اينجا درباره ی بعضی از  اشتباهات گفتاری بين جنسيت های مختلف که بايد از آنها خودداری کرد صحبت می کنيم.

نکته 1:  خانم ها به شوخی های " چرند " نمی خندند.

خانم ها و آقايان احساس متفاوتی نسبت به موضوعات خنده دار دارند. مردان بخش زيادی از زمان خود را به تعريف کردن لطيفه، بذله گويی و شرکت در موضوعات خنده آور سپری می کنند که اين موضوع چندان مورد استقبال از جانب خانم ها واقع نمی شود. يکی از کارمندان را می شناسم که مردی فرهيخته و متفکر می باشد و بسيار شوخ طبع است. برای اطرافيان سخت است که چنين فردی را بشناسند و بفهمند که در پشت اين شوخی ها چه چيز نهفته است.

وقتی که درباره ی اين موضوع با او صحبت کردم و علت شوخی کردن هايش را پرسيدم، اظهار کرد که با اين کار سعی می کند تا موقعيت و شرايط سخت را برای خود و اطرافيان راحت کند، تا همه از همکاری با هم لذت ببرند. اما اتفاقی که افتاد اين بود که اطرافيان و به خصوص خانم ها رابطه ی خود را با او کمتر کردند. چرا؟ به دليل اينکه شوخی هايی که می کرد بيشتر مناسب حال آقايان بود تا خانم ها.

 

خانم ها هم طبع شوخی دارند اما کمتر از آقايان، بيشتر دوست دارند که اظهار نظرات هوشمندانه و موضوعات خنده دار را در قالب داستان های خنده دار و با مزه بشنوند.

 

در اينجا مثال هايی را درباره انواع اشتباهات جنسيتی آورده ام:

مردی که حدود 45 تا 50 سال داشت کنارم در صف غذای روز عاشورا ايستاده بود. خانمی که مسئول تقسیم غذا بود( و حدود 20 تا 25 سال سن داشت) به هر کس غذا می داد می گفت " یا علی" . آن مرد در جواب گفت،  " هر جا میگن "یا علی" نروید چون باید زور بزنید و هر جا می گن" یا حسین " بروید !غذا میدن!"

آن خانم نخنديد، لبخند هم نزد، و فکر می کنم نجابتش مانع از اين شد که روی از آن مرد بر گرداند! او ساکت باقی ماند.

آن مرد هم چيز ديگری نگفت و غذایش را گرفت و رفت . مطمئنم که او فکر می کرد که آن دختر نچسب است و هيچ احساسی از شوخی  ندارد. همين طور آن خانم، ممکن است فکر کند که آن مرد رقت انگيز است.

 

به عنوان يک راهنمايی:  اگر با خانمی روبرو می شويد، شوخی ها و بذله گويی ها را کنار بگذاريد و آن ها را در زمان روبرو شدن با مردان به کار ببريد!

 

شاید شما هم قضاوت مشابهی دارید وقتی این متن را می خوانید. این طور نیست ؟ لطفاً نظر همسرتان را هم سوال کنید! بله .  همین طور است!

 

نکته 2: اينطور تصور نکنيد که هر جنسيتی برای حرفه ی خاصی مناسب است.

به همه ی ما تلقين شده است که در جنسيت ها دارای تفاوت می باشيم، بنابراين ممکن است فکر کنيم که يک سری از حرفه های خاص مربوط به يک جنسيت خاص می شود، و اين طور فرض کنيم که تمامی بنّاها مرد و تمام دکتر های زيبايی خانم هستند.

روزی در حال صحبت با مدير بخش تجاری که يک خانم بود، بودم. صحبت هايمان خوب پيش می رفت تا اينکه آن خانم درباره ی منشی خود صحبت کرد و من گفتم، " آيا آن خانم کارهای پردازش اطلاعات شما را نيز به عهده دارد؟ " و آن خانم پاسخ داد "منشی من مرد است. " چه می شد اگر می گفتم، " آيا منشی شما…؟ " و يا ، " آيا او مرد است يا خانم ؟ "

 

در جای ديگر از راديو شنيدم که دو کارشناس درباره ی پیشرفت و ساخت و ساز تونل توحید صحبت می کردند. يکی از آنها گفت، " این دو دختر  به عنوان سرکارگر هستند و  صدها کارگر زیر دست انها کار می کنند"  وای خدای من! سرکارگران شیفت شب! تونل توحید! دو دختر!

 

نکته 3: خانم ها: خوار شمردن های مردان را به عنوان توهين تلقی و تعبير نکنيد.

اکثر خانم ها شکايت می کنند که مردان آنها را خوار می شمارند. در حدود 60 تا 70 درصد افرادی که خانم ها را خوار می شمارند، در واقع چنين قصدی را ندارند. در واقع آنها می خواهند با اين کار سر به سر خانم ها گذاشته و با آنها شوخی کنند که اين ويژگی در بين آقايان رايج است.

روزی مجری همايشی بودم  که همه ی حاضرين آن مرد بودند . يکی از مردان به جايگاه سخنرانی آمد و مشکلاتی را مطرح کرد. وقتی که به جای خود برگشت، مردی که در کنار او نشسته بود ضربه ای به پهلوی او زد و گفت: " دیونه، مردم را سر کار گذاشتی؟ فردا پوست سرت را می کنند!!! "

من از اين برخورد ازرده شدم! در آن زمان ها درباره اختلاف بين جنسيت ها مطالعه ای نداشتم. در مورد اتفاق پيش آمده نگران بودم و فکرم به آن مشغول بود تا اينکه در زمان استراحت، مشکل را با همکارم که مرد بود مطرح کردم. او گفت، " چه مشکلی؟ " به او گفتم، " نديدی که چه اتفاقی افتاد؟ " اما او جواب داد، " اين مشکلی نيست، و فقط به اين معنی است که آن دو دوستان خوبی هستند. "

آنچه که از نظر خانم ها خوار شمردن و کوچک شمردن محسوب می شود، از ديد آقايان نشان دهنده ی يک رابطه ی صميمی بين دو همکار می باشد!

 

از جنس مخالفتان انتظار نداشته باشيد که به شيوه خودتان با شما رفتار کنند، نظر بدهند و يا شوخی کنند.

همچنين جنس مخالفتان را مورد قضاوت بد قرار ندهيد و رفتارهای آنها را با توجه به ديدگاه جنسيتی خودتان، به جای ديدگاه جنسی آنها تفسير و تعبير نکنيد.

 

نکته ی آخر

اگر شک داريد_ نگوييد.

خیلی ساده است . نگوييد. اگر مطمئن نيستيد  چيزی را که می خواهيد بگوييد درست است يا غلط، آن را نگوييد. شک کردن ها کاملا درست هستند و در بعضی مواقع، می توانند شما را از اشتباهات بزرگ نجات دهند.  به شک های خود گوش دهيد و بازگو نکنيد!

 

ممکن است از انجام اشتباهات بزرگ رهايی يابيد!  و همين طور من!

به ادامه داستان آقای معاون  و سخنرانیش در سالن همایش برمی گردیم، روش های مناسب و انگیزشی دیگری هم برای اقناع مخاطبان می توانست وجود داشته باشد، شبیه "فرصت سوزی در کشور ما باعث فرصت آفرینی در کشورهای همسایه شده است و هم اکنون این فرصت فراهم است تا از پتانسیل های شما بهره مندی لازم را ببریم. " اين پاسخ را به آسانی می توان درک کرد.

 بعد ها وقتی بنده این مطلب را به ایشان متذکر شدم ، گفتند "خودم هم همان لحظه از گفتن این جمله پشیمان شدم!!!  ".

 فريبا علومی يزدی /آذر 1390

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا
بستن